Zapytaj o ofertę

Gazowa technika kondensacyjna - funkcje, korzyści i potencjalne oszczędności

Poproś o bezpłatną konsultację
Na zdjęciu widać Vitodens 300-W wiszący na ścianie w łazience.

Kocioł grzewczy potrzebuje energii grzewczej do ogrzania pomieszczenia. Im więcej energii grzewczej zużywa, tym wyższe są późniejsze koszty ogrzewania. Ponadto spalanie paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny lub olej, jako źródła energii, ma również wpływ na środowisko. Właśnie tutaj technika kondensacyjna ma znaczenie: zwiększa efektywność energetyczną i redukuje emisję CO₂ do minimum.

Wiele powodów, aby zastosować gazową technikę kondensacyjną

W samych Niemczech jest jeszcze około dwóch milionów instalacji grzewczych, które mają więcej niż 25 lat. Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele pieniędzy tracą na energię, która jest bezsensownie spalana i w postaci niewykorzystanego ciepła trafia prosto do komina. Ponadto te stare systemy mają wpływ na nasz klimat poprzez niepotrzebnie wysoką emisję CO₂, a tym samym przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Dzięki szybkiej wymianie tych systemów na wysokowydajne gazowe kotły kondensacyjne w połączeniu z techniką solarną można zmniejszyć zużycie energii nawet o 35 procent. W ten sposób można pokryć dziesięć procent całkowitego zapotrzebowania na energię w Niemczech, a jednocześnie zmniejszyć roczną emisję CO₂ o 54 miliony ton.

Duży wybór gazowych kotłów kondensacyjnych

Zmiana starego i nieefektywnego kotła na energooszczędny gazowy kocioł kondensacyjny jest bardzo szybka, niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na naścienny i niezwykle kompaktowy kocioł gazowy, czy też na urządzenie stojące ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym. Szczególnie właściciele domów jednorodzinnych, dwurodzinnych i małych budynków mieszkalnych nie będą mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniego kotła firmy Viessmann, który spełni wszystkie ich wymagania pod względem mocy (do 80 kW) i ceny. I również w przyszłości będzie można liczyć na tę technologię. A to dlatego, że oprócz gazu ziemnego, gazu płynnego i mieszanki biogazowej, gazowe kotły kondensacyjne nadają się również do stosowania mieszanek gazowych zawierających do 20 procent wodoru.

Asortyment gazowych kotłów kondensacyjnych

Jak działa gazowa technika kondensacyjna

W przeciwieństwie do kotłów stałotemperaturowych i niskotemperaturowych, sposobu działania gazowej techniki kondensacyjnej nie można podzielić po prostu na spalanie, zgazowanie i oddawanie ciepła. Pomiędzy tymi dwoma ostatnimi etapami następuje również kondensacja gazów spalinowych.

Grafika przedstawia schematycznie sposób działania gazowej techniki kondensacyjnej.

Podczas spalania paliwa, w tym przypadku gazu, oprócz wymiernej energii cieplnej powstają również gazy spalinowe. Składają się one w dużej mierze z gorącej pary wodnej, której składniki mogą być kwaśne. Aby chronić sam kocioł i system kominowy przed tą kwaśną parą wodną, starsze kotły odprowadzają spaliny bezpośrednio na zewnątrz. W zależności od techniki grzewczej temperatura spalin może wynosić do 200 stopni Celsjusza. W ten sposób celowo zapobiega się kondensacji pary wodnej w spalinach.

To, że para wodna nadal zawiera energię, można udowodnić za pomocą prostego triku: jeśli trzymasz rękę nad patelnią z wrzącą wodą, wkrótce zauważysz tę energię na swojej dłoni. Dzieje się tak, ponieważ para wodna skrapla się na powierzchni dłoni i w tym momencie uwalnia ciepło utajone, zwane również ciepłem kondensacji. Gazowa technika kondensacyjna polega na odzyskaniu tego ciepła kondensacji i dodaniu go do wody grzewczej. W tym celu gorące gazy spalinowe, zanim zostaną wypuszczone na zewnątrz, przepuszczane są przez wymiennik ciepła.

