Zapytaj o ofertę

Zdecentralizowany system wentylacji - cechy, funkcje i finansowanie

Zamów konsultację z ekspertem już teraz
Modern loft with retro details (3 D render); Shutterstock ID 260955140; Purchase Order: 031
Foto: © jovana veljkovic / Shutterstock.com

Modernizacja systemów energetycznych w istniejących budynkach jest stale napędzana przez rosnące koszty energii w budownictwie mieszkaniowym. Stare zasoby mieszkaniowe są kompleksowo modernizowane i obecnie oferują swoim mieszkańcom takie udogodnienia jak energooszczędne okna i drzwi, ocieplenie ścian czy nowy system grzewczy z wygodnym doprowadzeniem ciepłej wody użytkowej.

Modernizacja powoduje również, że starsze mieszkania są tak szczelne, że nie ma możliwości odpowiedniej wymiany świeżego powietrza. Konsekwencją tego jest wysoki poziom wilgotności we wnętrzach, który może prowadzić do rozwoju pleśni, zwłaszcza w budynkach z ocieplonymi ścianami zewnętrznymi. Obszary szczególnie zagrożone to narożniki pomieszczeń przy ścianach zewnętrznych, ponieważ tam właśnie skrapla się wilgoć. Zdecentralizowany system wentylacji z odzyskiem ciepła jest w tym przypadku najbardziej odpowiednim rozwiązaniem.

Co wyróżnia zdecentralizowaną wentylację mechaniczną?

Zdecentralizowana wentylacja z odzyskiem ciepła nie tylko zapewnia niezbędny minimalny wskaźnik wymiany powietrza. Dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywaniu go do zimnego powietrza zewnętrznego, wymagane jest mniejsze zużycie energii grzewczej. Osiągany jest poziom odzysku ciepła do 90 procent. Pozwala to na obniżenie kosztów ogrzewania i ochronę środowiska. Energia jest wykorzystywana w bardzo efektywny sposób.

Jedną z cech szczególnych tej technologii jest stosunkowo prosty montaż. Zdecentralizowane systemy wentylacyjne mogą być specjalnie instalowane w poszczególnych pomieszczeniach. Nie ma potrzeby instalowania systemu dystrybucji powietrza. Do prostej instalacji potrzebny jest jedynie nawiewnik ścienny lub otwór wywiercony w ścianie zewnętrznej danego pomieszczenia oraz przyłącze elektryczne. Jednostki mieszkalne mogą być wyposażone w kilka jednostek, które działają niezależnie od siebie. Możliwe jest również połączenie centralnych i zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych. W rozdziale dotyczącym systemów wentylacyjnych pokazano, który system jest najbardziej odpowiedni dla danej nieruchomości.

Jak działa wentylacja zdecentralizowana

Aby wyjaśnić, jak działa zdecentralizowana wentylacja mechaniczna, należy najpierw dokonać pewnego rozróżnienia. Zdecentralizowane systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła dzielą się bowiem zasadniczo na dwie grupy: Z jednej strony są jednostki z pracą ciągłą, a z drugiej te, które działają w trybie odwrotnym. Oba typy mogą być sterowane ręcznie lub zgodnie z zapotrzebowaniem poprzez czujniki CO₂ lub wilgotności. Montuje się je w ścianie zewnętrznej.

Zdecentralizowane systemy wentylacyjne o pracy ciągłej nazywane są również wentylatorami stałymi. Stanowią one kompletne urządzenie wentylacyjne z wbudowanym krzyżowym wymiennikiem ciepła. Urządzenia te posiadają dwa wentylatory, które tłoczą powietrze jednocześnie. W ten sposób powstają dwa strumienie powietrza. Strumień powietrza zewnętrznego i nawiewanego doprowadza świeże powietrze do pomieszczenia, natomiast strumień powietrza wywiewanego i wywiewanego usuwa zużyte powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Między tymi dwoma strumieniami powietrza umieszczony jest krzyżowy wymiennik ciepła. W nim ciepło jest odzyskiwane z powietrza wewnętrznego i przekazywane do powietrza nawiewanego. Oznacza to, że duża część ciepła pozostaje w pomieszczeniu mimo ciągłej wentylacji.

Dzięki zintegrowanym filtrom i odpowiedniej konstrukcji urządzenia do pomieszczeń nie przedostają się ani cząsteczki zanieczyszczeń, ani hałas z zewnątrz. Wentylatory stałe mogą nawiewać i wentylować poszczególne pomieszczenia i mogą być montowane w ścianie zewnętrznej zarówno w strefach nawiewu (pokój dzienny, sypialnie lub pokoje dziecięce), jak i wywiewu (kuchnia, łazienka lub WC). Jednym z urządzeń, które wykorzystuje ten tryb pracy jest zdecentralizowany system wentylacji Vitovent 200-D.

