Podłączenie do lokalnej sieci gazowej nie jest wymagane, jeśli gazowy system grzewczy jest zasilany gazem płynnym, a nie ziemnym. Są to gazy, które zostały skroplone pod ciśnieniem, czasami bardzo wysokim. Najbardziej znanymi rodzajami gazu płynnego są gazy butan i propan, a także gaz LPG (gaz płynny) i gaz LNG (gaz płynny). W porównaniu z gazem ziemnym, gaz płynny ma wyższą zawartość energii. Oznacza to, że kocioł gazowy potrzebuje mniej paliwa do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Jeżeli chcą Państwo zakupić gazowy system grzewczy zasilany gazem płynnym, potrzebny będzie zbiornik do przechowywania paliwa. Może on być umieszczony nad ziemią lub zakopany pod ziemią. Zbiorniki podziemne są droższe w zakupie i muszą być monitorowane przez TÜÜV.
Ogrzewanie gazowe - niezawodne i elastyczne w użyciu
Poproś o bezpłatną konsultacjęFirma Viessmann oferuje gazowe systemy grzewcze, gazowe kotły grzewcze i gazowe systemy hybrydowe dla mieszkań własnościowych, domów jednorodzinnych i dużych osiedli mieszkaniowych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii można zaspokoić najróżniejsze potrzeby, a jednocześnie zapewnić komfortowe ogrzewanie gazem ziemnym lub LPG.
Zobacz asortyment produktów kotłów gazowych
Kompaktowe, uniwersalne i efektywne
Gazowe systemy grzewcze firmy Viessmann wyróżniają się wyjątkowo zwartą konstrukcją i wysoce efektywną pracą w oparciu o technikę kondensacyjną.
Właściciele domów jednorodzinnych, dwurodzinnych i małych budynków mieszkalnych w szczególności korzystają z szerokiego portfolio produktów, które Viessmann oferuje w sektorze budynków mieszkalnych. Niezależnie od tego, czy zdecydują się na kompaktowy kocioł kondensacyjny w postaci wiszącego kotła gazowego, czy też na stojący kocioł gazowy z solarną wężownicą pośrednią: dzięki znamionowej mocy grzewczej do 80 kW gazowe systemy grzewcze firmy Viessmann zawsze efektywnie i niezawodnie zaspokajają zapotrzebowanie na ciepło i energię cieplną.
Szczegółowe informacje na temat gazowych kotłów kondensacyjnych znajdują się w rozdziale dotyczącym ogrzewania gazowego z techniką kondensacyjną. Osoby zainteresowane sprawdzoną konwencjonalną techniką grzewczą w zakresie mocy 405 do 2000 kW znajdą wszystkie ważne informacje w rozdziale dotyczącym niskotemperaturowych kotłów gazowych.
Dbałość o środowisko dzięki technice kondensacyjnej
Wszystkie gazowe systemy grzewcze firmy Viessmann spełniają obowiązujące w UE wymagania dotyczące efektywnej techniki kondensacyjnej. Do 98 procent zużytej energii jest zamieniane na ciepło. Dzięki tak wysokiemu stopniowi sprawności każdy użytkownik gazowego kotła kondensacyjnego przyczynia się do ochrony klimatu i środowiska. Dla porównania, większość systemów grzewczych bez techniki kondensacyjnej, np. niskotemperaturowe kotły gazowe, osiąga w tych samych warunkach sprawność około 87 procent. Innowacyjna technika, jak np. nowe gazowe adsorpcyjne urządzenie grzewcze, zmniejsza zużycie gazu o około 25 procent w porównaniu z konwencjonalną techniką kondensacyjną. Pozwala to na oszczędność paliwa, dalszą redukcję emisji i czyni ogrzewanie kotłem gazowym jeszcze bardziej efektywnym.
Wysoka efektywność
Kotły gazowe Viessmann z techniką kondensacyjną przetwarzają do 98 procent zużytej energii na ciepło. Jak to działa w szczegółach i jakie komponenty odgrywają rolę, wyjaśniamy w rozdziale dotyczącym funkcji i zalet gazowej techniki kondensacyjnej.
Wskazówki dotyczące zakupu i wymagania
Działanie gazowego systemu grzewczego wymaga spełnienia określonych warunków. Po ich spełnieniu zapewniona jest niezmiennie ekonomiczna eksploatacja. Tutaj dowiesz się, jakie są te wymagania i o czym należy pamiętać przed zakupem.
Jakie ogrzewanie gazowe jest dla mnie najlepsze?
