Zapytaj o ofertę

Klimatyzatory Viessmann dla domu - przegląd

Zamówienie na konsultację
Na zdjęciu przedstawiono jednostkę wewnętrzną klimatyzatora Vitoclima 300-S.

Przedłużające się okresy upałów, zła jakość powietrza i potrzeba zapewnienia zdrowego środowiska wewnętrznego powodują wzrost zainteresowania systemami klimatyzacji. Dla wielu osób nie chodzi tylko o chłodzenie pomieszczeń w miesiącach letnich, ale także o wysoki poziom komfortu cieplnego. Wilgotność odgrywa równie ważną rolę jak filtrowane powietrze - wolne od wirusów, alergenów i innych zanieczyszczeń. W poniższym przeglądzie dowiedz się więcej o zaletach klimatyzatorów, różnych obszarach zastosowań i ich działaniu.

Podsumowanie zalet klimatyzatora Viessmann

Ogrzewanie, aktywne chłodzenie, osuszanie i oczyszczanie powietrza w jednym kompaktowym urządzeniu
Elastyczny system na wiosnę i jesień, idealny do połączenia z innymi rozwiązaniami energetycznymi
Filtry powietrza IDF zapewniają zdrowe, przyjemne powietrze w pomieszczeniach
Stosunkowo niskie nakłady inwestycyjne i niskie koszty eksploatacji przy samoodbiorach
Bardzo cicha praca dzięki konstrukcji typu split z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną
Wygodna dzięki prostej i szybkiej obsłudze

Szybka i łatwa poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach

W przeciwieństwie do wielu urządzeń mobilnych i prostych wentylatorów, ciepłe powietrze w pomieszczeniu jest nie tylko zawirowane lub wzbogacone o wilgoć. Klimatyzator firmy Viessmann tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu. Chłodzenie jest nie tylko szybkie, ale powietrze jest jednocześnie osuszane i oczyszczane. Zapewnia to wysoki komfort i maksymalną wygodę. Ponadto klimatyzator oczyszcza powietrze z czynników zakłócających, takich jak alergeny, wirusy i inne substancje szkodliwe.

Kompaktowe ogrzewanie i chłodzenie

Dzięki klimatyzatorowi można nie tylko aktywnie chłodzić pomieszczenia, ale także ogrzewać je wiosną i jesienią i/lub wspomagać istniejące generatory ciepła i rozwiązania energetyczne, a czasem nawet całkowicie je zastąpić. Wiosenne i jesienne poranki i wieczory mogą być jeszcze bardzo chłodne. To właśnie wtedy klimatyzator w domu może być skutecznie wykorzystywany jako ogrzewanie wspomagające.

Klimatyzator jako elastyczny system dla różnych obszarów zastosowań

Klimatyzatory firmy Viessmann nadają się idealnie do hybrydowego wyposażenia domu, na przykład do uzupełnienia instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób zwiększają Państwo poziom autokonsumpcji energii wytwarzanej na miejscu, ponieważ większość promieniowania słonecznego pokrywa się z największym zapotrzebowaniem na chłodzenie. W połączeniu z innymi rozwiązaniami energetycznymi można również zaoszczędzić na paliwach kopalnych, zwłaszcza jeśli uzupełnia się i wspiera istniejący system ogrzewania gazowego lub olejowego. Klimatyzator multi split oferuje również korzyści wynikające z elastycznego łączenia kilku jednostek wewnętrznych wraz z jednoczesnym chłodzeniem kilku obszarów domu.

Jak działa klimatyzator?

W zasadzie działanie klimatyzatora polega na pobieraniu ciepła, czyli energii cieplnej, z powietrza wewnątrz pomieszczeń i transportowaniu go na zewnątrz. W normalnych warunkach ciepło przepływa z wysokiego do niskiego poziomu temperatury. Jednak w upalne dni, kiedy na zewnątrz jest jeszcze cieplej niż w środku, wolimy, aby było odwrotnie: ciepło powinno przepływać na zewnątrz do wyższego poziomu temperatury, aby w środku było chłodniej i bardziej komfortowo. Podstawą tego jest obieg czynnika chłodniczego, podobny do powietrznej pompy ciepła, tylko w odwrotnej kolejności. Proces ten umożliwia skierowanie energii z wnętrza na zewnątrz. Ważnym warunkiem jest to, że czynnik chłodniczy stosowany w klimatyzatorze odparowuje w temperaturze pokojowej.

Obieg czynnika chłodniczego w skrócie

Na początek wyjaśnijmy, że w ofercie firmy Viessmann znajdują się klimatyzatory typu split. Składają się one z jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. W jednostce wewnętrznej znajduje się wentylator i parownik. Wszystkie pozostałe komponenty znajdują się w jednostce zewnętrznej.

