Równoważenie hydrauliczne systemu grzewczego zmniejsza zużycie energii
Poproś o bezpłatną konsultacjęTematy w skrócie
Jednym z często występujących problemów jest to, że grzejniki nie nagrzewają się odpowiednio lub ciepło jest rozprowadzane nierównomiernie do różnych pomieszczeń w domu. W konsekwencji w kuchni może być zimno, a w łazience gorąco. Świadczy to o tym, że system grzewczy nie jest optymalnie wyregulowany. Problem ten może rozwiązać proces zwany równoważeniem hydraulicznym. Dlatego tutaj znajdą Państwo informacje zarówno dla właściciela instalacji grzewczej, jak i dla instalatora.
Informacje dla właścicieli instalacji grzewczych
Informacje dla instalatorów systemów grzewczych
Informacja dla właścicieli instalacji grzewczych
Po wykonaniu instalacji grzewczej, czy to w nowym budynku, czy w ramach modernizacji, należy przeprowadzić równoważenie hydrauliczne. Dzięki temu można dopasować instalację do indywidualnych potrzeb grzewczych.
Dlaczego równoważenie hydrauliczne jest konieczne?
Równoważenie hydrauliczne zapewnia, że w każdym grzejniku znajduje się zawsze odpowiednia ilość wody grzewczej. Dzięki temu ciepło jest rozprowadzane w budynku znacznie bardziej równomiernie. Dzięki temu nie tylko wzrasta poziom komfortu, ale również zużyta energia może być znacznie efektywniej wykorzystana do ogrzewania i ciepłej wody. Dzieje się tak dlatego, że hydroniczne równoważenie systemu grzewczego zwiększa efektywność energetyczną nawet o 15 procent. Zostało to udowodnione przez niezależne badania. Jeśli system grzewczy działa lepiej i efektywniej, oznacza to również, że zużycie energii i ostatecznie koszty ogrzewania mogą zostać zmniejszone.
Ogólnie rzecz biorąc, woda zawsze wybiera drogę najmniejszego oporu. W związku z tym do grzejników znajdujących się w pobliżu generatora ciepła dostarczana jest większa ilość wody grzewczej niż do tych położonych dalej. Dlatego ilość wody przepływającej przez nie musi być ograniczona. Umożliwia to równoważenie hydrauliczne.
Czy równoważenie hydrauliczne jest obowiązkowe?
Nie ma aktualnego wymogu prawnego dla równoważenia hydraulicznego. Jeśli jednak instalacja grzewcza ma być wykonana zgodnie z niemieckimi przepisami dotyczącymi instalacji grzewczych DIN 4701 i niemieckimi procedurami dotyczącymi umów budowlanych (VOB), równoważenie hydrauliczne jest obowiązkowe. Dotyczy to w szczególności instalacji grzewczych dla przetargów publicznych.
Jak wygląda procedura równoważenia hydraulicznego?
Jak już wcześniej wspomniano, równoważenie hydrauliczne jest zasadniczo potrzebne, aby zaopatrzyć wszystkie grzejniki w systemie w dokładną ilość ciepła wymaganą dla danego pomieszczenia. Aby to osiągnąć, system grzewczy musi być dostosowany do zapotrzebowania. W tym celu należy dokładnie dopasować do siebie przepływ wody grzewczej w rurociągach prowadzących do poszczególnych grzejników, wydajność pompy i ustawienia generatora ciepła. Środki równoważenia instalacji hydraulicznej wpływają na rury grzewcze, wszystkie zawory i wszystkie pompy.
Dzięki temu żadne pomieszczenie nie jest niedogrzane lub przegrzane, a energia grzewcza jest efektywnie wykorzystywana. Ponadto równoważenie hydrauliczne zmniejsza uciążliwość hałasu spowodowanego nadmiernymi prędkościami przepływu w instalacji.
Poszczególne etapy procesu równoważenia instalacji hydraulicznej
Z reguły do przeprowadzenia równoważenia hydraulicznego wzywany jest wykonawca. W pierwszej kolejności wykonawca oblicza zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń. W tym celu należy ustalić moc zainstalowanych grzejników oraz rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło mieszkańców. Ponadto wykonawca oblicza optymalną temperaturę zasilania instalacji, a także wymaganą ilość wody dla każdego grzejnika. Do tego celu dostępne jest specjalne oprogramowanie.
Następnie na podstawie zebranych danych dokonuje się regulacji poszczególnych elementów systemu. Powinny one być ze sobą precyzyjnie skoordynowane i dostosowane do warunków panujących w całym systemie grzewczym, jak i w budynku.
Zwykle przewymiarowana pompa grzewcza i wysoka temperatura zasilania zapewnią równomierną dystrybucję ciepła. Ale oznacza to również nadmierne zaopatrzenie w wodę grzewczą. Efektem jest niepotrzebnie wysokie zużycie energii i nadmierne koszty ogrzewania. Proces równoważenia hydraulicznego ujawni również wszelkie problemy związane z doborem wielkości, takie jak te. Bilansowanie hydrauliczne można uznać za sukces, gdy wszystkie grzejniki pracują z takim samym ciśnieniem wody, niezależnie od ich odległości od generatora ciepła.
Zalety równoważenia hydraulicznego
- Optymalizacja całego systemu grzewczego
- Oszczędność energii do 15 procent lub oszczędności finansowe do 300 euro rocznie
- Poprawa komfortu cieplnego
- Zmniejszenie szumów przepływu
Potencjalne oszczędności dla Państwa
Większą efektywność można uzyskać bez dodatkowych nakładów instalacyjnych i materiałowych, po prostu poprzez prawidłowe ustawienie obiegów grzewczych i generatora ciepła, co zwraca się już w pierwszym roku. Poniższy przykład ilustruje dokładnie, ile można zaoszczędzić:
- Instalacja grzewcza o zużyciu ciepła 25 000 kWh/a = 2500 m³ gazu/a lub 2500 litrów oleju opałowego rocznie
- Oszczędności dzięki równoważeniu hydraulicznemu: do 325 m3 gazu/a, co odpowiada oszczędnościom kosztów energii w wysokości ok. 300 euro rocznie
Informacje dla instalatorów
Poniższe informacje skierowane są w szczególności do naszych partnerów specjalistycznych i zawierają szczegóły dotyczące rozwiązań firmy Viessmann ułatwiających równoważenie hydrauliczne.
Innowacyjne rozwiązania w zakresie równoważenia hydraulicznego
Aby wykorzystać zalety równoważenia hydraulicznego, firma Viessmann oferuje dwa rozwiązania dla domów jednorodzinnych i bliźniaczych. Cyfrowe i w pełni zautomatyzowane wykonanie jest możliwe dzięki termostatom grzejnikowym i podłogowym ViCare. Środek optymalizacyjny można przeprowadzić w tradycyjny sposób za pomocą karty Vitoset Balance Card.
Automatyczne równoważenie z inteligentnymi termostatami
Dzięki termostatom grzejnikowym i podłogowym ViCare równoważenie hydrauliczne jest łatwiejsze i szybsze niż dotychczas. Wystarczy wymienić wszystkie konwencjonalne termostaty na inteligentne komponenty ViCare i połączyć je z generatorem ciepła poprzez platformę elektroniczną Viessmann lub interfejs Vitoconnect. Sterowanie jest wtedy bardzo proste poprzez aplikację ViCare. Funkcje takie jak wykrywanie otwarcia okna i możliwość ustawienia indywidualnych programów czasowych dodatkowo zwiększają komfort mieszkańców.