Zapytaj o ofertę

Efektywne ogrzewanie za pomocą sieci ciepłowniczej

Na zdjęciu widać rurociąg nadziemny dla ciepłownictwa.
(Foto: © A_Lesik / Shutterstock.com)

Sieci ciepłownicze transportują energię cieplną z centralnych ciepłowni do odbiorców w okolicy. Szczególnie na terenach gęsto zaludnionych dostarczają one ciepło do pojedynczych budynków, ale także do dzielnic i całych osiedli. Wykorzystanie przemysłowego ciepła odpadowego oraz możliwość coraz większego wykorzystania energii odnawialnych do wytwarzania ciepła sprawia, że ciepłownictwo jest ważną dźwignią w procesie transformacji energetycznej. Czym jednak dokładnie jest ciepło sieciowe, jakich punktów kosztowych należy się spodziewać oraz jakie zalety i wady powinni znać odbiorcy ciepła sieciowego? Dowiedz się więcej w poniższym poradniku.

Ciepło sieciowe zastępuje ogrzewanie własne

Ciepło sieciowe jest produkowane w różny sposób. W większości przypadków jest ono jednak produktem odpadowym innych procesów. W ten sposób ciepło odpadowe może być efektywnie wykorzystane, np. w spalarniach odpadów lub przy wytwarzaniu energii elektrycznej w dużych jednostkach kogeneracyjnych (CHP). Ta energia cieplna jest transportowana do odbiorców za pomocą rur ciepłowniczych biegnących nad lub pod ziemią. Gospodarstwa domowe, które są podłączone do sieci ciepłowniczej, nie potrzebują własnego kotła. W większości przypadków ciepła woda użytkowa jest również podgrzewana przez system ciepłowniczy. Jako nośnik ciepła wykorzystywana jest przede wszystkim ciepła woda. Krąży ona w systemie zamkniętym i przekazuje energię cieplną w węźle ciepłowniczym do lokalnego systemu grzewczego podłączonych budynków.

Zaopatrzenie w ciepło lokalne również działa na tej samej zasadzie, ale lokalne sieci ciepłownicze przesyłają ciepło na stosunkowo niewielkie odległości. Ponadto stosowane są zazwyczaj mniejsze węzły cieplne. Ciepło wytwarzane jest np. za pomocą większych kotłów na biomasę, średnich agregatów kogeneracyjnych, dużych pomp ciepła lub ich kombinacji. W zależności od warunków regionalnych może być jednak wykorzystywane także przemysłowe ciepło odpadowe.

Wymagania dotyczące przyłącza ciepłowniczego

Ogrzewanie komunalne nie zawsze może zastąpić ogrzewanie domowe. Ważnym warunkiem jest, aby budynek znajdował się w obszarze przyłączenia dostawcy ciepła. Są one skoncentrowane głównie na terenach miejskich. W końcu, aby nakłady na układanie sieci ciepłowniczych były opłacalne, musi być jak najwięcej odbiorców. Przyłącze ciepłownicze może być również możliwe w gęsto zaludnionych nowych obszarach zabudowy lub jako dodatkowe zaopatrzenie w ciepło dla odbiorców przemysłowych lub handlowych. Jak już wspomniano, do funkcjonowania ogrzewania sieciowego potrzebna jest instalacja urządzenia pośredniczącego w dostawie ciepła. Jednak prace budowlane w budynku są dość łatwe do przeprowadzenia.

Sieci ciepłownicze umożliwiają bardziej zrównoważone zaopatrzenie w ciepło

Rządy stawiają na ciepłownictwo, między innymi po to, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne. To, jak wydajne i zrównoważone jest w rzeczywistości ogrzewanie komunalne, zależy od wielu czynników. Do ważnych czynników należą:

  • Źródło ciepła

  • Sprawność elektrowni

  • Straty sieciowe

Ciepło sieciowe jako cenny produkt uboczny

Energia cieplna dla sieci cieplnych prawie zawsze powstaje jako produkt uboczny, na przykład podczas spalania odpadów. Bez odpowiedniego wykorzystania energia ta pozostałaby niewykorzystana, a zasoby zostałyby zmarnowane. Ważną rolę w połączeniu z ciepłownictwem odgrywa również kogeneracja (CHP) - skojarzone wytwarzanie prądu i ciepła. Elektrownie służą bowiem przede wszystkim do produkcji prądu. Dzięki dodatkowemu wykorzystaniu powstałego w procesie ciepła możliwe jest uzyskanie uzysku energetycznego na poziomie nawet 80 procent. To, jak efektywnie wykorzystywane są zasoby, zależy również od strat w sieci. W niektórych przypadkach energia cieplna musi być transportowana na duże odległości, aby dotrzeć do odbiorców. Straty ciepła mogą wtedy wystąpić poprzez rury.

