Zapytaj o ofertę

Zbiornik na olej opałowy - rodzaje, wskazówki dotyczące czyszczenia i utylizacji

Poproś o bezpłatną konsultację
Vitoset zbiornik dwuścienny i zbiornik z tworzywa sztucznego

Zbiornik na olej opałowy jest niezbędnym elementem systemu ogrzewania olejowego. Ponieważ ta sprawdzona i niezawodna technologia grzewcza jest nadal szeroko stosowana, przechowywanie oleju opałowego jest również ważnym zagadnieniem dla wielu właścicieli domów. W tym rozdziale dowiedzą się Państwo więcej o różnych typach zbiorników na olej opałowy, popularnych rozmiarach, przepisach ustawowych oraz wymaganiach dotyczących czyszczenia i utylizacji starych zbiorników.

Różne typy dla indywidualnych potrzeb

W przypadku dodawania zbiornika na olej opałowy do nowego olejowego kotła kondensacyjnego lub wymiany istniejącego zbiornika na olej opałowy ważne jest znalezienie odpowiedniego modelu. Indywidualne uwarunkowania mają w tym przypadku duże znaczenie. Zbiorniki na olej dostępne obecnie na rynku można podzielić na trzy rodzaje:

  • Zbiorniki modułowe
  • Zbiorniki podziemne
  • Zbiorniki budowane na miejscu

Zbiorniki modułowe charakteryzują się stosunkowo niewielkimi wymiarami. Dzięki temu nadają się do nieruchomości o ograniczonej przestrzeni i wąskim dostępie. Do przechowywania wystarczającej ilości paliwa można połączyć ze sobą kilka zbiorników i ustawić je w rzędach lub jako blok.

Zdjęcie przedstawia zbiornik na olej opałowy Viessmann Vitoset w wersji stalowo-plastikowej.
Zbiornik na olej opałowy Viessmann Vitoset w wersji stalowej/tworzywo sztuczne

Akcesoria Viessmann Vitoset do olejowych instalacji grzewczych obejmują w pełni szczelne, dwupłaszczowe zbiorniki stalowo-plastikowe Vitoset DWT oraz zbiorniki z tworzywa sztucznego Vitoset KWT. Oba modele dostępne są w wielkościach dostosowanych do danego produktu i dopuszczone do magazynowania do 5000 litrów oleju opałowego w pomieszczeniach z urządzeniami do spalania. Specjalne techniki produkcji, zapewniające precyzyjną grubość ścianek oraz obejmujące badanie typu i dopuszczenie przez niezależne instytucje, gwarantują niezmiennie wysoką jakość produktów zbiorników na olej opałowy firmy Viessmann. Produkcja i staranne kontrole jakości nadzorowane przez niezależne instytucje kontrolne, takie jak TÜV, zapewniają maksymalne bezpieczeństwo eksploatacji.

Jeśli w budynku mieszkalnym nie ma wystarczająco dużo miejsca, zbiornik na olej opałowy może być zainstalowany pod ziemią. Zbiorniki podziemne są zakopywane w ogrodzie i dlatego są mało widoczne. Oznacza to jednak większe nakłady na konieczne prace ziemne. Ponadto wymagania dotyczące bezpieczeństwa są szczególnie wysokie. Podziemny zbiornik na olej opałowy musi być wyposażony między innymi w odpowiednie urządzenie monitorujące, które natychmiast sygnalizuje wyciek oleju.

Jak sama nazwa wskazuje, te zbiorniki do przechowywania oleju opałowego są montowane bezpośrednio na miejscu. Ma to tę zaletę, że można je łatwo dostosować do warunków przestrzennych, a wąski dostęp jest bezproblemowy. Zbiorniki stalowe są spawane; zbiorniki z tworzyw sztucznych laminowane. Jednak skomplikowany montaż jest czasochłonny i nieco bardziej kosztowny.

Właściwa wielkość zależy od różnych czynników

Pojemność zbiornika na olej opałowy zależy od wielkości i charakterystyki energetycznej budynku mieszkalnego oraz schematów ogrzewania mieszkańców. Zasadniczo magazynowanie oleju opałowego powinno być możliwe przez jeden rok. W domach jednorodzinnych ogrzewanych kotłem Vitoladens 300-C lub Vitoladens 300-T typowe są wielkości zbiorników od 2500 do 4000 litrów. Zapotrzebowanie to można jednak znacznie zmniejszyć dzięki dobrej izolacji. Partnerzy firmy Viessmann są w tej kwestii niezawodnymi doradcami i wesprą Państwa przy projektowaniu zbiornika na olej opałowy z uwzględnieniem warunków przestrzennych i wszystkich przepisów ustawowych.

Zaplanuj wystarczającą ilość miejsca na zbiornik oleju opałowego

W przypadku wielkości zbiornika istotną rolę odgrywają również warunki przestrzenne. Przy obliczaniu miejsca potrzebnego na zbiornik na olej opałowy ważnym wymiarem jest dostępna wysokość pomieszczenia. W przypadku zbiornika na olej opałowy o pojemności 3000 litrów należy zaplanować około 1,5 metra kwadratowego powierzchni podłogi przy wysokości dwóch metrów. Jeśli zbiornik na olej może mieć tylko 1,5 metra wysokości, potrzeba około dwóch metrów kwadratowych powierzchni.

Mniejsze zbiorniki na olej są dozwolone w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Należy jednak zachować minimalną odległość jednego metra. Alternatywnie można zbudować barierę ochronną. W przypadku pojemności powyżej 5000 litrów obowiązują specjalne przepisy dotyczące zbiornika oleju opałowego. Musi on być zainstalowany oddzielnie od kotła w innym pomieszczeniu. Jest to częste np. w budynkach mieszkalnych lub obiektach handlowych i publicznych, które są ogrzewane kotłami takimi jak Vitoradial 300-T lub Vitorondens 200-T.

Regularne czyszczenie dla bezproblemowej pracy

W zbiorniku oleju opałowego paliwo jest przechowywane przez dość długi okres czasu. Powoduje to niekiedy powstawanie osadów, które mogą zakłócić pracę systemu grzewczego. Aby temu zapobiec, zaleca się regularne czyszczenie zbiornika oleju opałowego. W przypadku zbiorników stalowych zalecane są odstępy między pięcioma a dziesięcioma latami; w przypadku zbiorników z tworzyw sztucznych nawet osiem do 15 lat. Usługodawcy najpierw wypompowują pozostały olej opałowy, magazynują go tymczasowo i czyszczą wnętrze zbiornika na olej opałowy. Następnie zbiornik jest ponownie napełniany olejem opałowym.

Prawidłowa utylizacja starych zbiorników na olej opałowy

Jeśli zdecydują się Państwo na zakup nowego zbiornika na olej opałowy firmy Viessmann, stary zbiornik należy zutylizować. W pierwszej kolejności należy go profesjonalnie oczyścić. W tym celu należy zlecić to wykonawcy posiadającemu certyfikat zgodnie z niemiecką ustawą o gospodarce wodnej (WHG). Odpowiednie regulacje zawarte są w niemieckim "Rozporządzeniu o urządzeniach do obróbki substancji niebezpiecznych dla wody" (AwSV). Samą utylizacją najlepiej zająć się w odpowiednio wykwalifikowanym przedsiębiorstwie. Ważne: W przypadku zbiornika na olej opałowy o pojemności powyżej 1000 litrów lub zbiornika podziemnego, zmiany takie jak demontaż należy zgłosić odpowiednim władzom.