Przed zakupem gazowego systemu grzewczego warto zapoznać się z różnorodnością dostępnych modeli i korzyściami, jakie oferują. Zasadniczo kotły kondensacyjne są obecnie uznawane za najnowocześniejsze i dlatego są bardzo niezawodne. Jeśli właściciele domów mają tylko niewielkie zapotrzebowanie na ciepło, mogą zazwyczaj zdecydować się na bardzo kompaktowe urządzenie ścienne, które teoretycznie może zmieścić się nawet w szafce ściennej. Nieco szersze są kotły Combi z wbudowanym zasobnikiem ładującym, które zapewniają stały, wysoki poziom komfortu c.w.u. Jeśli właściciele domów od początku planują korzystanie z energii słonecznej, najlepszym wyborem są gazowe kotły kondensacyjne z wbudowanym solarnym zasobnikiem ładującym.
W przypadku dużych budynków i zakładów przemysłowych warto rozważyć kotły gazowe w wyższym zakresie mocy. Opcjonalnie wykorzystują one technikę kondensacyjną i dzięki funkcjom kaskadowym mogą osiągać znamionowe moce grzewcze do 2000 kW.
Wymagania dotyczące eksploatacji gazowego ogrzewania kondensacyjnego
Osoby chcące kupić ogrzewanie gazowe muszą też wcześniej zdecydować się na technologię. W budownictwie mieszkaniowym kotły konwencjonalne mogą być obecnie stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach. Gazowe systemy grzewcze wykorzystujące technikę kondensacyjną są uznawane za najnowocześniejsze. Odznaczają się one wysoką sprawnością, ponieważ potrafią zamienić prawie całą energię zawartą w paliwie na ciepło. Aby dowiedzieć się więcej o tej technice, należy zapoznać się z częścią dotyczącą działania gazowych kotłów kondensacyjnych. Aby móc eksploatować gazowy kondensacyjny system grzewczy, należy jednak spełnić pewne wymagania.
Kluczem do techniki kondensacyjnej jest wykorzystanie ciepła kondensacji. Jest ono odzyskiwane, gdy gazy spalinowe ulegają ochłodzeniu, a para wodna uwalnia ciepło utajone. Aby mogło dojść do kondensacji, temperatury zasilania instalacji powinny być jak najniższe. Konkretnie oznacza to, że woda grzewcza płynąca z grzejników z powrotem do kotła musi być jak najchłodniejsza. Tylko w ten sposób można doprowadzić do kondensacji gorących spalin. Do tego trybu pracy szczególnie nadają się systemy ogrzewania podłogowego i grzejniki o dużej powierzchni.
Niektóre składniki gorących spalin są kwaśne i w dłuższej perspektywie mogą uszkodzić komin. Zanim właściciele domów zakupią gazowy system grzewczy z techniką kondensacyjną, muszą pomyśleć o odpowiednim systemie kominowym, który jest dopuszczony do stosowania w tym zakresie.
Podczas eksploatacji gazowego kotła kondensacyjnego powstaje kondensat. Aby go usunąć, należy wyposażyć rurę odprowadzającą kondensat w odpływ. Lekko kwaśny kondensat można bez problemu odprowadzić do zwykłej kanalizacji publicznej. Tylko większe gazowe kotły kondensacyjne o znamionowej mocy grzewczej powyżej 100 kW wymagają neutralizacji kondensatu przed jego odprowadzeniem. Decydująca jest tu wartość pH kondensatu. Jako wskazówkę można zasadniczo wykorzystać Kodeks Postępowania "DWA-A 251" Niemieckiego Stowarzyszenia ds. Wody, Ścieków i Odpadów (DWA). Szczegółowy opis znajdą Państwo w rozdziale dotyczącym gazu jako paliwa.
Korzyści z modernizacji gazowego systemu grzewczego
W użyciu są jeszcze niezliczone gazowe systemy grzewcze, które wykorzystują przestarzałą technologię i stanowią obciążenie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Modernizując przestarzały gazowy system grzewczy, właściciele domów odnoszą wiele korzyści. Aby jednak proces ten przebiegał sprawnie, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Więcej o zachętach i szczególnych względach związanych z modernizacją przeczytasz tutaj.
Wybierając gazowy kocioł kondensacyjny, właściciele domów aktywnie przyczyniają się do ochrony zasobów i zmniejszenia obciążenia środowiska. A idąc o krok dalej i stosując biogaz, można jeszcze bardziej poprawić swój ekologiczny wizerunek. W przypadku gazowego kotła kondensacyjnego firmy Viessmann zmiana ta nie stanowi problemu pod względem technicznym. Dzięki regulatorowi spalania Lambda Pro Control gazowe kotły kondensacyjne dopasowują się automatycznie do różnych rodzajów gazu - także do mieszanek biogazowych. Oprócz gazu ziemnego, biogazu i gazu płynnego, produkty Vitodens nadają się również do mieszanek gazu ziemnego i wodoru, zawierających do 20 procent wodoru. Dzięki temu, niezależnie od jakości gazu, przetwarzają one zawsze najwyższą możliwą ilość energii na ciepło.
