Zapytaj o ofertę

Instalacja solarna - wydajne i niedrogie ogrzewanie

Header-Vitosol-200-F-16-9-1920x1080px.jpg

Dzięki instalacji solarnej możesz korzystać z darmowej energii słonecznej i zmniejszyć swoje miesięczne koszty energii. Ponadto, instalując system solarny, okazują Państwo swoje zaangażowanie w ochronę środowiska poprzez trwałe obniżenie emisji CO₂. Inwestycja w taki system solarny pomaga również zwiększyć wartość nieruchomości.

Niezależnie od tego, czy chodzi o budynki mieszkalne, gospodarcze, czy też o obiekty użyteczności publicznej, dzięki technice firmy Viessmann mogą Państwo zabezpieczyć swoją instalację na przyszłość i polegać na optymalnym współdziałaniu wszystkich elementów systemu. Dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu w projektowaniu i produkcji systemów solarnych mogą Państwo liczyć na naszą wysoką jakość i wiedzę techniczną. Kolektory słoneczne to także idealny sposób na uzupełnienie systemu grzewczego. Wszystkie systemy firmy Viessmann są przystosowane do współpracy z instalacją solarną, dlatego nie ma znaczenia, czy zdecydują się Państwo na nowy kocioł kondensacyjny na olej lub gaz, system grzewczy na drewno czy pompę ciepła.

Co to jest system solarny?

Zasadniczo system solarny to system, który może być wykorzystywany do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania. Energia słoneczna jest darmowa, więc nie tylko oszczędzamy na energii kopalnej. Inwestycja w instalację solarną zwraca się w ciągu kilku lat. W końcu nie ma żadnych kosztów związanych ze źródłem energii.

Budowa instalacji solarnej

Aby móc wykorzystać energię słoneczną, potrzebne są kolektory, które wychwytują promienie. Firma Viessmann Vitosol opracowała w tym celu kolektory rurowe i płaskie. Kolektory te absorbują promienie słoneczne i przetwarzają je na ciepło użytkowe. Instalacja solarna składa się oprócz kolektorów z absorbera, obiegu solarnego i płynu lub medium solarnego. Gdy promienie uderzają w kolektory, energia ta jest przekształcana w ciepło w absorberze. Jest ono najpierw pompowane do zasobnika buforowego lub zasobnika c.w.u., a stamtąd rozprowadzane poprzez obieg w gospodarstwie domowym - albo jako wsparcie dla obiegu grzewczego, albo do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ciepło jest najpierw transportowane do odpowiedniego zasobnika za pomocą medium solarnego. Z zasobnika c.w.u. ciepło dociera następnie do punktów poboru, takich jak krany czy prysznic, w postaci ciepłej wody użytkowej w zależności od potrzeb.

Czy ogrzewanie słoneczne zawsze musi być połączone z ogrzewaniem podłogowym?

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że kolektory słoneczne do wspomagania ogrzewania są możliwe tylko w połączeniu z systemem ogrzewania podłogowego. Tradycyjne grzejniki mogą być stosowane również z instalacją solarną. Uzyski są tylko nieznacznie niższe w skali roku i wynikają przede wszystkim z nieco wyższych temperatur powrotu z grzejników.

Zróżnicowanie według możliwości zastosowania

Energię słoneczną można wykorzystać na własne potrzeby na dwa sposoby. Szczegóły dotyczące podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania znajdują się w kolejnych rozdziałach.

Na rysunku przedstawiono schemat podgrzewania ciepłej wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych.
Schemat: ogrzewanie ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem energii słonecznej

Sercem tego rozwiązania jest biwalentny podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, taki jak Vitocell 300-B. Gdy promieniowanie słoneczne jest wystarczające, czynnik grzewczy w instalacji solarnej podgrzewa wodę w podgrzewaczu c.w.u. poprzez dolną wężownicę pośrednią.