  • Wentylator zasysa ciepłe powietrze i kieruje je do wymiennika ciepła.
  • Wymiennik ciepła zawiera ciekły czynnik chłodniczy.
  • Czynnik chłodniczy absorbuje energię cieplną z powietrza wewnętrznego i odparowuje.
  • Pomieszczenie wyraźnie się ochładza.
  • Czynnik chłodniczy przepływa przez sprężarkę. Ciśnienie wzrasta, podobnie jak temperatura gazowego czynnika chłodniczego.
  • Energia cieplna - ciepło w postaci ciepłego, gazowego czynnika - jest kierowana na zewnątrz.
  • Ciśnienie i temperatura czynnika chłodniczego spadają z powrotem do poziomu początkowego. Czynnik skrapla się i cykl może rozpocząć się od nowa.

Co to jest wydajność chłodnicza?

Wydajność chłodnicza jest odpowiednikiem mocy grzewczej i może być odpowiednio obliczana. W zasadzie ten parametr wydajności opisuje, ile energii cieplnej klimatyzator lub inne urządzenie chłodzące może pochłonąć i rozproszyć w danym czasie, aby schłodzić pomieszczenie lub pomieszczenia. W najlepszym przypadku system zostanie zaprojektowany tak, aby wydajność odpowiadała wszystkim wewnętrznym i zewnętrznym źródłom ciepła. Należą do nich duże powierzchnie okienne lub inne powierzchnie szklane, przez które do pomieszczenia może dostać się stosunkowo duża ilość światła słonecznego. Ponadto nawet dość umiarkowana izolacja powłoki zewnętrznej wpływa na obciążenie cieplne domu w miesiącach letnich. Inne czynniki to liczba osób przebywających w pomieszczeniu lub budynku oraz to, ile ciepła emitują urządzenia elektryczne. Należy to uwzględnić przy obliczaniu obciążenia chłodniczego zgodnie z VDI 2078. Ponadto, temperatura odczuwalna również odgrywa kluczową rolę w ocenie i projektowaniu systemu. Wydajność chłodnicza podawana jest w watach lub kilowatach.

Jakie są różne rodzaje klimatyzatorów i urządzeń klimatyzacyjnych?

Istnieje wiele różnych rozwiązań służących do chłodzenia budynku lub pomieszczenia. Są to urządzenia od prostych wentylatorów z funkcją chłodzenia, jako klimatyzator przenośny lub zainstalowany na stałe, poprzez klimatyzatory monoblokowe i klimatyzatory typu split, które tworzą kompletny system z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Urządzenia i systemy osiągają niższe lub wyższe wartości wydajności w zależności od stopnia zaawansowania technologii. Ponadto szczególnie klimatyzatory typu split są wyposażone w dodatkowe funkcje.

Te wersje do chłodzenia pomieszczeń są bardzo tanie w zakupie i dostępne zarówno jako instalacje stałe, jak i wersje mobilne. Zwykle składają się z kilku elementów - wentylatora, a także zbiornika na wodę i maty ewaporacyjnej. Ta ostatnia jest nawilżana przez zbiornik. Wentylator przepycha powietrze, a woda odparowuje. To następnie chłodzi powietrze w otoczeniu. Główną wadą tego rozwiązania jest wysoki poziom wilgoci wnoszonej do pomieszczenia. Ponadto urządzenie szybko traci swoje działanie, gdy zbiornik na wodę jest pusty.

W konstrukcji monoblokowej cały obieg czynnika chłodniczego jest prowadzony w jednym urządzeniu. W tej konfiguracji konieczny jest wąż, który prowadzi na zewnątrz przez okno lub szczelinę w drzwiach. Kondensat, który powstaje podczas procesu chłodzenia, jak również ogrzane powietrze wywiewane, są wyprowadzane na zewnątrz przez wąż. Klimatyzatory monoblokowe mogą również osuszać powietrze i oczyszczać je poprzez filtr. Główną wadą tej konstrukcji jest stosunkowo głośna praca. Ponadto otwór na wąż kondensatu musi być dokładnie uszczelniony.

Konstrukcja split charakteryzuje się tym, że system składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Oznacza to, że obieg czynnika chłodniczego jest rozdzielony pomiędzy te dwie jednostki. Sprężarka jest umieszczona w jednostce zewnętrznej. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo cicha praca. Obie jednostki połączone są jedynie cienkimi rurkami przez ścianę zewnętrzną. Ponadto klimatyzator typu split jest wyposażony w silnik inwerterowy, który umożliwia regulację mocy w zależności od zapotrzebowania. To z kolei prowadzi do bardzo wydajnej pracy i oszczędności energii. Konstrukcja split umożliwia również podłączenie kilku jednostek wewnętrznych w domu do jednej jednostki zewnętrznej. Nazywa się to klimatyzatorem typu multi split. Ze względu na liczne zalety firma Viessmann oferuje w swoim asortymencie wyłącznie klimatyzatory typu split.