Na zdjęciu widoczny jest agregat kogeneracyjny Viessmann Vitobloc
Agregat kogeneracyjny Viessmann Vitobloc

Udział energii odnawialnych

Elektrociepłownie nadal spalają głównie paliwa kopalne, takie jak gaz, węgiel brunatny i antracyt. Jednak energia cieplna może pochodzić również ze źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie na biomasę lub geotermia, duże instalacje solarne lub pompy ciepła.

Sieci anergetyczne łączą ogrzewanie miejskie i pompy ciepła

W sieciach anergetycznych lub zimnego ciepła straty ciepła przez rury są mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do tradycyjnych sieci ciepłowniczych, czynnik przekazujący ciepło nie ma temperatury od 80 do 130 stopni Celsjusza. Woda ma jedynie temperaturę od kilkunastu do 25 stopni Celsjusza. Dzięki temu nadaje się zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Kolejna różnica polega na rodzaju przekazywania ciepła. Nie odbywa się to w tradycyjnym urządzeniu do łączenia ciepła, ale za pomocą pompy ciepła, która podnosi poziom temperatury w ramach procesu technicznego. W przypadku zimnego ogrzewania nie są wymagane wiercenia sond lub studni oraz wymagane zezwolenia dla pompy ciepła.

Na zdjęciu widać ręce trzymające ikony energii odnawialnej jako symboliczny obraz możliwości, jakie daje ciepłownictwo.
(Foto: © maeching chaiwongwatthana / Shutterstock.com)

Koszty ogrzewania komunalnego są zróżnicowane

Nie da się dokładnie określić, jak wysokie będą koszty ogrzewania komunalnego. W każdym razie ceny ciepła sieciowego lub koszty eksploatacji składają się z następujących składników:

  • Cena bazowa

  • Cena towaru

  • (cena usługi)

Cena bazowa i cena towarowa określają koszty eksploatacji

W ramach ceny bazowej lub ceny wykonania dostawcy ciepła łączą koszty utrzymania i pielęgnacji sieci ciepłowniczej, a także personelu i administracji. Cena ta jest stała i zależy od poziomu podłączonego obciążenia. Zawsze obowiązuje zasada: im więcej odbiorców podłączonych do sieci ciepłowniczej, tym niższa cena bazowa. Dzieje się tak dlatego, że dostawca może przenieść bieżące koszty na większą liczbę odbiorców. Na podstawie ceny towarowej oblicza się, ile ciepła jest pobierane z sieci. Zależy to zatem od indywidualnego zużycia. Ponadto niektórzy dostawcy ciepła pobierają opłaty za usługi takie jak opomiarowanie i rozliczenie. Ze względu na różne czynniki wpływające na cenę, cena ogrzewania komunalnego jest bardzo zróżnicowana.

Inwestycja w energię odnawialną opłaca się

Niezależnie od tego, czy chodzi o nowy budynek, czy o budynek już istniejący - ogrzewanie miejskie ma zarówno zalety, jak i wady. Do zalet należy fakt, że nie jest wymagany kocioł, system kominowy ani paliwo. W ten sposób odpadają wszystkie koszty zakupu i konserwacji. Wymagana jednostka interfejsu cieplnego zajmuje również stosunkowo mało miejsca. Zasadniczo korzystne jest również wykorzystanie ciepła, które w przeciwnym razie zostałoby utracone jako produkt odpadowy. Jeśli pochodzi ono z energii odnawialnej, zmniejsza się również emisjaCO2. Należy jednak pamiętać, że podłączenie do sieci ciepłowniczej nie zawsze jest możliwe. Jeśli spełnione są wszystkie warunki wstępne, wybór jest często ograniczony z powodu ograniczeń w przyłączeniu. Dotyczy to również wyboru dostawcy. Dzieje się tak dlatego, że eksploatacja sieci i zakładów produkujących ciepło jest w rękach jednego przedsiębiorstwa. Nie ma konkurencji. W związku z tym istnieje niewielka swoboda w zakresie kosztów eksploatacji. Mogą się one znacznie różnić w zależności od kalkulacji cenowej przeprowadzonej przez oferentów.

Odnawialne generatory ciepła jako alternatywa dla ciepłownictwa

Generatory ciepła oparte na odnawialnych źródłach energii są dobrą alternatywą dla ogrzewania komunalnego. W zależności od indywidualnych uwarunkowań odpowiednie mogą być różne systemy grzewcze. Pompy ciepła lub kotły na paliwa stałe, takie jak systemy grzewcze na pelety, to możliwe opcje. Eksperci pomagają w poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania. Na miejscu tworzą obraz sytuacji i udzielają indywidualnych porad - niezależnie od tego, czy chodzi o dom jednorodzinny, czy o kompleks mieszkalny.