Zapytaj o ofertę

Pompa ciepła z kolektorem słonecznym dla większej efektywności

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie przedstawia dom mieszkalny z kolektorami jako symbol połączenia pompy ciepła i kolektorów słonecznych
(Foto: © MAXSHOT.PL / Shutterstock.com)

Dzięki połączeniu pompy ciepła i kolektorów słonecznych firmy Viessmann można zwiększyć efektywność i obniżyć koszty ogrzewania. W ten sposób można wykorzystać darmowe ciepło słoneczne do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, gdy tylko świeci słońce. Jeśli bogate w energię ciepło promieniowania nie wystarcza, do akcji wkracza ekologiczny system grzewczy i udostępnia do ogrzewania darmową energię z ziemi, powietrza lub wód gruntowych. Dowiedz się, dlaczego taki system jest opłacalny i jakie są możliwości połączenia instalacji solarnej z pompą ciepła.

Hybrydowy system grzewczy zmniejsza zużycie prądu

Podczas gdy pompy ciepła wykorzystują energię środowiska z prądem do ogrzewania, systemy solarne działają prawie całkowicie bez kosztów zużycia. Jest to możliwe dzięki darmowemu ciepłu promieniującemu ze słońca. Kolektory przetwarzają je na energię cieplną, zanim medium solarne przetransportuje ciepło do zasobnika w domu. Przy odpowiedniej konstrukcji pompę ciepła firmy Viessmann z kolektorami słonecznymi można latem prawie całkowicie odciążyć. W pozostałej części roku ciepło słoneczne zapewnia większą efektywność. Kolektory płaskie Vitosol 200-FM lub kolektory próżniowe Vitosol 200-TM zamieniają dużą część padającego ciepła promieniowania na użytkową energię cieplną.

Połączenie pompy ciepła i kolektorów słonecznych

Istnieje wiele możliwości połączenia pompy ciepła z solarami. Ciepło słoneczne jest szeroko stosowaną metodą ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Ponadto istnieje również opcja bezpośredniego ogrzewania środowiskowego źródła energii.

Wykorzystanie ciepła słonecznego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania

W ramach integracji ciepło słoneczne jest przekazywane do CWU lub wody grzewczej w zasobniku CWU lub buforowym. Realizacja jest stosunkowo prosta i można ją osiągnąć również w przypadku innych generatorów ciepła, takich jak gazowe lub peletowe systemy grzewcze. Możliwe są następujące warianty instalacji:

  • Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej: Ciepło z kolektorów podgrzewa ciepłą wodę użytkową w zasobniku c.w.u. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię grzewczą zmniejsza się o około pięć procent. Można w ten sposób pokryć nawet 60 procent rocznego zapotrzebowania na CWU.
  • Wspomaganie centralnego ogrzewania: Energia słoneczna podgrzewa wodę grzewczą w zasobniku buforowym, przynosząc korzyści dla systemu centralnego ogrzewania. Przy dużych kolektorach zużycie energii grzewczej zmniejsza się o około 20 procent. Dla efektywnej pracy szczególnie ważna jest komunikacja pomiędzy pompą ciepła i kolektorami słonecznymi poprzez wspólny system regulacji. W przypadku pompy ciepła i kolektorów słonecznych firmy Viessmann jest to gwarantowane.

 

Ogrzewanie środowiskowego źródła energii za pomocą ciepła słonecznego

Ciepło słoneczne można wykorzystać także do podniesienia temperatury źródła energii otoczenia. Szczególnie efektywne jest połączenie pomp ciepła solanka/woda, takich jak Vitocal 300-G lub Vitocal 200-G, z instalacją solarną w zasobniku lodu Vitoset. W zasobniku lodu znajduje się woda, która przy pobieraniu ciepła przez pompę ciepła solanka/woda zamarza i uwalnia energię krystalizacji. Dla porównania, zmiana z cieczy w ciało stałe uwalnia taką samą ilość energii, jaka jest potrzebna do ogrzania litra wody od zera do 80 stopni Celsjusza. Solarne absorbery powietrza oprócz energii z powietrza przekazują ciepło słoneczne do środowiskowego systemu grzewczego. Jeśli nie jest to potrzebne, przyspiesza proces regeneracji zasobnika. W procesie tym lód skrapla się, zanim cykl rozpocznie się od nowa.

Zdjęcie przedstawia wnętrze chłodni lodowej Vitoset

Sprzężenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi i fotowoltaiką

Czy chcieliby Państwo jeszcze bardziej obniżyć koszty energii? W takim razie proszę połączyć pompę ciepła z kolektorami słonecznymi i fotowoltaiką. Słoneczny system grzewczy zapewnia mniejsze zużycie prądu, które proporcjonalnie można pokryć samemu dzięki instalacji fotowoltaicznej Vitovolt. Potrzebujesz mniej prądu z sieci publicznej i ogrzewasz bardziej ekonomicznie. Jeszcze lepiej działa to z zasobnikiem fotowoltaicznym Vitocharge VX3, który dostarcza energię elektryczną nawet wtedy, gdy słońce już nie świeci. Wyjaśniamy, co jest ważne, w artykule o pompach ciepła i fotowoltaice.