Zapytaj o ofertę

Moduły świeżej wody do higienicznego podgrzewania c.w.u.

Poproś o bezpłatną konsultację
Na zdjęciu widać różne wersje Vitotrans 353.
Różne wersje Vitotrans 353

Moduł świeżej wody Vitotrans 353 firmy Viessmann stanowi alternatywę dla pojemnościowego podgrzewacza wody. Moduł świeżej wody sprawia, że nie ma potrzeby magazynowania ciepłej wody użytkowej, ponieważ woda podgrzewana jest zgodnie z zasadą podgrzewu przepływowego. Ciepło pochodzi z zasobnika buforowego wody grzewczej, który z kolei może być ogrzewany przez różne systemy grzewcze - kotły na paliwa stałe, kolektory słoneczne, kotły olejowe lub gazowe, pompy ciepła i inne. Moduły są prefabrykowanymi stacjami, które nadają się do montażu na ścianie, jak również do instalacji bezpośrednio na samym zasobniku.

Na zdjęciu przedstawiono przekrój poprzeczny Vitotrans 353.
Viessmann Vitotrans 353

Konstrukcja modułów świeżej wody

W przeciwieństwie do konwencjonalnych zasobników c.w.u. woda nie służy do magazynowania energii cieplnej, lecz jest podgrzewana tylko w razie potrzeby, za pomocą wydajnego płytowego wymiennika ciepła. Stanowi on rdzeń stacji kompaktowej. W module świeżej wody Vitotrans 353 niezbędne są ponadto następujące komponenty:

  • Regulator
  • Przewód rurowy z zaworem bezpieczeństwa
  • Czujnik przepływu
  • Zawory odcinające
  • Strona wody grzewczej: wysokosprawna pompa obiegowa

Do modułu świeżej wody można również dodać opcjonalny zawór zwrotny i zestaw cyrkulacji c.w.u.. Kolejnym wyposażeniem dodatkowym jest zawór odporny na wysoką temperaturę do pobierania próbek wody wolnej od zarazków zgodnie z rozporządzeniem o wodzie pitnej [Niemcy] (tylko dla typu PBMA/PBMA-S, PBLA/PBLA-S i PZMA/PZMA-S).

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą płytowego wymiennika ciepła

Tryb pracy modułu świeżej wody charakteryzuje się pośrednim podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej zgodnie z zasadą przepływowego podgrzewania wody. Jak ten proces przebiega w szczegółach?

W przypadku zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w kranie gdzieś w budynku, świeża woda użytkowa przepływa przez moduł świeżej wody, gdzie ogrzewa się przechodząc przez gorącą wodę grzewczą. W tym samym czasie woda grzewcza z zasobnika buforowego ulega ochłodzeniu. Oba płyny przepływają w oddzielnych systemach wewnątrz wymiennika ciepła. Nigdy się ze sobą nie stykają i nie mieszają, ponieważ woda grzewcza nie spełnia wymagań jakościowych dla ciepłej wody użytkowej i ma znacznie mniejszą zawartość tlenu. Proces przekazywania ciepła z jednego medium do drugiego zachodzi tak długo, jak długo ciepła woda użytkowa jest potrzebna i pobierana z kranów.

Wielkość poboru i inne ważne dane

Istnieje pięć różnych typów modułu świeżej wody Vitotrans 353, nadających się do montażu na ścianie lub bezpośrednio na zasobniku buforowym wody grzewczej. Rozróżnia się serię podstawową i serię cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. W zależności od typu, wydajność poboru wynosi od 25 do 68 litrów na minutę. Obowiązuje to przy następujących warunkach:

  • Ustawiona temperatura ciepłej wody użytkowej 45 st.
  • Temperatura zasilania wody grzewczej 60 stopni Celsjusza
  • Temperatura dopływu zimnej wody 10 stopni Celsjusza.

Wydajność poboru można również zwiększyć poprzez połączenie do czterech identycznych modułów w formacji kaskadowej. Można to zrobić bez konieczności stosowania dodatkowego sterowania. W związku z tym moduły do wody słodkiej nadają się również do większych wymagań, na przykład w zastosowaniach komunalnych.

Maksymalna temperatura wody grzewczej dla wszystkich modeli wynosi 95 stopni Celsjusza. Dzięki temu moduł świeżej wody może być łączony z różnymi systemami grzewczymi. Natomiast maksymalna temperatura wody użytkowej wynosi 75 stopni Celsjusza. Jest ona wystarczająco wysoka, aby zapobiec powstawaniu zarazków. Dzięki temu ta forma podgrzewania CWU jest szczególnie higieniczna.

Zapewnienie stałej temperatury na wylocie

Starannie dobrane komponenty zapewniają stałą temperaturę wody na wyjściu z kranu przy różnych stopniach poboru. Wysokowydajne pompy obiegowe najnowszej generacji są regulowane przez zintegrowaną jednostkę sterującą, dzięki czemu przepływ wody grzewczej jest zawsze na optymalnym poziomie dla aktualnego poboru.

Integracja w niskotemperaturowych systemach grzewczych

Moduły Freshwater wymagają do optymalnego działania jedynie niskich temperatur zasilania. Dzięki temu idealnie nadają się do integracji w niskotemperaturowych systemach grzewczych. Moduły te uzupełniają zatem możliwości energooszczędnej eksploatacji pomp ciepła, gazowych lub olejowych kotłów kondensacyjnych oraz systemów z solarnym wspomaganiem ogrzewania. W przypadku solarnych systemów wspomagających możliwe jest zwiększenie wydajności obiegu solarnego, ponieważ dzięki zimnemu powrotowi można obniżyć średnią temperaturę tego obiegu.

Korzyści z modułów świeżej wody w skrócie

Wysoka wydajność
Wszechstronne zastosowanie
Stała dostępność świeżej ciepłej wody użytkowej
Szybki i prosty montaż
Kompaktowa konstrukcja
Optymalna integracja w systemach ogrzewania niskotemperaturowego