Zapytaj o ofertę

Kocioł na paliwo stałe - ekonomiczny i wysokosprawny

Zamów konsultację z ekspertem już teraz
Zdjęcie przedstawia migoczące płomienie w kotle na paliwo stałe firmy Viessmann.

Kotły na paliwa stałe firmy Viessmann - wysoka efektywność przy niskim zużyciu paliwa

Rosnące koszty paliw kopalnych i rosnąca świadomość ekologiczna prowadzą do stałego wzrostu zapotrzebowania na odnawialne formy energii. Kocioł na drewno jest dobrą alternatywą dla ogrzewania olejem lub gazem. Obok względów ekologicznych istnieją również ekonomiczne powody, dla których warto postawić na drewno. Jako rodzime paliwo, drewno jest bardzo oszczędne i nie podlega ekstremalnym wahaniom cen. Używanie kotła na drewno wspiera również lokalny przemysł. Wszystkie transakcje finansowe w ramach łańcucha wartości paliwa drzewnego odbywają się w jednym regionie.

Obniżenie kosztów oleju i gazu dzięki kotłom na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe firmy Viessmann są wysoce efektywne i oszczędne w zużyciu paliwa. Dzięki szerokiemu zakresowi mocy znamionowej nadają się zarówno do budynków mieszkalnych, jak i do obiektów komunalnych i użytkowych. Mogą być stosowane zarówno jako jedyny generator ciepła (tryb mono), jak i jako uzupełnienie kotłów olejowych lub gazowych (tryb dualny), co znacznie obniża koszty oleju i gazu oraz charakteryzuje się krótkim okresem zwrotu z inwestycji.

Dokładne informacje o czasie amortyzacji i wysokości kosztów są trudne do podania ze względu na liczne czynniki wpływające. Oprócz stanu energetycznego budynku ważny jest również rodzaj kotła.

Rodzaje kotłów na paliwa stałe

To, który z wielu dostępnych rodzajów ogrzewania na drewno jest najlepszy, zależy od obszaru zastosowania, a także od konkretnych wymagań. Zasadniczo, typy kotłów różnią się w zależności od sposobu działania, składu i paliwa. Poniżej przedstawiono rodzaje kotłów na paliwa stałe do centralnego spalania.

Na zdjęciu widać kłody drewna wykorzystywane jako źródło energii w kotle na paliwo stałe.
Logi do kotłów na paliwa stałe

Kotły na polna przeznaczone są do spalania polan o długości do jednego metra. Dzięki technologii zgazowania spalają drewno niemal całkowicie, co skutkuje sprawnością powyżej 90 procent. Z reguły kotły na polana nie pozwalają na w pełni automatyczną pracę. Kłody muszą być uzupełniane ręcznie. Dzięki integracyjnemu podejściu i starannie dobranej technice spalania, kotły na drewno firmy Viessmann mają bardzo długie okresy między uzupełnianiem drewna. Alternatywnie kotły na polana mogą być zasilane brykietami drzewnymi. Są to kawałki sprasowanego drewna o dużej zawartości energii, które wytwarzają mało popiołu.

Na zdjęciu widać pellety, które po spaleniu w kotle na paliwo stałe uwalniają swoją energię do systemu grzewczego.
Pelety do kotłów na paliwa stałe

Kotły na pelet spalają maszynowo sprasowane, znormalizowane pelety. Są one przechowywane poza kotłem i docierają do komory spalania poprzez system zasilania. Znormalizowana wielkość pelletu i system zasilania umożliwiają w pełni automatyczną pracę kotła na pellet, zapewniając właścicielom systemu niezwykle wysoki komfort obsługi i niskie zużycie paliwa. Pelety mają wysoką zawartość energii i są stosunkowo tanie w zakupie, co czyni je bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem do zastosowania zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Dzięki wysokiej zawartości energii w paliwie i innowacyjnej technice grzewczej kotły na pellet firmy Viessmann osiągają sprawność przekraczającą 95 procent. Użytkownicy chcący skorzystać z zalet kotła na pelety muszą wziąć pod uwagę przestrzeń potrzebną do składowania i transportu paliwa.