Kolejnym argumentem przemawiającym za modernizacją starych gazowych systemów grzewczych jest możliwość ich połączenia z kolektorami słonecznymi. Każda nowa gazowa instalacja grzewcza może i powinna być połączona z kolektorami słonecznymi, aby wykorzystać darmową energię słoneczną. Gazowe kotły grzewcze firmy Viessmann są przygotowane do podłączenia do instalacji solarnej. W kilku prostych krokach można je przestawić z trybu mono na tryb dualny. W ten sposób instalacja solarna jest w stanie zapewnić całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową i służyć jako wsparcie dla systemu grzewczego. Konstrukcja systemu firmy Viessmann gwarantuje perfekcyjne współdziałanie wszystkich komponentów, aż po wygodny regulator - także przez internet, za pomocą aplikacji, która robi wszystko, czego można od niej wymagać.
Gazowe systemy grzewcze mogą być łączone z pompami ciepła
W przypadku pracy w trybie dualnym kocioł gazowy można połączyć nie tylko z instalacją solarną, ale także z pompą ciepła. W tym ostatnim przypadku pompa ciepła nie tylko dostarcza ciepłą wodę użytkową, ale również ogrzewa pomieszczenia. Kocioł gazowy jest włączany podczas obciążeń szczytowych. W ten sposób właściciele instalacji mogą ogrzewać swoje domy w sposób niezwykle wydajny i czysty, oszczędzając przy tym zasoby naturalne. Co więcej, państwo wspiera takie kombinacje atrakcyjnymi dopłatami, o ile kocioł wykorzystuje technikę kondensacyjną. Tak inteligentnie uzupełniona gazowa instalacja grzewcza w starszym budynku zapewnia optymalną efektywność ekonomiczną.
Bezproblemowa instalacja
Ponieważ większość przyłączy prowadzi bezpośrednio do domu, instalacja gazowego systemu grzewczego jest dość prosta. Gdy właściciele domów zdecydują się na ten rodzaj systemu grzewczego, kocioł można zainstalować niemal wszędzie. Kompaktowe naścienne gazowe kotły kondensacyjne zajmują niewiele miejsca i można je szybko i łatwo zainstalować w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy. Podczas gdy kompaktowe urządzenia stojące mogą być zainstalowane na poddaszu lub w pomieszczeniu pomocniczym, właściciele domów mogą również łatwo powiesić gazowe urządzenia kondensacyjne w pomieszczeniach mieszkalnych. Istnieją nawet gazowe kotły kondensacyjne, które mieszczą się w szafce kuchennej.
Nie potrzeba pomieszczenia magazynowego
Dzięki temu, że przyłącze znajduje się bezpośrednio w domu, właściciele domów nie potrzebują pomieszczenia magazynowego ani zbiornika paliwa, aby uruchomić gazowy system grzewczy. Zbiornik jest wymagany tylko wtedy, gdy zamiast gazu ziemnego używa się gazu płynnego. Można go zainstalować na przykład w ogrodzie. Zawsze wymagany jest istniejący komin. W przypadku instalacji lub montażu na poddaszu wystarczy ognioodporny wylot dachowy o małej średnicy około dziesięciu centymetrów. Jeśli komin jest dostępny, przewód kominowy można poprowadzić również przez dach. Jeśli w gazowym systemie grzewczym zastosowano technikę kondensacyjną, przewody kominowe muszą spełniać określone wymagania.
Ogrzewanie gazem - czyste rozwiązanie dla przedsiębiorstw handlowych i samorządów lokalnych
Kocioł gazowy to sprawdzona technologia, nadająca się do różnych zastosowań. W ofercie firmy Viessmann znajdują się kotły o mocy do 2000 kW, które są odpowiednie dla każdego zapotrzebowania i budżetu. Z technicznego punktu widzenia należy tu rozróżnić technikę niskotemperaturową i kondensacyjną. Wyjaśnimy, na czym polega różnica i co wyróżnia te dwa systemy w zastosowaniach komercyjnych i komunalnych.
Gazowe kotły kondensacyjne o mocy do 2000 kW do zastosowań komercyjnych
Gazowe kotły kondensacyjne wykorzystują dodatkowo ciepło kondensacji z gorących gazów i dzięki temu osiągają wyjątkowo wysoką sprawność. W tym przypadku gorące gazy nie są odprowadzane jako spaliny bezpośrednio do powietrza przez komin, jak to ma miejsce w przypadku kotłów konwencjonalnych. Zamiast tego przepływają one przez wymiennik ciepła i ulegają przy tym ochłodzeniu. Podczas schładzania gazów zawarta w nich para wodna skrapla się i uwalnia utajone ciepło kondensacji. Jest ono następnie wykorzystywane do ogrzewania wody grzewczej. W ten sposób kocioł musi wykonać mniejszą pracę, aby podnieść temperaturę zasilania do wymaganego poziomu. Gazowe kotły kondensacyjne do zastosowań komercyjnych nie tylko obniżają więc długoterminowo koszty ogrzewania, lecz także przyczyniają się do zmniejszenia ilości spalanych paliw kopalnych. Oznacza to znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska.
