Pompa ciepła Viessmann: wszystkie informacje w skrócie

Poproś o bezpłatną konsultację

Pompy ciepła są pierwszym wyborem dla tych, którzy chcą obniżyć rachunki za ogrzewanie i wytwarzać ciepło w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. W końcu środowisko zapewnia pompie ciepła nieograniczone, darmowe dostawy potrzebnej energii. Ten w pełni funkcjonalny system grzewczy potrzebuje bardzo mało energii dla napędu i pompy, aby uczynić tę energię użyteczną. Pompa ciepła działa niezależnie od paliw kopalnych i aktywnie przyczynia się do redukcji emisjiCO2 i ochrony klimatu.

Podsumowanie zalet pompy ciepła

Efektywne wykorzystanie swobodnie dostępnej energii z ziemi, powietrza, wód gruntowych lub słońca.
Większa niezależność od paliw kopalnych, takich jak ropa czy gaz
Wkład w redukcję emisji CO₂
Połączenie z jednostką wentylacji mechanicznej pomaga stworzyć kompletny system klimatyzacji

Innowacyjna technologia dla większego komfortu

Pompy ciepła Viessmann oferują dodatkowe korzyści. Na przykład nowa jednostka zewnętrzna Vitocal charakteryzuje się wyjątkowo cichą pracą dzięki zaawansowanej konstrukcji akustycznej. Ponadto większość pomp ciepła Viessmann posiada funkcje chłodzenia aktywnego i chłodzenia naturalnego. Oprócz ich klasycznego zastosowania jako generatorów ciepła w chłodne dni, mogą one również tworzyć przyjemny klimat w pomieszczeniach latem, dostarczając orzeźwiające chłodne powietrze do domu. Szczegółowy opis działania tej funkcji znajduje się w sekcji Chłodzenie naturalne i aktywne.

Indywidualne rozwiązania pomp ciepła - samodzielnie i w systemie

Szeroka gama produktów firmy Viessmann oferuje odpowiednią pompę ciepła, spełniającą każde wymagania. Już na etapie projektowania można uwzględnić warunki strukturalne i geologiczne, a także osobiste preferencje dotyczące zapotrzebowania na ciepło. Oprócz wydajnej pracy w trybie mono, pompy ciepła mogą współpracować z systemami solarnymi oraz z istniejącym systemem ogrzewania olejowego lub gazowego w systemie multiwalentnym. Pozwala to na szczególnie łatwe wdrożenie indywidualnych preferencji.

Dla nowego budownictwa i modernizacji

Różne systemy grzewcze wymagają różnych temperatur. Na przykład ogrzewanie grzejnikami wymaga temperatury do 70 stopni Celsjusza. Z kolei ogrzewanie podłogowe radzi sobie z temperaturą zasilania wynoszącą zaledwie 35 stopni Celsjusza. Aby zapewnić najbardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego z pompą ciepła, ważny jest cały system grzewczy. Pompy ciepła firmy Viessmann mogą dostarczać wystarczającą ilość ciepła zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejników. Dzięki temu nadają się zarówno do modernizacji starszych budynków, jak i do nowych projektów budowlanych.

Ogrzewanie zgodnie z zasadą działania lodówki

Pompa ciepła działa zgodnie z prostą zasadą i jest zadziwiająco skuteczna. Mówiąc prościej, działa jak lodówka - ale w odwrotnej kolejności. Podczas gdy lodówka kieruje ciepło na zewnątrz, pompy ciepła pobierają energię z ziemi, powietrza lub wód gruntowych i przekazują ją do przestrzeni mieszkalnej za pośrednictwem systemu grzewczego.

Coraz cieplej w kierunku środka: Przy temperaturze początkowej od 5 do 18 °C osiągana jest temperatura zasilania do 72 °C.

