Zapytaj o ofertę

Kolektory płaskie: budowa, działanie i zalety

Poproś o bezpłatną konsultację
Na zdjęciu widać kolektory słoneczne na dachu domu.

Kolektory są najbardziej widocznymi elementami instalacji solarnej. Oprócz kolektorów próżniowych firma Viessmann oferuje również kolektory płaskie dla budynków mieszkalnych, gospodarczych i samorządowych. Obie wersje kolektorów są do siebie podobne, ponieważ wykorzystują darmową i prawie powszechnie dostępną energię słoneczną do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.
Ponadto wykonane są z materiałów odpornych na korozję i promieniowanie UV. Różnią się jednak konstrukcją i zasadą działania kolektorów słonecznych. Proszę czytać dalej, aby dowiedzieć się, co wyróżnia kolektory płaskie Vitosol firmy Viessmann.

Kolektory płaskie firmy Viessmann

Rysunek trójwymiarowego domu z kolektorami płaskimi na dachu

Budowa i działanie kolektorów płaskich firmy Viessmann

Wydajne kolektory płaskie są dobrym uzupełnieniem każdej instalacji grzewczej. Kolektory te składają się z absorbera i obudowy z płytą osłonową. Różnica tkwi w szczegółach: obudowa kolektora płaskiego Viessmann składa się z wygiętej na obwodzie ramy aluminiowej. W przypadku modelu Vitosol 200-FM można ją wykonać na zamówienie i pomalować na kolor z palety RAL. Standardowo rama jest lakierowana na kolor ciemnoniebieski. Bezszwowa obudowa szybowa zapewnia trwale szczelne dopasowanie i maksymalną stabilność kolektora.

Pokrywa, wykonana ze specjalnego szkła, jest wysoce przezroczysta, co pozwala na przenikanie dużej ilości energii słonecznej. Ponadto kolektory płaskie Vitosol mają odporną na przebicie i korozję płytę tylną oraz wysoce skuteczną izolację cieplną. Sercem kolektorów jest absorber - meandrująca rura, przez którą przepływa płyn solarny (medium solarne). Powyżej znajduje się panel absorbera z powłoką ThermProtect.

Jak światło słoneczne zamienia się w ciepło?

Działanie kolektorów płaskich opiera się na obiegu. Gdy promienie słoneczne trafiają na powierzchnię kolektorów płaskich, podgrzewają krążący wewnątrz rur czynnik solarny. Czynnik solarny przekazuje następnie ciepło do zasobnika CWU lub bufora grzewczego. Następnie cykl może rozpocząć się od nowa.

W dni obficie nasłonecznione kolektory płaskie mogą zaabsorbować dużą ilość energii i zmagazynować ją tymczasowo w zasobniku. Jeśli przez jakiś czas nie zostanie pobrana żadna z tych energii, kolektorom grozi przegrzanie. Dzieje się tak dlatego, że zasobnik nie może już wchłonąć energii. Przed tym ryzykiem chroni kolektory płaskie firmy Viessmann inteligentna warstwa absorpcyjna.

Na rysunku przedstawiono za pomocą wykresu różnicę pomiędzy absorberem standardowym a absorberem przełączanym
Różnica między pochłaniaczami standardowymi a pochłaniaczami przełączanymi

Opatentowana przez firmę Viessmann technologia ThermProtect uniemożliwia dalsze pobieranie energii po osiągnięciu określonej temperatury, kiedy to zasobnik solarny jest całkowicie nagrzany. W przypadku przekroczenia temperatury przełączenia zmienia się struktura krystaliczna warstwy absorbera, co wielokrotnie zwiększa szybkość promieniowania ciepła i zmniejsza wydajność kolektora. W ten sposób temperatura stagnacji znacznie spada, co zapobiega tworzeniu się pary. Przy ponownym spadku temperatury kolektora struktura krystaliczna wraca do stanu pierwotnego. Energia słoneczna może być wtedy absorbowana tak jak poprzednio. Zmiana struktury powierzchni krystalicznej może być przywracana w nieskończoność, czyli jest w pełni odwracalna. ThermProtect umożliwia również dokładniejsze wymiarowanie całej powierzchni w porównaniu z konwencjonalnymi kolektorami płaskimi.

Korzyści

Podsumowując, wysokowydajne kolektory płaskie Viessmann Vitosol 200-FM i Vitosol 100-FM charakteryzują się:

ThermProtect chroni przed przegrzaniem w wysokich temperaturach zewnętrznych i przy niskim odprowadzaniu ciepła
Wysokie pokrycie słoneczne
Nadaje się do wspomagania centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej
Wysoka szczelność dzięki obwodowo zakrzywionej ramie z listwą przytrzymującą szkło
Szybki i łatwy montaż dzięki złączkom push-fit z rury falistej ze stali nierdzewnej
Nadaje się do różnych wariantów montażu: na dachu, na dachu płaskim, w dachu i na elewacji
Nadaje się do montażu poziomego i pionowego
Atrakcyjne wzornictwo z możliwością indywidualizacji przy lakierowaniu Vitosol 200-FM w kolorach RAL
Materiały odporne na promieniowanie UV i korozję dla wszystkich komponentów

Program produktów kolektorów płaskich

Kolektory płaskie firmy Viessmann umożliwiają różne możliwości montażu. Można je montować zarówno poziomo, jak i pionowo. Możliwy jest również montaż na dachach skośnych. Przy wymianie kotła w budynku mieszkalnym często idealnym rozwiązaniem jest pakiet kombinowany składający się z dwóch kolektorów płaskich i zasobnika solarnego.