Na zdjęciu widać zrębki drzewne, które w procesie spalania uwalniają energię.
Zrębki drzewne

Zrębki to mechanicznie rozdrobnione kawałki drewna z korą lub bez. Są tanie, ale ich zawartość energii nie jest stała i jest niższa niż w przypadku pelet. Również one są przechowywane z dala od kotła i w razie potrzeby dostarczane do kotła poprzez podłączony system zasilania. W zależności od zakresu mocy, kotły na paliwa stałe na zrębki mogą zaopatrywać również większą liczbę użytkowników ciepła. Przy odpowiedniej jakości paliwa kotły na zrębki firmy Viessmann osiągają sprawność powyżej 90 procent. Znamionowa moc grzewcza wynosi od 100 do 500 kW.

Na rysunku przedstawiono wybór paliw dostępnych dla posiadaczy kotła combi na paliwo stałe.
Wybór różnych paliw stałych

Kocioł typu combi jest rozwinięciem kotła na zrębki. Od peletów i polan po wióry i zrębki: W kotłach combi firmy Viessmann można spalać paliwa drzewne o wilgotności do 50 procent. Ich wysoka sprawność opiera się na sprawdzonej technice spalania, trójciągowym wymienniku ciepła, modulowanej regulacji mocy oraz regulowanym dopływie powietrza pierwotnego i wtórnego. W praktyce, jeśli obsługa ma być w pełni automatyczna, często stosuje się pelety i zrębki drzewne. Niektóre modele mogą być również zasilane polanami, brykietami drzewnymi i zrębkami. Paliwa te wymagają jednak ręcznego uzupełniania.

Powody, dla których warto wybrać kotły na paliwa stałe firmy Viessmann

Wysoka niezawodność
Niezależność od ropy i gazu
Długa żywotność
Oszczędność kosztów dzięki oszczędnemu zużyciu energii
Wysokie bezpieczeństwo dostaw
Systemy grzewcze na pelety i technika solarna stanowią idealne połączenie
Wygodna obsługa CWU i centralnego ogrzewania

Co więcej, przyczyniasz się do ochrony naszego klimatu, ponieważ ogrzewanie drewnem jest neutralne pod względem emisji CO₂. Ilość dwutlenku węgla uwalniana podczas spalania drewna jest taka sama jak ta, którą drewno wchłonęło podczas wzrostu.

Więcej wskazówek i informacji znajdziesz w przewodniku po ogrzewaniu drewnem na stronie heizung.de.

Wybór odpowiedniego kotła dla Twojego domu

Systemy grzewcze na drewno występują w różnych technologiach i systemach. Aby znaleźć właściwy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest ilość potrzebnego ciepła. Zależy ona od takich czynników jak rodzaj konstrukcji budynku, zastosowane grzejniki oraz wymagany przez użytkowników poziom wygody i temperatury w pomieszczeniach. Z reguły stare budynki mają wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż nowe. Oznacza to, że system grzewczy na drewno musi mieć większą moc w słabo izolowanych starszych budynkach niż w niskoenergetycznych nowych budynkach o tej samej wielkości.

Wymagana moc grzewcza może być określona za pomocą obliczenia obciążenia cieplnego. Wykonawca oblicza wymaganą moc, aby ogrzać budynek do określonego zakresu temperatur, biorąc pod uwagę straty związane z przesyłem i wentylacją. Wyniki tych obliczeń stanowią punkt wyjścia do planowania nowej instalacji grzewczej na drewno. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym poradniku dotyczącym obliczania obciążenia cieplnego.

Wymagana wielkość kotła zależy również od tego, czy nowy system grzewczy na drewno będzie wykorzystywany jako jedyny generator ciepła (tryb mono), czy też będzie jedynie wspomagał istniejący system grzewczy (tryb dualny). W przypadku instalacji mono wymaga ona znacznie większej mocy niż w przypadku instalacji dualnej.

Dla obu przypadków firma Viessmann oferuje systemy grzewcze na drewno o różnych zakresach mocy.

