System zmiękczania wody - ochrona przed osadzaniem się kamienia
Poproś o bezpłatną konsultacjęTematy w skrócie
Twarda woda może prowadzić do powstania trwałych osadów. Wpływają one nie tylko na wysiłek potrzebny do czyszczenia, ale mogą również uszkodzić rury wodne, podłączone elementy i urządzenia gospodarstwa domowego, które zawierają lub wykorzystują wodę. System zmiękczania wody redukuje twardość wody pitnej, co chroni przed powstawaniem osadów. W ten sposób przyczynia się do przedłużenia niezawodności działania i żywotności, a jednocześnie zwiększa komfort użytkowania - i to nie tylko podczas regularnego czyszczenia. Viessmann obejmuje innowacyjne systemy zmiękczania wody pitnej do zastosowania w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych, małych przedsiębiorstwach handlowych i gastronomii.
Czym jest twarda woda?
Twardość wody pitnej jest spowodowana zawartym w niej wapnem oraz rozpuszczonymi w nim jonami wapnia i magnezu. Im wyższy jest ich udział, tym twardsza jest woda. Duży wpływ na twardość wody ma skład gleby w wodzie gruntowej lub źródlanej, z której pozyskiwana jest woda pitna. Woda staje się twarda w kontakcie z wapieniem, takim jak kreda czy marmur. Więcej informacji na temat twardości wody pitnej można uzyskać w lokalnym zakładzie wodociągowym.
Istnieją trzy różne zakresy twardości
Twardość wody jest wyrażana jako zawartość węglanu wapnia w milimolach na litr (mmol/l). Wartość ta pozwala na rozróżnienie trzech zakresów twardości, jak pokazuje poniższa tabela:
Jakie są korzyści z zastosowania systemu zmiękczania?
Twarda woda ma swoje zalety. Jedną z nich jest to, że zawiera więcej minerałów niż woda miękka. Jednak w dłuższej perspektywie powoduje ona powstawanie osadów wapiennych w elementach zawierających lub wykorzystujących wodę oraz w urządzeniach domowych. Oprócz skrócenia żywotności, osady te zmniejszają również wymianę ciepła przez pręty grzewcze i wężownice np. w pralkach i czajnikach, co prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na energię. Zmiękczanie wody zdecydowanie przyczynia się do większej efektywności energetycznej. Ponadto woda z bardzo wysoką zawartością wapna utrudnia czyszczenie kranów i armatury oraz zwiększa zużycie detergentów i środków czyszczących, jednocześnie zmniejszając ich skuteczność czyszczenia. Negatywnie wpływa również na smak gorących napojów. W przypadku zbyt wysokiej zawartości wapna zdecydowanie wskazane jest zmiękczanie wody.
Wykorzystaj zalety systemu zmiękczania wody
- Skuteczna ochrona przed osadzaniem się kamienia w podgrzewaczach c.w.u. i rurociągach
- Oszczędność energii i wydłużenie żywotności urządzeń domowych
- Maksymalny połysk w łazience dzięki znacznej redukcji osadów wapiennych
- Gładka skóra i jedwabiste włosy dzięki miękkiej wodzie
- Miękkie pranie, delikatne dla tkanin
- Zmniejszone zużycie środków piorących i czyszczących
Jak działa system zmiękczania?
System zmiękczania wody firmy Viessmann pracuje według niezawodnego procesu wymiany jonowej. W tej metodzie woda przepływa przez żywicę naładowaną jonami sodu. W procesie wymiany uwalnia ona jony wapnia i magnezu oraz absorbuje jony sodu. W ten sposób system produkuje w pełni zmiękczoną wodę pitną. Zawór mieszający zawarty w standardowej dostawie służy do łatwego ustawienia wymaganej twardości miękkiej wody. Gdy żywica jonowymienna nasyci się, trzeba ją doładować jonami sodu. Innowacyjny system sterowania systemów zmiękczania Viessmann VS 19D i VS 42D zapewnia jednak, że regenerowana jest tylko zużyta żywica. Prowadzi to do oszczędności soli i wody regeneracyjnej.
Znalezienie właściwego systemu zmiękczania
Jeśli chcą Państwo zmiękczyć wodę, ważne jest, aby wybrać odpowiedni system. Poniższa tabela pokazuje, który system zmiękczania firmy Viessmann jest odpowiedni w zależności od twardości wody i liczby osób w gospodarstwie domowym (przy zalecanym zmiękczaniu do 6°dH):