Obieg czynnika chłodniczego w pompach ciepła Viessmann - krótkie wyjaśnienie

Konstrukcja obiegu czynnika chłodniczego ma kluczowe znaczenie dla efektywności pompy ciepła. Firma Viessmann wykorzystuje w tym celu najbardziej zaawansowane podzespoły, które przyczyniają się do cichej, niskowibracyjnej i niezwykle trwałej pracy:

  • Energia cieplna z natury jest wykorzystywana do odparowania czynnika chłodniczego, który wrze w niskiej temperaturze.
  • Napędzana silnikiem sprężarka spręża powstały gaz i doprowadza go do wyższej temperatury.
  • Zawarta w nim energia cieplna jest przekazywana do obiegu grzewczego za pośrednictwem wymiennika ciepła.
  • Czynnik chłodniczy, który nadal znajduje się pod ciśnieniem, ponownie skrapla się i jest rozprężany w zaworze rozprężnym.
  • Temperatura spada i cykl ogrzewania za pomocą pompy ciepła rozpoczyna się od nowa.

Poniższy film wyjaśnia, jak działa pompa ciepła.

Szczegółowe informacje na temat działania tego procesu można znaleźć w sekcji zatytułowanej Jak działa pompa ciepła. Znajdziesz tam również podsumowanie zapotrzebowania na energię elektryczną pompy ciepła oraz wskazówki, jak obniżyć koszty energii elektrycznej.

Rodzaje pomp ciepła różnią się w zależności od źródła energii

Pompy ciepła wykorzystują energię środowiskową do ogrzewania pomieszczeń i wody. Wymaga to wykorzystania różnych źródeł. Najlepsze źródło ciepła dla pompy ciepła w każdym indywidualnym przypadku zależy od lokalnych warunków i zapotrzebowania na ciepło. Pompy ciepła firmy Viessmann są dostępne na rynku od lat 70-tych i wykorzystują różne źródła energii:

  • Powietrze
  • grunt
  • Ciepło odpadowe
  • Magazyn lodu

Właściciele domów i modernizatorzy mają szeroki wybór pomp ciepła firmy Viessmann, z modelami dostosowanymi do wszystkich źródeł ciepła i potrzeb. Dzięki odpowiedniej technologii firmy Viessmann już od pierwszego dnia można obniżyć koszty ogrzewania i zmniejszyć obciążenie dla środowiska.

Ciepło z powietrza

Powietrze jest dostępne wszędzie i jest bezpłatne. Co więcej, powietrze zawsze zawiera ciepło - nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno. Dolna, fizyczna granica temperatury wynosi -273,15 stopni Celsjusza. Oznacza to, że każda temperatura powyżej tej wartości nadal zawiera energię cieplną, którą można wykorzystać. Nawet jeśli teoretycznie jest to możliwe, ekonomiczną pracę z powietrzną pompą ciepła można osiągnąć tylko do około -20 stopni Celsjusza. Pompa ciepła może być umieszczona zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Szczegółowe informacje na temat działania tej pompy ciepła można znaleźć na stronie: Jak działa powietrzna pompa ciepła.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Zasobnik c.w.u.
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Ciepło z ziemi

Ogromna ilość energii drzemie w ziemi i jest niemal niewyczerpana. To źródło ciepła charakteryzuje się stosunkowo wysokimi i stałymi temperaturami. Począwszy od głębokości około 10 metrów, temperatury te pozostają stosunkowo wysokie, nawet przez całą zimę. Wraz ze wzrostem głębokości wzrasta temperatura, a wraz z nią ilość energii cieplnej. Z pomocą pompy ciepła solanka/woda, ułamek tej energii może być wykorzystany do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Istnieją dwie popularne metody dostarczania ciepła do pompy ciepła:

  • Kolektory geotermalne, takie jak kolektory powierzchniowe i wykopowe lub maty pochłaniające energię, są układane blisko powierzchni i pochłaniają energię cieplną na swoich dużych powierzchniach, aby następnie przekazać ją do pompy ciepła.
  • Z kolei  sondy geotermalne są zagłębiane w ziemi pionowo lub pod kątem i pobierają energię cieplną z głębokości od 40 do 100 metrów. W związku z tym wymagają mniej miejsca niż kolektory geotermalne.

