Powietrzne pompy ciepła: Poziom emisji hałasu
Zamów konsultację z ekspertemTematy w skrócie
Wytwarzanie ciepła przez pompę ciepła opiera się na zasadzie sprężania, w której odparowany czynnik chłodniczy jest sprężany, a jego temperatura podnoszona do wymaganego poziomu. Może to powodować hałas, który powyżej pewnego poziomu może być odbierany przez niektóre osoby jako uciążliwy.
Emisja hałasu
W przypadku powietrznych pomp ciepła występuje również aktywny odzysk ciepła poprzez wentylatory, proces ten również powoduje hałas.
Dopuszczalne wartości emisji hałasu
Właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej zobowiązani są do zachowania na granicy działki hałasu nieprzekraczającego 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą. Szukając odpowiedniej pompy ciepła typu split powinniśmy więc brać pod uwagę m.in. te wartości. Niestety poziom mocy akustycznej, jakim charakteryzuje się jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest wyższy niż ustalone wartości, dlatego aby spełnić wymagania należy ją zamontować w odpowiedniej odległości od granicy działki.
Dźwięki o niskiej częstotliwości są uważane za dokuczliwe
Oprócz przestrzegania prawnie określonego poziomu hałasu, ważnym punktem zainteresowania jest redukcja dźwięków o niskiej częstotliwości. Wiele osób uważa je za irytujące, nawet jeśli poziom dźwięku, czyli głośność, jest poniżej dopuszczalnego prawem limitu. Dźwięk o niskiej częstotliwości jest terminem używanym do opisania części hałasu, który ma częstotliwość mniejszą niż 90 Hz. Ludzie zaczynają postrzegać dźwięki w zakresie około 20 Hz.
Powodem, dla którego dźwięki o niskiej częstotliwości są mimo wszystko postrzegane jako drażniące, jest częściowo fakt, że dźwięki te są odczuwalne tylko przy większej głośności. Ponadto ludzie nie są w stanie rozróżnić dźwięków w tym zakresie, dlatego też dźwięki o niskiej częstotliwości są powszechnie określane jako "szum".
Obniżenie poziomu hałasu dzięki konstrukcji samej pompy ciepła firmy Viessmann
Ponieważ kwestie związane z dźwiękiem stają się coraz ważniejsze, firma Viessmann od 2009 roku wprowadziła liczne rozwiązania konstrukcyjne mające na celu zminimalizowanie emisji dźwięku i głośności pomp ciepła. Przy opracowywaniu naszych pomp ciepła specjaliści od dźwięku i konstruktorzy obiegów chłodniczych pracują ramię w ramię, aby stworzyć wysoce efektywne i ciche pompy ciepła. Obok koncepcji dźwięku 3D powstał także system AAD (Advanced Acoustic Design), dzięki któremu pompy ciepła firmy Viessmann są prawdopodobnie najcichszymi pompami ciepła na rynku.
Powietrzne pompy ciepła firmy Viessmann należą do najcichszych urządzeń na rynku
Powietrzne pompy ciepła firmy Viessmann należą do najcichszych urządzeń na rynku. Co jeszcze je wyróżnia, dowiedzą się Państwo w rozdziale o zaletach powietrznej pompy ciepła. To, jak wysoki jest poziom hałasu poszczególnych urządzeń z pompą ciepła, zależy m.in. od współczynnika efektywności i odległości od sąsiednich budynków.