Ogrzewanie podłogowe: funkcja, rodzaje i regulacja
Zamów konsultację z ekspertemTematy w skrócie
Viessmann posiada w swojej ofercie nie tylko różne generatory ciepła, ale także odpowiedni osprzęt do centrali grzewczej. Dzięki temu bezpośrednio z fabryki otrzymują Państwo system z jednego źródła, ze wszystkimi optymalnie dopasowanymi do siebie komponentami. Ten program Vitoset obejmuje różne rodzaje ogrzewania podłogowego, które w ostatnich latach coraz częściej staje się standardem w nowych budynkach. Ale coraz częściej jest ono również montowane w istniejących budynkach. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak działa, jakie ma zalety, zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi grzejnikami, i jakie typy wymienia Viessmann w swoim programie.
Zalety ogrzewania podłogowego
Czego można się spodziewać po systemie ogrzewania podłogowego Vitoset:
Szczególna zaleta: dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła ogrzewanie podłogowe może być eksploatowane z bardzo niskimi temperaturami zasilania w połączeniu z kotłami ultra- i niskotemperaturowymi, kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła i wieloma innymi produktami firmy Viessmann.
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Należy rozróżnić elektryczne i wodne ogrzewanie podłogowe. W programie Vitoplanar firma Viessmann sprzedaje wersję elektryczną. Podstawowa funkcja jest w obu przypadkach taka sama. Jako system ogrzewania powierzchniowego, ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło do pomieszczeń na całej powierzchni podłogi. W związku z tym wielu ludzi uważa je za bardzo przyjemne. Ponadto możliwa jest dość niska temperatura zasilania ogrzewania podłogowego, co zostało już podkreślone w zaletach. Instalacja ogrzewania podłogowego zasilana ciepłą wodą jest podłączona do centralnego generatora ciepła. Elektryczna instalacja ogrzewania podłogowego Vitoplanar pracuje niezależnie od tego i jest stosowana najczęściej w projektach modernizacyjnych. W dalszej części artykułu omówimy bardziej szczegółowo wodne ogrzewanie podłogowe i jego cechy szczególne w zakresie budowy, funkcji i systemów instalacyjnych.
Elementy składowe ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jest instalowane w systemie mokrym lub suchym. W przypadku ogrzewania podłogowego w systemie mokrym rury grzewcze układane są bezpośrednio w ogrzewanym jastrychu, a więc bezpośrednio go otaczają. Ta metoda nadaje się szczególnie do nowych budynków, ponieważ wtedy po raz pierwszy układana jest podłoga. Ciepło jest tu rozprowadzane przez ogrzewany jastrych. Natomiast suchy system ogrzewania podłogowego firmy Viessmann jest umieszczony w warstwie izolacyjnej. Tutaj rury grzewcze leżą bezpośrednio pod wykładziną podłogową w płytach suchego jastrychu. Wersja z ogrzewaniem podłogowym w systemie suchym jest więc chętniej wybierana przy projektach modernizacyjnych, czyli wtedy, gdy chcą Państwo doposażyć się w system ogrzewania podłogowego.
Dla obu wariantów ważne są następujące elementy:
Warstwa izolacyjna (łącznie z dźwiękiem uderzeniowym)
Pasek izolacji krawędziowej
Rury grzewcze
Systemy nośne (m.in. maty, szyny mocujące)
Płyty z ogrzewanym jastrychem lub suchym jastrychem
Podłoga
Wskazówka: Jeśli chodzi o podłogi, masz szeroki zakres opcji projektowych. Należy tylko upewnić się, że producent dopuścił podłogi do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Możliwe są następujące pokrycia podłogowe: płytki ceramiczne, płyty, kamień naturalny, bloki betonowe, wykładziny tekstylne, PVC, linoleum, laminat, parkiet i korek. Szczególną uwagę należy zwrócić na przewodność cieplną,. Powinno ono odpowiadać odpowiedniemu zapotrzebowaniu na ciepło i charakterystyce grzewczej. Najlepiej wcześniej zasięgnąć wyczerpującej porady u partnera firmy Viessmann.
System instalacyjny ViPEX
Uniwersalny system rur wielowarstwowych z przeznaczeniem do instalacji grzewczych lub wody użytkowej.
Technika regulacyjna i regulacja za pomocą aplikacji
Optymalne dopasowanie systemu ogrzewania podłogowego firmy Viessmann jest niezbędne. Dlatego jej istotą jest technika regulacyjna. Ważnymi elementami są:
Rozdzielacz obiegu grzewczego
Siłownik
Ogranicznik temperatury
Termostat pokojowy
Wszystkie komponenty regulacyjne Viessmann Vitoset spełniają wymagania aktualnej ustawy o energii budowlanej (GEG) i są optymalnie dopasowane do systemu ogrzewania podłogowego Vitoset. Zastosowanie indywidualnych regulatorów temperatury pomieszczenia umożliwia zorientowane na zapotrzebowanie i efektywne wykorzystanie energii. Technika regulacji została zaprojektowana specjalnie dla kombinacji pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Oprócz zastosowania tej kombinacji do ogrzewania, w centrum uwagi znalazła się możliwość wykorzystania pompy ciepła i ogrzewania podłogowego do chłodzenia.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym również za pomocą aplikacji
Ogrzewaniem podłogowym firmy Viessmann można sterować również cyfrowo i optymalnie dopasować je do swoich potrzeb. Jest to możliwe dzięki aplikacji Vitofloor, przeznaczonej specjalnie dla ogrzewania podłogowego lub aplikacji ViCare, za pomocą której można sterować całą instalacją lub centralnym generatorem ciepła, a więc także ogrzewaniem podłogowym jako częścią całego systemu. W obu przypadkach oszczędzasz energię, ponieważ możesz monitorować zużycie i szybko dokonywać regulacji. Zwiększasz również poziom komfortu. Można go obsługiwać w ruchu lub po prostu z wygodnej kanapy poprzez WiFi.
Jako bezpośrednie połączenie z termostatem podłogowym, aplikacja Vitofloor oferuje Państwu wygodny dostęp do wszystkich stref grzewczych. Państwa korzyść: Liczne funkcje ułatwiają regulację wymaganej temperatury, także w lecie. Ponadto, automatyczne programy czasowe lub intuicyjna obsługa ręczna umożliwiają wysoki komfort obsługi.