Gdy temperatura spada przez pobieranie ciepłej wody, np. do kąpieli lub prysznica, w razie potrzeby uruchamia się kocioł, aby zapewnić dodatkowe ogrzewanie przez drugi obieg. Instalacja kolektorów słonecznych Viessmann Vitosol jest prosta dzięki zintegrowanym przewodom zasilającym i powrotnym, co zapewnia również stosunkowo niskie nakłady inwestycyjne.

Dalsze możliwości kombinacji instalacji solarnej z produktami z programu Vitocell zapewniają także wysoki komfort podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Do tego celu można wykorzystać dwufunkcyjne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej Vitocell 100-U/W lub Vitocell 100-W, zasobniki kombi lub zasobniki buforowe wody grzewczej, jak Vitocell 360-M. Dla każdego zapotrzebowania mamy odpowiedni pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Wszystkie urządzenia można bezproblemowo podłączyć do instalacji solarnej.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji solarnej?

Przy projektowaniu instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego lub dwurodzinnego obowiązuje następująca zasada: jeżeli powierzchnia kolektora jest zorientowana między południowym wschodem a południowym zachodem, to na 100 litrów pojemności zasobnika należy przyjąć 1,5 metra kwadratowego powierzchni kolektora płaskiego lub 1,0 metra kwadratowego powierzchni kolektora rurowego. Straty wydajności spowodowane niekorzystną orientacją lub nachyleniem można skompensować przez nieznaczne zwiększenie powierzchni kolektora. Przy projektowaniu pomogą Państwu nasi wykwalifikowani partnerzy.

Na rysunku przedstawiono schemat podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania za pomocą kolektorów słonecznych.
Wykres: Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej i wspomaganie centralnego ogrzewania za pomocą kolektorów słonecznych

Podgrzany w kolektorach słonecznych czynnik grzewczy może być również wykorzystany do doprowadzenia do temperatury wody grzewczej. W tym celu obieg grzewczy, poprzez wymiennik ciepła, wykorzystuje wodę w zasobniku solarnym, która jest stale podgrzewana przez kolektory słoneczne. Regulator sprawdza, czy można osiągnąć wymaganą temperaturę pomieszczenia. Jeśli temperatura jest niższa od wartości zadanej, uruchamia się również kocioł. Instalacje solarne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania mają powierzchnię około jednego metra kwadratowego na każde dziesięć metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.

Wykorzystanie potencjału oszczędnościowego słonecznej energii cieplnej

Jednym z ważnych obszarów potencjalnych oszczędności jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. W naszych szerokościach geograficznych kolektory słoneczne w połączeniu z zasobnikiem c.w.u. stanowią najbardziej interesującą alternatywę dla pracy kotła, zwłaszcza w miesiącach letnich. W domu jednorodzinnym energia słoneczna pokrywa do 60 procent energii potrzebnej do podgrzewania c.w.u. Jeśli połączy się ogrzewanie c.w.u. i podgrzewanie wody użytkowej, zaoszczędzi się około 35 procent całkowitej ilości potrzebnej energii - każdego roku. Nawet w okresie wiosennym i jesiennym można często wyłączyć kocioł grzewczy, jeśli wykorzystuje się energię słoneczną do wspomagania centralnego ogrzewania.

Na rysunku przedstawiono wykres słupkowy obrazujący stopień pokrycia solarnego w ciągu roku: od 24% w styczniu/grudniu do 86% w lecie.

Sprawdź wymagania przed zakupem instalacji solarnej

Na zdjęciu widać kolektory rurowe od dołu.
Kolektory próżniowe Viessmann

Wydajność instalacji solarnej zależy w dużej mierze od warunków panujących na miejscu. Szczególnie dobre wyniki można osiągnąć na dachach wychodzących na południe, o nachyleniu 30-40 stopni. Jeśli powierzchnia dachu jest skierowana na wschód lub zachód, właściciele domów mogą oczekiwać do 20 procent mniejszego uzysku przy podobnym nachyleniu. Nieco mniej korzystną orientację można zrekompensować większą powierzchnią kolektora. Oprócz orientacji i nachylenia dachu ważne jest również, aby był on wystarczająco duży i możliwie niezacieniony. Jeżeli w ciągu roku sąsiednie domy, drzewa lub góry będą przez dłuższy czas rzucać cień na powierzchnię dachu, to uzysk solarny zmniejszy się. Oszczędności w kosztach energii będą niższe i ucierpi na tym efektywność ekonomiczna.