Zaawansowana gazowa technika kondensacyjna firmy Viessmann wyróżnia się zastosowaniem wymienników ciepła Inox-Crossal ze stali szlachetnej. Są one idealnie dostosowane do techniki kondensacyjnej i można je znaleźć we wszystkich kotłach serii Vitocrossal w zakresie mocy od 80 do 1400 kilowatów. Kotły kondensacyjne Vitocrossal stosowane są głównie w kompleksach mieszkaniowych, w budynkach użyteczności publicznej i handlowych oraz w lokalnych sieciach ciepłowniczych. O tym, który typ kotła najlepiej nadaje się do konkretnego zastosowania, należy zdecydować poprzez dokładne przygotowanie i zaplanowanie projektu.
Niskotemperaturowe kotły gazowe do zastosowań komercyjnych
Kotły niskotemperaturowe wyróżniają się sprawdzoną i niezawodną technologią. Dzięki kompaktowej budowie można je łatwo transportować do miejsca użytkowania. W porównaniu z przestarzałym kotłem stałotemperaturowym, dużym plusem jest to, że moc niskotemperaturowego kotła gazowego można dostosować do aktualnych potrzeb w budynku. Jest to również określane jako modulowana regulacja temperatury. Ponadto kotły te są przystosowane do pracy z niskimi temperaturami zasilania. Niskotemperaturowe kotły grzewcze firmy Viessmann nadają się do stosowania w obiektach handlowych, samorządowych i dużych budynkach mieszkalnych, zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach modernizacyjnych.
Należą do nich kotły serii Vitoplex 200, Vitoplex 300 i Vitorond 200. We wszystkich trzech przypadkach kocioł jest tzw. kotłem trójciągowym. Zakres mocy kotłów wynosi od 405 do 2000 kW, co oznacza, że mogą one być stosowane zarówno w sektorze komunalnym, jak i w przedsiębiorstwach handlowych i większych budynkach mieszkalnych. We wszystkich trzech seriach zastosowano wygodny i wydajny regulator Viessmann Vitotronic. Umożliwia on proste uruchomienie, jak również zdalny nadzór podczas pracy.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące ogrzewania gazem
Jakie są korzyści z modernizacji? Ile można zaoszczędzić na kosztach energii dzięki nowej instalacji ogrzewania gazowego? Co oznacza nadchodząca konwersja na gaz? Czy gaz nie jest paliwem skończonym i jak uniezależnić się od trendów jego cen? Pięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących ogrzewania gazowego i ich odpowiedzi.
W przypadku kotła z konwencjonalną techniką grzewczą realne są oszczędności na poziomie 15 procent. Z kolei w przypadku starego kotła stałotemperaturowego oszczędności mogą wynieść nawet 30 procent. Jeśli właściciele domów w ramach modernizacji systemu grzewczego zdecydują się na kombinację gazowego kotła kondensacyjnego i kolektorów słonecznych, ich rachunki mogą być nawet o 35 procent niższe niż dotychczas. Zakłada się przy tym, że wszystkie elementy instalacji - kocioł, grzejniki, pompa i rurociągi - są do siebie dopasowane.
W najbliższych latach wiele kotłów gazowych będzie musiało zostać poddanych przebudowie technicznej w ramach wymiany gazu w zachodnich Niemczech. W szczególności gaz L zostanie zastąpiony bogatszym w energię gazem H. W przypadku gazowego kotła kondensacyjnego firmy Viessmann, wyposażonego w inteligentną regulację Lambda Pro Control, przestawienie to nie dotyczy nikogo. Dzieje się tak, ponieważ regulator automatycznie dostosowuje się do nowego rodzaju gazu i może bez problemu spalać gaz H.
Osoby posiadające gazowe kotły kondensacyjne nie wyposażone w inteligentny regulator Lambda Pro Control firmy Viessmann powinny zwrócić uwagę na wszystkie pisma, zawiadomienia i terminy otrzymane od dostawcy energii. Konsumenci nie będą musieli ponosić żadnych kosztów powstałych w wyniku przebudowy. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie dotyczącej konwersji gazu.
Fachowa konsultacja to pierwszy krok w każdym projekcie modernizacji systemu grzewczego
Aby nowy gazowy system grzewczy był oszczędny i niezawodny w dłuższej perspektywie, musi odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło. Najlepiej ustalić to z pomocą fachowca.