Jeśli budynek traci dużo energii przez swoją powłokę zewnętrzną z powodu niewystarczającej izolacji termicznej, klimatyzator musi więcej grzać, aby osiągnąć komfortową temperaturę. To zwiększa zużycie energii. Z drugiej strony, dobrze zaizolowane nowe budynki oferują optymalne warunki. Urządzenia klimatyzacyjne mogą być jednak montowane również w zmodernizowanych budynkach.
Efektywne ogrzewanie klimatyzatorem - jak to działa
Zamówienie na konsultacjęZaawansowane systemy klimatyzacyjne tworzą ogólny komfort termiczny dla osób przebywających w danym pomieszczeniu lub budynku. Oprócz chłodzenia, mogą być również wykorzystywane do ogrzewania. Przy założeniu, że warunki są odpowiednie, może to być nawet bardzo wydajne. Poniżej dowiesz się więcej o tym, kiedy ogrzewanie klimatyzatorem ma sens, o czym należy pamiętać i jak prawidłowo oszacować koszty.
W jaki sposób klimatyzator działa jako grzejnik
Jeśli klimatyzator ma grzać i chłodzić w jednym, musi być wyposażony w odwracalny obieg czynnika chłodniczego. W tradycyjnej funkcji chłodzenia klimatyzatora, obieg zapewnia transport energii cieplnej z pomieszczenia na zewnątrz. W przypadku odwrotnym, ciepło jest pobierane z powietrza zewnętrznego i uwalniane do pomieszczeń. W uproszczeniu proces ten działa w następujący sposób:
- Wentylator zasysa powietrze zewnętrzne i kieruje je do parownika.
- Krążący w parowniku czynnik chłodniczy odparowuje i trafia do sprężarki.
- Para czynnika chłodniczego jest następnie sprężana, co powoduje jej nagrzewanie.
- W skraplaczu para czynnika chłodniczego oddaje ciepło do powietrza w pomieszczeniach.
- Następnie czynnik chłodniczy ponownie się skrapla i cykl rozpoczyna się od nowa.
Jeśli chcieliby Państwo wykorzystać swój klimatyzator również do ogrzewania, mogą Państwo wybrać z oferty urządzeń firmy Viessmann. Oprócz klimatyzatorów split Vitoclima 200-S i 300-S funkcję tę oferuje również klimatyzator multi split 200-S.
Porównanie pompy ciepła i klimatyzatora
Patrząc na funkcje pompy ciepła i klimatyzatora widać, że obie ogrzewają w podobny sposób. Jednak pompy ciepła mogą nie tylko podgrzewać powietrze w pomieszczeniu, ale także dostarczać ciepłą wodę użytkową. Z kolei klimatyzator może również optymalizować wilgotność i jakość powietrza. Na przykład klimatyzatory Viessmann Vitoclima wyposażone są w filtr IFD, który redukuje drobne pyły, bakterie i wirusy w powietrzu.
Czynniki wpływające na ekonomiczną eksploatację
Nie ma jednej odpowiedzi na to, czy ogrzewanie klimatyzatorem jest odpowiednie w Twoich warunkach. Jego efektywność zależy od wielu czynników. Oprócz stanu energetycznego budynku, ważna jest również temperatura zewnętrzna i rodzaj zasilania. Pewną rolę odgrywają również właściwości urządzenia.
To, czy ogrzewanie klimatyzatorem jest ekonomiczne w dużej mierze zależy od pory roku. Jeśli wiosną i jesienią temperatury są stosunkowo łagodne, klimatyzatory bardzo szybko osiągają wymaganą temperaturę i pracują z dużą wydajnością. Wydajność ta maleje w miarę jak powietrze na zewnątrz staje się chłodniejsze. Klimatyzatory nie są zalecane do ogrzewania w temperaturach poniżej zera. Aby jednak ogrzewać wydajnie bez względu na temperaturę, idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich jako nagrzewnicy wspomagającej. Jeśli klimatyzator przejmie ogrzewanie wiosną i jesienią, sezon grzewczy dla głównego generatora ciepła może zostać skrócony. Jeśli ten generator ciepła jest zasilany paliwami kopalnymi, zużycie zasobów i emisjaCO2 zostaną znacznie zmniejszone.