Porady dotyczące zakupu klimatyzatora do domu

Przed zakupem przychodzi czas na decyzję. Otrzymasz wsparcie od naszych partnerów z branży grzewczej. Przeprowadzą oni spotkanie na miejscu, podczas którego będziesz mógł wyjaśnić z ekspertem wszystkie istotne kluczowe punkty. Dobrym sposobem na przygotowanie się do tego spotkania jest wcześniejsze wyjaśnienie sobie kilku pytań. Poniższy przegląd należy traktować jako listę kontrolną, która obejmuje najważniejsze aspekty zakupu klimatyzatora. Należy pamiętać, że taka lista nie może obejmować wszystkiego. Tylko osobista konsultacja pomoże Ci znaleźć rozwiązanie w zakresie chłodzenia i wentylacji, które będzie dostosowane do Twoich potrzeb.

  • Do czego będzie służył klimatyzator lub urządzenie klimatyzacyjne?
  • Czy potrzebujesz tylko chłodzenia do pomieszczeń, czy również ogrzewania?
  • Jak duże jest/jest pomieszczenie lub pomieszczenia, które mają być chłodzone? Czy są to poszczególne pomieszczenia, czy cały budynek?
  • Kiedy i jak często system będzie używany? Czy będzie on prawdopodobnie potrzebny w domu letniskowym lub innej nieruchomości, która jest używana tylko tymczasowo?
  • Czy posiadają już Państwo klimatyzator lub klimatyzator przenośny i chcą go Państwo zintegrować z nowym systemem?
  • Czy istnieje instalacja fotowoltaiczna i czy istnieje potrzeba zwiększenia samozużycia energii?
  • Czy nowy klimatyzator firmy Viessmann należy połączyć z istniejącym generatorem ciepła, czy też od razu zaplanować nowe, kompletne rozwiązanie?

Dla precyzyjnego planowania kluczowe dane, takie jak wielkość pomieszczenia mieszkalnego lub budynku, będą odgrywały równie dużą rolę jak liczba osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, lokalizacja jak promieniowanie słoneczne, a także jakich maksymalnych temperatur można się spodziewać w okresie letnim. Wybrany wykonawca instalacji grzewczej omówi z Państwem wszystkie te czynniki i wspólnie stworzycie optymalne rozwiązanie.

Doposażenie klimatyzatora

Klimatyzatory Vitoclima Viessmann nadają się zarówno do nowego budownictwa, jak i do projektów modernizacyjnych. Doposażenie nie stanowi problemu. Szczególnie ważne jest planowanie. Typ, wielkość, a przede wszystkim wydajność muszą być dopasowane do istniejącego budynku i Państwa warunków życia. Oprócz powyższych kwestii podczas planowania należy zwrócić szczególną uwagę na istniejące urządzenia chłodnicze, generatory ciepła lub prądu.

Obszary zastosowania klimatyzatorów typu split jako czynnik decydujący

Przy podejmowaniu decyzji o wyposażeniu w klimatyzator poszczególnych pomieszczeń lub całego domu ważne jest pytanie o miejsce zastosowania systemu. Dzieje się tak dlatego, że wydajność i możliwe kombinacje zależą od obszaru zastosowania. Na przykład można zaplanować klimatyzator do przestrzeni dachowej, gdzie w miesiącach letnich może być nieprzyjemnie gorąco. Możliwe jest również zastosowanie klimatyzatora w sypialni, aby zapewnić komfortowy sen podczas tropikalnie gorących letnich nocy. Istnieje jeszcze możliwość wyposażenia całego domu w klimatyzator. Idealnie nadaje się do tego na przykład system multi split. Przedyskutuj z lokalnym ekspertem, gdzie zapotrzebowanie na chłodzenie jest najwyższe i czy istnieją jakieś opcje modernizacji, które można rozważyć teraz w celu późniejszego wdrożenia.

Na zdjęciu widać Vitoclima 200-S w sypialni.

Klimatyzacja i związane z nią koszty

Klimatyzatory charakteryzują się stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi. Jeśli system został odpowiednio zaplanowany i indywidualnie dobrany, koszty eksploatacji również będą niskie. Ważnym elementem jest tutaj możliwość pełnego wykorzystania jego zalet w połączeniu z innymi generatorami ciepła. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy klimatyzator zajmuje się również ogrzewaniem. Jest to idealne rozwiązanie w okresie wiosennym i jesiennym. Oznacza to, że reszta systemu może pozostać bezpiecznie wyłączona podczas łagodniejszych miesięcy wiosny i jesieni.

Szczególnie wydajne jest wspomniane połączenie, z instalacją fotowoltaiczną i zasobnikiem energii, takim jak Vitocharge VX3. Energia elektryczna z własnego dachu zmniejszy również koszty klimatyzatora.