W porównaniu do powietrznych pomp ciepła, pompy ciepła solanka/woda generalnie osiągają wyższą wydajność, niezależnie od metody pozyskiwania ciepła. Z drugiej strony wysiłek związany z planowaniem jest wyższy ze względu na dużą ilość wymaganej przestrzeni lub oficjalne zatwierdzenie. Więcej informacji na temat tego źródła ciepła można znaleźć w sekcji zatytułowanej Jak działa pompa ciepła solanka/woda.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Zasobnik c.w.u.
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Ciepło z wód gruntowych

Wody gruntowe są również doskonałym magazynem energii, zapewniając stałą temperaturę ponad dziesięciu stopni Celsjusza przez cały rok. Aby móc wykorzystać energię cieplną, potrzebny jest system studni składający się ze studni zasilającej i powrotnej. Kluczowym aspektem przy planowaniu tego rodzaju pompy ciepła jest ochrona wody. W niektórych okolicznościach odpowiednie władze mogą odmówić wydania zgody na pompę ciepła woda/woda. Ważne jest, aby przed zakupem zwrócić się z odpowiednim zapytaniem do władz.

Jednak nawet w obszarach, w których system studni jest dozwolony, nie oznacza to automatycznie ekonomicznej eksploatacji. Wynika to z faktu, że skład wody  ma decydujący wpływ na płynną i wydajną pracę pompy ciepła. Jeśli zastosowanie pompy ciepła woda/woda nie jest możliwe, w praktyce dobrą alternatywą jest pompa ciepła solanka/woda z zasobnikami lodu lub kolektorami geotermalnymi.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Zasobnik c.w.u.
[3] Zasobnik buforowy wody grzewczej

Pompa ciepła do c.w.u.  służy wyłącznie do dostarczania ciepłej wody użytkowej. Zarówno powietrze recyrkulacyjne, jak i powietrze wywiewane mogą być wykorzystywane jako źródła ciepła. Jest ona oddzielona od rzeczywistego systemu grzewczego, a dzięki odpowiednim komponentom może optymalnie wykorzystywać samodzielnie generowaną energię słoneczną.

  • Powietrze obiegowe  jako źródło ciepła: Jeśli pompa ciepła c.w.u. wykorzystuje powietrze recyrkulacyjne jako źródło ciepła, osusza również pomieszczenie, a tym samym chroni je przed ryzykiem rozwoju pleśni.
  • Powietrze wywiewane  jako źródło ciepła: Z drugiej strony, jeśli jest ona podłączona do istniejącego systemu dystrybucji powietrza, może nawet wentylować pomieszczenia w kontrolowany sposób. Aby uniknąć podciśnienia, wymagany jest aktywny przewód wentylacyjny.

Pompy ciepła do c.w.u. firmy Viessmann są zaprojektowane do pracy w trybie recyrkulacji lub wywiewu powietrza i są opcjonalnie dostępne ze zintegrowanym solarnym wymiennikiem ciepła i regulatorem solarnym do bezpośredniego wykorzystania energii słonecznej.

Ciepło z ziemi, powietrza i słońca

Koncepcja magazynu lodu łączy energię z powietrza i geotermalną, a także może wykorzystywać nasłonecznienie jako źródło ciepła. System magazynów lodu jest odpowiedni dla wszystkich budynków o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło lub chłodzenie. Dlatego jest on stosowany głównie w projektach komercyjnych i samorządowych.

  • Zbiornik na lód do ogrzewania: Magazyn lodu to cysterna wypełniona wodą, która jest zakopana tuż pod powierzchnią ziemi. Wewnątrz znajduje się spirala rur, przez które z kolei przepływa płyn niezamarzający. Woda w cysternie służy jako źródło ciepła, wykorzystując między innymi ciepło ziemi do ciągłej regeneracji. Jeśli zasobnik lodu jest połączony z absorberem słonecznym/powietrznym na dachu, pobiera on ciepło z otaczającego powietrza i promieniowania słonecznego i dostarcza je do zasobnika. Więcej informacji na temat tego procesu można znaleźć w sekcji zatytułowanej Magazyn energii z lodu.
  • Magazyn lodudo chłodzenia: W miesiącach letnich magazyn lodu może być również wykorzystywany do naturalnego chłodzenia budynków. W tym celu woda w magazynie lodu jest zamieniana w lód pod koniec sezonu grzewczego poprzez wydobycie energii i przerwanie procesu regeneracji. Powstały lód służy jako zbiornik do naturalnego chłodzenia.