W przypadku chęci zakupu instalacji solarnej należy skorzystać z porady naszych wykwalifikowanych partnerów. Eksperci ci sprawdzą lokalne warunki i szybko określą najlepszy sposób instalacji tej technologii i zintegrowania jej z systemem grzewczym. Mogą również zająć się profesjonalnym planowaniem i zainstalować system solarny tak, aby działał niezawodnie i ekonomicznie przez długi czas.

Cechy jakościowe solarnych systemów grzewczych

Aby zakup systemu solarnego był opłacalny, technologia musi działać niezawodnie przez długi czas. Ważną cechą jakościową jest certyfikat Solar Keymark. Jest to znak jakości dla słonecznych produktów grzewczych oparty na normach europejskich. Jest to znak jakości dla produktów solarnych opartych na normach europejskich, gwarantujący efektywne działanie energii słonecznej, a także warunek konieczny dla aktualnych programów dotacji państwowych.

Kolektory słoneczne firmy Viessmann mają wysokie noty za wydajność i trwałość. Kolektory słoneczne Vitosol wykonane są z materiałów odpornych na korozję i promieniowanie UV. Potwierdzają to badania jakościowe zgodnie z normą EN 12975. Potwierdzają one jednocześnie niezmiennie wysoką wydajność cieplną. Niezawodną ochronę przed przegrzaniem zapewnia również opatentowana funkcja wyłączania ThermProtect zależna od temperatury. Absorbery w nowych kolektorach płaskich Viessmann, takich jak Vitosol 100-FM, zmieniają swoje właściwości (strukturę powierzchni), aby wypromieniować więcej energii. Kolektory próżniowe Viessmann, jak Vitosol 200-TM, powyżej pewnej temperatury kolektora przestają przekazywać energię słoneczną do medium solarnego. Korzyść: Planowanie instalacji solarnych jest prostsze, a nakłady na montaż mniejsze. Nie są wymagane takie komponenty jak naczynia schładzające i chłodnice stagnacyjne. Zwiększa to bezpieczeństwo i obniża koszty inwestycji.

Ciepło słoneczne dla procesów komercyjnych

Systemy słoneczne są szczególnie interesujące dla procesów komercyjnych, które wymagają ciepła na stosunkowo niskim poziomie. Technologia kolektorów, która jest obecnie dostępna na rynku (z wyjątkiem systemów koncentrujących) może wykorzystywać energię słoneczną do dostarczania ciepła o temperaturze do około 80 stopni Celsjusza w całej Europie Środkowej.

Alternatywne rozwiązania dla wysokiego zapotrzebowania

W niektórych dziedzinach przemysłu ciepło procesowe o bardzo wysokiej temperaturze jest niezbędne. Należą do nich branże produkcyjne żywności, nawozów i materiałów budowlanych, a także w firmach farmaceutycznych i szpitalach. Dla wyższych wymagań w zakresie ogrzewania firma Viessmann oferuje szereg rozwiązań w zakresie wytwarzania ciepła, pary, prądu lub chłodu. Jako dostawców energii można wykorzystać zarówno kopalne źródła energii, takie jak ropa naftowa i gaz, jak i odnawialne źródła energii, np. drewno i biogaz. Duże pompy ciepła najlepiej nadają się do wytwarzania ciepła z wykorzystaniem energii ekologicznej. Do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła wybierane są gazowe agregaty kogeneracyjne.

Program produktów

Dzięki szerokiej ofercie kolektorów płaskich i próżniowych firma Viessmann oferuje elastyczne i indywidualne rozwiązania dla każdego zastosowania.