Klimatyzatory działają na energię elektryczną. Paliwa kopalne nie są wykorzystywane bezpośrednio do wytwarzania ciepła. Z ekologicznego punktu widzenia, przy ogrzewaniu klimatyzatorem sensowne jest korzystanie z ekologicznego prądu. Najlepiej, jeśli energia elektryczna do pracy będzie pochodzić z własnej instalacji fotowoltaicznej (PV). Samodzielnie wytworzony prąd zwiększa niezależność od dostawców energii i wahań cen prądu. Klimatyzatory firmy Viessmann są już fabrycznie przystosowane do pracy z energią fotowoltaiczną.
Jeśli klimatyzator ma być wykorzystywany jako grzejnik, ważne są również właściwości urządzenia. Do celów grzewczych szczególnie nadają się klimatyzatory typu split. Urządzenia te posiadają jednostkę zewnętrzną i jedną lub więcej jednostek wewnętrznych - po jednej dla każdego ogrzewanego pomieszczenia. Regulacja mocy w zależności od zapotrzebowania dzięki technologii inwerterowej zapewnia wydajną i energooszczędną pracę. Ponadto istotna jest również moc grzewcza klimatyzatora. Określa ona, ile energii klimatyzator może przyjąć i odprowadzić do ogrzewania w danej jednostce czasu. Doświadczony instalator może pomóc w prawidłowym zaprojektowaniu urządzenia. Jest on oczywiście niezbędny do wykonania instalacji.
Prawidłowa interpretacja wartości SCOP
Sezonowy współczynnik wydajności (SCOP) odzwierciedla efektywność energetyczną w pracy całorocznej. Uwzględnia on również takie czynniki jak zużycie przy pracy z częściowym obciążeniem. Jest to istotne na przykład w przypadku klimatyzatorów z technologią inwerterową, które dostosowują swoją moc do rzeczywistego zapotrzebowania. Wartość SCOP wynosząca 6,2 kilowata (kW) oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej wytwarzane jest 6,2 kW ciepła. 5,2 kW energii cieplnej pochodzi z otaczającego powietrza.
Koszty ogrzewania za pomocą klimatyzatora
Koszty energii elektrycznej w przypadku ogrzewania za pomocą klimatyzatora mogą być bardzo różne. Można je jednak oszacować na podstawie mocy, okresu eksploatacji i ceny energii elektrycznej: przy mocy dwóch kilowatów (kW) i cenie energii elektrycznej 0,40 euro za kilowatogodzinę (kWh) ogrzewanie za pomocą klimatyzacji kosztuje 0,80 euro za godzinę. Jeśli system działa przez dwanaście godzin dziennie, oznacza to koszt 9,60 euro. W przeliczeniu na miesiąc byłoby to 288 euro. Jeśli dwa pomieszczenia mają być temperowane po jednym urządzeniu, to będzie to kwota 576 €.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Nie każdy klimatyzator może pracować jako grzejnik. Warunkiem koniecznym do pracy w trybie ogrzewania jest odwracalny obieg czynnika chłodniczego. Odpowiednie informacje można znaleźć w dokumentacji produktu. Ogrzewać można również za pomocą klimatyzatorów split Viessmann Vitoclima.
Podczas ogrzewania za pomocą klimatyzatora powstaje hałas roboczy. Jednak zaawansowane urządzenia mają wentylatory o zmiennej prędkości i zaawansowane koncepcje izolacji akustycznej. W rezultacie jednostka wewnętrzna jest co najwyżej tak głośna jak pracująca lodówka i wynosi do 45 decybeli (dB).
Sterowanie mikroprocesorowe zapewnia utrzymanie wymaganej temperatury, a także utrzymanie wilgotności na wymaganym poziomie. Z reguły sterowanie odbywa się za pomocą pilota. Modele z interfejsem WiFi mogą być również sterowane za pomocą smartfona.
Do montażu klimatyzatora typu split niezbędny jest otwór w ścianie. W nowym budynku można to jednak uwzględnić na etapie planowania. Jeśli klimatyzator ma pełnić również funkcję grzejnika, warto wcześniej poinformować o tym instalatora. Dzięki temu będzie on mógł odpowiednio dostosować sytuację montażową. Na przykład zainstalowanie jednostki wewnętrznej blisko podłogi zmniejsza przepływ powietrza.