[1] Pompa ciepła Vitocal
[2] Magazyn lodu
[3] Absorber solarny/powietrzny

Pompy ciepła są interesujące nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych. Przedsiębiorstwa komercyjne, władze lokalne i przemysł również polegają na tej wydajnej i czystej technologii. Stosowane są wysokowydajne systemy, zaprojektowane z myślą o stale wysokich wymaganiach i oferujące szeroki zakres mocy. Duże pompy ciepła firmy Viessmann osiągają moc od 50 do 600 kW i mogą pracować przy wysokich temperaturach zasilania do 90 stopni Celsjusza. Oprócz gruntu, źródłem ciepła mogą być również wody gruntowe i powietrze wywiewane. W szczególności w zastosowaniach przemysłowych, ciepło odpadowe może również służyć jako źródło energii. W każdym przypadku, duże pompy ciepła Viessmann wykorzystują darmowe źródła energii w najszerszym możliwym zakresie. Duże pompy ciepła są jeszcze bardziej efektywne, gdy są używane w połączeniu z magazynem energii lodowej, łącząc w ten sposób mocne strony różnych źródeł ciepła. Podobnie jak większość pomp ciepła w mniejszym zakresie mocy, wiele dużych pomp ciepła może być również wykorzystywanych do chłodzenia. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w sekcji zatytułowanej Pompy ciepła dużej mocy.

Modernizacja dużych pomp ciepła w systemie dwufunkcyjnym

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pompy ciepła są wykorzystywane nie tylko w nowych projektach budowlanych w sektorze przemysłowym, komercyjnym lub samorządowym. Właściciele systemów mogą je również wykorzystywać w projektach modernizacyjnych. Wynika to z faktu, że duża pompa ciepła Viessmann może być doskonale połączona z istniejącymi systemami grzewczymi. Tak więc tradycyjne olejowe lub gazowe systemy grzewcze można uzupełnić pompą ciepła. Pompa ciepła jest wykorzystywana do przejęcia podstawowego obciążenia c.w.u. i energii grzewczej. W przypadku obciążenia szczytowego można włączyć kocioł gazowy lub olejowy, aby pokryć zapotrzebowanie. Ta forma systemu grzewczego w obiektach przemysłowych nie tylko skutecznie obniża koszty ogrzewania, ale także zmniejsza emisję CO₂, a zatem jest absolutnym pozytywem, jeśli chodzi o ochronę klimatu.

Ważne jest kompleksowe przygotowanie i faza planowania

Istnieje szeroki wybór pomp ciepła do zastosowań komercyjnych i lokalnych. Każdy przypadek ma indywidualne wymagania. Aby znaleźć odpowiednią pompę ciepła dla danego przypadku, zalecamy kompleksowe przygotowanie i fazę planowania. Jeden z naszych kompetentnych partnerów firmy Viessmann chętnie udzieli wsparcia.

Kaskada pomp ciepła Viessmann Vitocal 300-G-Pro

Generacje pomp ciepła Viessmann od 1978 r. do 2022 r.

Generacja I

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej do dołu po prawej: pompa ciepła L08, pompa ciepła L02, pompa ciepła WWK-02, Vitocal 300 (typ BW).

Generacja II

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej do dołu po prawej: Vitocal 300 (typ WW), Vitotres, Vitocal 350, Vitocal 350 z Vitocell 100.

Generacja III

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej do dołu po prawej: Vitocal 300-G, Vitocal 200-S, Vitocal 300-A, Vitocal 200-A.