Istnieją również inne oznaczenia dla zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w trybie rewersyjnym. Są one nazywane urządzeniami push-pull lub wentylatorami wahadłowymi. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników pracujących w trybie ciągłym, wentylatory wahadłowe posiadają tylko jeden wentylator. Dwa stale komunikujące się ze sobą urządzenia odpowiadają za wymaganą ilość wymian powietrza. Podczas gdy jeden zapewnia usuwanie zużytego powietrza, drugi zapewnia dopływ świeżego powietrza. Do odzysku ciepła stosowany jest zasobnik termiczny, który tymczasowo magazynuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do powietrza nawiewanego.

Inne aspekty zasady działania wentylacji decentralnej z rewersją: obie jednostki są połączone ze sobą za pomocą sterownika. Dzięki temu po około 70 sekundach następuje odwrócenie kierunku obrotów wentylatorów, a strumień powietrza jest w ten sposób transportowany w przeciwnym kierunku. Jednostki te posiadają również filtry chroniące przed zanieczyszczeniami z zewnątrz oraz chroniące przed hałasem drogowym. Za pomocą pary wentylatorów wahadłowych można zaopatrzyć w powietrze i odpowietrzyć jednocześnie dwa obszary nawiewne, jeśli istnieje połączenie powietrzne między tymi dwoma pomieszczeniami. Z reguły urządzenia te nie są montowane w obszarach powietrza wywiewanego. Urządzenie wentylacyjne Vitovent 100-D jest wentylatorem wahadłowym.

Wskazówki dotyczące zakupu zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych

Przy modernizacji starszych budynków koncepcja wentylacji jest niezbędna. W końcu po modernizacji osiągają one często podobne wartości energetyczne jak nowe budynki. Zdecentralizowane systemy wentylacyjne sprawdziły się w praktyce jako najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla istniejących budynków. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na następujące punkty.

Przy poszukiwaniu odpowiedniego systemu wentylacyjnego istotnym czynnikiem jest zakres modernizacji. W końcu modernizacja zasadnicza osiąga zupełnie inne wyniki niż modernizacja częściowa. W zależności od charakterystyki budynku, przy modernizacji zasadniczej można rozważyć zastosowanie centralnego systemu wentylacyjnego. Możliwe jest również zastosowanie zdecentralizowanego systemu wentylacyjnego w nowym budynku. To, jaki system wentylacyjny będzie ostatecznie pasował do danego budynku, zależy od wielu czynników. Między innymi należy wziąć pod uwagę charakterystykę budynku w zakresie powierzchni mieszkalnej, sposobu użytkowania i liczby mieszkańców.

Jak już wspomniano, zdecentralizowana wentylacja mechaniczna charakteryzuje się przede wszystkim zastosowaniem związanym z pomieszczeniami. Każde pojedyncze urządzenie wentylacyjne wymaga własnego przyłącza elektrycznego. W zależności od urządzenia wentylacyjnego może to być przyłącze 230 V, jak w przypadku Vitovent 200-D, lub kabel do transmisji danych, jak w przypadku Vitovent 100-D. Ponieważ urządzenia montowane są w ścianie zewnętrznej, przy zakupie decentralnego urządzenia do wentylacji mechanicznej należy uwzględnić rodzaj budynku. Wreszcie, do zastosowania w nowym budownictwie, dostępne są specjalne bloki ścienne, w których można umieścić urządzenia wentylacyjne. Z kolei montaż urządzeń odbywa się za pomocą wywierconego otworu.

Ponieważ zużyte powietrze gromadzi się w górnej części pomieszczenia, urządzenia wentylacyjne należy w miarę możliwości umieszczać właśnie tam. Mimo że urządzenia są ciche, osoby bardzo wrażliwe mogą czuć się zaniepokojone hałasem przepływu powietrza, zwłaszcza w pomieszczeniach sypialnych. Aby tego uniknąć, należy wcześniej dobrze zaplanować rozmieszczenie i konstrukcję urządzeń wentylacyjnych.

W porównaniu z centralną wentylacją mechaniczną, nakłady na planowanie zdecentralizowanego systemu wentylacyjnego są mniejsze. Jednak fachowa wiedza wykonawcy jest niezbędna do wydajnej i cichej pracy. Doświadczony instalator szybko określi, jak zwymiarować system wentylacyjny i gdzie znajduje się optymalne miejsce dla nawiewników powietrza. Pomogą również w doborze odpowiedniego typu urządzenia. W zależności od dostępnej przestrzeni należy rozważyć urządzenie wentylacyjne z wbudowanym krzyżowym wymiennikiem ciepła lub takie z jednym wentylatorem i ceramicznym zasobnikiem ciepła.

Koszty i dotacje dla zdecentralizowanej wentylacji

Zdecentralizowany system wentylacji przyczynia się do lepszej jakości powietrza i lepszej ochrony budynku. Koszty z tym związane mieszczą się w rozsądnych granicach. W większości przypadków zdecentralizowane urządzenia wentylacyjne są tańsze w zakupie niż centralny system wentylacyjny. Dokładne koszty można jednak określić tylko w odniesieniu do poszczególnych budynków.