Zapytaj o ofertę

Grzejniki: funkcja, regulacja i rodzaje

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie przedstawia grzejnik firmy Viessmann na ścianie nowoczesnego pomieszczenia mieszkalnego.

Grzejniki są centralnym elementem systemu grzewczego. Przekazują one wytworzone ciepło do pomieszczeń mieszkalnych poprzez czynnik grzewczy, jakim jest woda. Nawet jeśli zasada działania jest zawsze podobna, istnieje kilka różnych typów. Tym, co wyróżnia wszystkie grzejniki Vitoset firmy Viessmann, jest ich wysoka jakość. Zastosowanie sprawdzonych materiałów i wysoka jakość wykonania zapewniają efektywną i niezawodną realizację każdego rozwiązania.

Jak działa grzejnik?

Działanie grzejnika opiera się na prostej zasadzie: Pompa transportuje wodę grzewczą z centralnego generatora ciepła do grzejników. Tam ciepła woda wpływa przez zawór wlotowy. Podczas przepływu, poprzez powierzchnie grzewcze, ciepło oddawane jest do pomieszczenia, dzięki czemu woda ulega ochłodzeniu. Wypływa ona z powrotem przez powrót i jest ponownie doprowadzana do temperatury przez podłączony generator ciepła. Cykl rozpoczyna się od nowa.

Termostat reguluje temperaturę

To, ile ciepła jest dostarczane do pomieszczenia, można regulować za pomocą termostatycznych zaworów grzejnikowych. Zawór zainstalowany wewnątrz głowicy termostatycznej kontroluje natężenie przepływu wody w stosunku do temperatury w pomieszczeniu. Jeśli jest ona zbyt niska, zawór termostatyczny otwiera się i woda przepływa przez grzejnik. Do ustawienia wymaganej temperatury dostępnych jest pięć poziomów. Każdy z nich reprezentuje określoną temperaturę w pomieszczeniu. Więcej o funkcji, numerach na termostacie i sposobie jego ustawiania można przeczytać w rozdziale dotyczącym prawidłowego ustawiania termostatu. Głowice termostatyczne Viessmann można stosować w połączeniu z każdym grzejnikiem z naszego programu grzejników.

Na zdjęciu przedstawiono trzy różne termostaty Viessmann do grzejników.
Termostaty do grzejników firmy Viessmann

Prosta regulacja temperatury przez aplikację

Aplikacja Viessmann ViCare umożliwia wygodną indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniach za pomocą smartfona lub tabletu - także niezależnie od systemu grzewczego. Dzięki temu nadaje się ona również dla mieszkańców wynajmowanych mieszkań. 

Jakie są rodzaje grzejników?

Istnieje szeroki wybór nowoczesnych grzejników do ciepłej wody użytkowej. Widać to również w ofercie grzejników firmy Viessmann. Obok grzejników płytowych w ofercie znajdują się również grzejniki rurowe.

Powszechnie stosowane grzejniki płytowe są najnowszą ewolucją pierwotnych grzejników członowych lub żeberkowych. W odróżnieniu od nich nie składają się one z pojedynczych ogniw, lecz z jednej lub kilku gładkich lub lekko profilowanych płyt grzejnych, przez które przepływa ciepła woda. Pomiędzy nimi znajdują się płyty konwekcyjne, obok których przepływa powietrze w pomieszczeniach.

Oznaczenie typu grzejników zależy od ich konstrukcji. Składa się ono z dwóch liczb, z których pierwsza oznacza liczbę płyt grzejnych, a druga liczbę płyt konwekcyjnych. Na przykład model typu 21 składa się z dwóch płyt grzejnych i jednej płyty konwekcyjnej. Podstawowa zasada jest tu taka: im większa liczba płyt konwekcyjnych, tym większy udział ciepła konwekcyjnego. Firma Viessmann oferuje odpowiednie grzejniki jako grzejniki uniwersalne, jak również grzejniki płytowe. Te ostatnie najlepiej charakteryzują się gładkimi powierzchniami i wizualnie smukłą konstrukcją. Grzejniki te są zasadniczo dostępne w różnych wariantach podłączenia, na przykład jako grzejniki z podłączeniem środkowym. Oferuje to jeszcze większą elastyczność.

Grzejniki rurowe składają się z wielu pionowo lub poziomo ułożonych rurek, przez które przepływa woda grzewcza. Grzejniki te są szczególnie popularne w łazienkach, gdzie służą również jako wieszaki na ręczniki i suszarki. Duża część ciepła oddawana jest przez konwekcję. Grzejniki Viessmann do łazienki są przystosowane do konwencjonalnego przyłącza grzewczego, ale mogą być również wyposażone w elektryczny wkład grzewczy. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń niezależnie od centralnego generatora ciepła, szczególnie w okresie letnim.