Najnowsza generacja

Vitocal 250-A: Wysokiej jakości pompa ciepła powietrze/woda w wykonaniu monoblokowym o temperaturze zasilania do 70 °C, przeznaczona specjalnie do modernizacji. Zakres mocy wyjściowej: 7,3 do 8,1 kW (dla A7/W35). Z generacją sterowania One Base (E3). Jednostka zewnętrzna w Vitographit.

Porady dotyczące pompy ciepła

Przed wypożyczeniem lub zakupem pompy ciepła należy wyjaśnić kilka kwestii. W końcu rozwiązanie energetyczne powinno pasować do domu i spełniać indywidualne wymagania. Poniżej wymieniliśmy kilka pytań, które są istotne przy wyborze pompy ciepła i na które odpowiedzi stanowią dobrą podstawę do podjęcia decyzji. Więcej informacji na te tematy można znaleźć w powiązanych przewodnikach.

  • Czy pompa ciepła powinna być zainstalowana w istniejącym czy w nowym budynku?
  • Czy system powinien być przeznaczony dla domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego?
  • Czy nowa pompa ciepła powinna uzupełniać istniejący system grzewczy?
  • Jakie jest bieżące zużycie energii na ogrzewanie i ciepłą wodę w gospodarstwie domowym?
  • Co należy wziąć pod uwagę przy wykorzystywaniu różnych ekologicznych źródeł energii?
  • Czy wymagane są pozwolenia na rozwój ciepła środowiskowego?
    • Pozwolenie na pompę ciepła
  • Czy istnieją przepisy dotyczące odległości od sąsiednich budynków lub poziomu hałasu?
    • Objętość pompy ciepła
    • Miejsce instalacji pompy ciepła
  • Czy bufor lub zasobnik ciepła jest absolutnie konieczny?
  • Jakie potencjalne oszczędności można osiągnąć w porównaniu z innymi systemami ogrzewania?
  • Jakie temperatury można osiągnąć dla ogrzewania i ciepłej wody użytkowej i czy jest to wystarczające dla własnych zachowań grzewczych?
  • Jak można aktywnie zwiększyć żywotność poprzez regularną konserwację?
  • Jakie środki towarzyszące należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pompy ciepła?
  • Czy istnieją rozsądne opcje kombinacji?
  • Jaki typ pompy ciepła chciałbyś zainstalować?
  • Jakie koszty są ponoszone na zakup i instalację?
  • W jaki sposób i w jakim stopniu można obniżyć koszty poprzez dofinansowanie pompy ciepła?
  • Jak wysokie są koszty efektywnej eksploatacji pompy ciepła?
  • Czy pompa ciepła jest ubezpieczona, czy można to uzupełnić?

Współczynnik efektywności COP - co oznacza?

Ogrzewanie pompami ciepła Viessmann oznacza poleganie na sprawdzonej technologii i jednoczesną ochronę środowiska. To dlatego, że wszystkie urządzenia charakteryzują się starannie dobranymi komponentami i wysokim współczynnikiem efektywności COP. COP (coefficient of performance) to stosunek wytworzonego ciepła użytkowego do zużytej energii napędowej.

Podczas projektowania systemu ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę oczekiwane działanie przez cały rok. Aby to zrobić, ilość dostarczonego ciepła jest obliczana w odniesieniu do całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną systemu pompy ciepła, biorąc pod uwagę moc pomp, jednostek sterujących itp. Wynik nazywany jest sezonowym współczynnikiem wydajności lub SPF.

Pliki do pobrania i linki dotyczące pomp ciepła

Ogrzewanie energią powietrzną i geotermalną - optymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Poniższa broszura zawiera szczegółowe informacje na temat zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska wytwarzania ciepła za pomocą pomp ciepła firmy Viessmann. Zawiera przegląd wszystkich aktualnych pomp ciepła i ich kluczowe dane techniczne, a także wiele przydatnych informacji na temat akcesoriów, serwisu, dotacji i możliwości finansowania.

Zakres produktów

Na poniższych stronach produktowych można znaleźć informacje na temat naszych dużych pomp ciepła o mocy do 600 kW oraz odpowiednich rozwiązań systemowych do różnych zastosowań i różnych źródeł ciepła.