Zdjęcie przedstawia kocioł zgazowujący Vitoligno 300-S w garażu/piwnicy ze stołem warsztatowym
Kocioł zgazowujący Vitoligno 300-S

Kotły na drewno: Opłacalne zwłaszcza w regionach zalesionych

Kłody są najstarszą formą paliwa drzewnego. Aby w dłuższej perspektywie czasowej uzyskać ekonomiczne wykorzystanie kłód jako paliwa grzewczego, muszą one być dostępne po rozsądnej cenie i muszą być prawidłowo przechowywane. Jest to szczególnie ważne w regionach zalesionych lub tam, gdzie dostępne są tanie dostawy paliwa drzewnego. Ważne jest również prawidłowe składowanie, ponieważ płonące polana uwalniają swoją pełną energię tylko wtedy, gdy mają niską wilgotność resztkową. Wydajne kotły na drewno dobrze nadają się do modernizacji, ponieważ starsze budynki często mają większe zapotrzebowanie na ciepło. Jednak ze względu na wysoką moc w połączeniu z niskimi kosztami paliwa, kotły na drewno są również ekonomicznym rozwiązaniem dla obiektów komercyjnych i samorządowych.

Kocioł na pelet w piwnicy domu i rower oparty o ścianę
Kocioł na pelet Vitoligno 300-C

Kotły na pelet: Wysoki komfort obsługi przy wystarczającej ilości miejsca

W przeciwieństwie do ogrzewania polanami, systemy grzewcze na pelety mogą pracować w pełni automatycznie, zapewniając tym samym bardzo wysoki komfort obsługi. Paliwo składa się ze znormalizowanych peletów ze sprasowanego drewna, które są transportowane z magazynu bezpośrednio do kotła przez system zasilania. Wyjaśnienie jak to działa znajduje się w rozdziale Jak działa ogrzewanie na pellet.

To, czy właściciele domów i remontujący znajdą odpowiedni dla siebie system ogrzewania na drewno, zależy od dwóch czynników: miejsca na przechowywanie i transport peletów oraz kosztów zakupu. Ten ostatni może być amortyzowany przez dotacje [obowiązują warunki lokalne]. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, systemy grzewcze na pelety mogą być również obsługiwane za pomocą zbiornika na pelety. Wyklucza to jednak w pełni automatyczną pracę, ponieważ zasobnik musi być regularnie uzupełniany ręcznie. Dotychczas ogrzewanie peletami okazało się dobrym wyborem zarówno w starym, jak i nowym budownictwie.

Wydajne kotły na paliwo stałe dla budynków komercyjnych i samorządowych

Kotły na paliwa stałe są opłacalną alternatywą dla klasycznych systemów ogrzewania gazowego i olejowego dla władz lokalnych i użytkowników komercyjnych. Dzieje się tak dzięki ich wyjątkowej wydajności i niskiemu zużyciu paliwa. Oferują one również potencjalne korzyści, biorąc pod uwagę niepewny rozwój cen paliw kopalnych. Paliwa takie jak kłody, zrębki i pelety są mniej podatne na duże wahania cen niż gaz i olej i w przeciwieństwie do paliw kopalnych stale rosną. Ponadto nowoczesne urządzenie transportowe umożliwia częściowo automatyczną lub półautomatyczną pracę. Kotły na pelety i zrębki nie muszą być już zasilane ręcznie.
Portfolio produktów firmy Viessmann obejmuje wysokoefektywne kotły na paliwa stałe o różnych zakresach mocy dla obiektów komercyjnych i samorządowych:

  • Kotły na zrębki: 100 do 500 kW
  • Kotły na pelety: 60 do 240 kW
  • Kotły na polana: 33 do 170 kW

Firma Viessmann oferuje również kompletne systemy grzewcze na drewno, które mogą być dostosowane do indywidualnych wymagań właściciela instalacji.

Program produktów firmy Viessmann

Przy dzisiejszych cenach energii i uwzględnieniu całkowitych nakładów inwestycyjnych system grzewczy na drewno jest opłacalną alternatywą. Dzięki innowacyjnej technice firmy Viessmann ogrzewanie drewnem jest teraz efektywne i wygodne. Program firmy Viessmann oferuje elastyczne rozwiązania, na przykład jako uzupełniający lub podstawowy system grzewczy dla gospodarstw domowych, jak również dla budynków komercyjnych i samorządowych.