Wymiennik ciepła wykonany jest ze stali nierdzewnej odpornej na wilgoć i kwas, a dzięki specjalnej konstrukcji ma bardzo zwartą budowę. Podczas przepływu gorących spalin przez jego wężownicę, są one schładzane przez wodę grzewczą, która płynie z powrotem do kotła z grzejników (woda powrotna). Spaliny stopniowo ulegają kondensacji. Ciepło z powstałej pary wodnej jest następnie przekazywane do instalacji grzewczej. Aby doszło do kondensacji, temperatura wody powrotnej nie może przekroczyć wartości granicznej 57 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie gorące spaliny nie mogą ulec kondensacji. Systemy ogrzewania powierzchniowego, takie jak ogrzewanie podłogowe, nadają się do chłodzenia tej wody powrotnej.

Wymiennik ciepła jest więc ważnym elementem gazowego kotła kondensacyjnego i niezbędnym dla tej technologii. Jest on w stanie przekazać uzyskane ciepło kondensacji do instalacji grzewczej praktycznie bez strat. W ten sposób przekształca w ciepło nawet 98 procent energii zawartej w gorącym gazie. Niezniszczalny element, na który właściciele systemów mają gwarancję nawet do dziesięciu lat.

Na zdjęciu widać skondensowaną wodę na wymienniku ciepła.

W wyniku celowego skraplania pary wodnej zawartej w spalinach powstaje kondensat. Ten z reguły może być odprowadzany do ścieków (nie dotyczy to małych oczyszczalni ścieków), o ile wartość pH nie jest zbyt wysoka. Ponadto system odprowadzania musi być odporny na działanie kwasów. Za podstawę obliczeń przyjmuje się kodeks postępowania "DWA-A 251" Niemieckiego Stowarzyszenia ds. Wody, Ścieków i Odpadów (DWA). Ważnym czynnikiem jest również wielkość gazowego kotła kondensacyjnego. Jeśli znamionowa moc grzewcza jest mniejsza niż 25 kilowatów (kW), kondensat nie musi być neutralizowany. Jeśli wynosi ona od 25 kW do 200 kW, bezpośrednie odprowadzenie do ścieków jest dopuszczalne tylko w niektórych przypadkach poprzez rozcieńczenie ze ściekami. W przypadku gazowych kondensacyjnych instalacji grzewczych o mocy powyżej 200 kW neutralizacja jest zasadniczo obowiązkowa.

Oprócz odprowadzania kondensatu, system kominowy musi być również zaprojektowany dla techniki kondensacyjnej. Tutaj ważne jest, aby ilość kwasu zawarta w kondensacie nie uszkodziła systemu. Nadciśnienie powstające w wyniku zastosowania wentylatora (np. wentylatora palnika) również nie może wpływać na nowy system rur. Sprawdzone są rury spalinowe wykonane ze stali szlachetnej lub specjalnego tworzywa sztucznego. Jeżeli istnieje już komin, to nowy przewód może być z reguły wprowadzony do istniejącego komina. Możliwe jest również poprowadzenie na zewnątrz bez wykorzystania istniejącego komina. W tym przypadku należy jednak koniecznie zasięgnąć fachowej porady

 

Wspomaganie centralnego ogrzewania energią słoneczną

Gazowy system grzewczy jest jednym z najczęściej instalowanych systemów grzewczych w tym kraju. Wyróżnia się kompaktową budową i wysoką efektywnością energetyczną. Jego efektywność i ekologiczność można jeszcze bardziej zwiększyć, jeśli właściciele instalacji zdecydują się na hybrydowe rozwiązanie gazowej techniki kondensacyjnej i kolektorów słonecznych. Darmowa energia dostarczana przez słońce nie jest jeszcze wystarczająco wykorzystywana do wspomagania ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, mimo że jest to najczystsze źródło ciepła. Jest to najczystsze źródło ciepła, a do tego dostępne bezpłatnie w nieskończoność. W przypadku modernizacji należy rozważyć połączenie nowej instalacji grzewczej lub kotła grzewczego z instalacją solarną.

Gazowe kotły kondensacyjne firmy Viessmann mogą pracować w trybie mono lub dualnym. Do pracy w trybie dualnym z instalacją solarną niezbędny jest odpowiedni zasobnik. Program Vitocell firmy Viessmann jest idealnie dopasowany do instalacji solarnej. Niezależnie od tego, czy chodzi o pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, zasobniki kombi, czy też zasobniki buforowe wody grzewczej - u nas każdy znajdzie coś dla siebie.

Systemy solarne firmy Viessmann nadają się idealnie do stosowania w połączeniu z gazową techniką kondensacyjną.
Wskazówka: Darmowa energia dostarczana przez słońce jest wciąż niewystarczająco wykorzystywana do wspomagania centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przy modernizacji należy rozważyć połączenie nowej instalacji grzewczej lub kotła z instalacją solarną.