Najwygodniejszym sposobem sterowania instalacją grzewczą jest zdalne sterowanie. Firma Viessmann opracowała w tym celu kilka modeli. W zależności od typu mogą one sterować jednym lub kilkoma obiegami grzewczymi. Możliwe jest również jednoczesne sterowanie w pętli otwartej nawet czterema kotłami (regulacja kaskadowa). Ważne funkcje, jak np. wyświetlanie wszystkich istotnych informacji, są we wszystkich modelach fabrycznie zainstalowane i dostępne loco zakład.
Regulacja ogrzewania w pętli otwartej i zamkniętej
Poproś o bezpłatną konsultacjęAby w pomieszczeniach było przytulnie i ciepło, niezbędny jest sprawnie działający obieg grzewczy, nawet gdy na zewnątrz pada grad i śnieg. Jak wiadomo, obieg ten tworzą: generator ciepła, pompa grzewcza, przewody grzewcze, grzejniki oraz różne istotne dla bezpieczeństwa komponenty, takie jak naczynia wzbiorcze i zawory bezpieczeństwa. Wszystko to jest połączone z techniką systemową z funkcjami regulacji w pętli otwartej i zamkniętej, które zapewniają, że wszystkie komponenty doskonale ze sobą współpracują i dostarczają ciepło do pomieszczeń poprzez grzejniki lub powierzchnie grzewcze w sposób efektywnie dozowany i niezawodny.
Regulacja w pętli otwartej i zamkniętej - jaka jest różnica?
Dwa terminy "regulacja ogrzewania w pętli otwartej" i "regulacja ogrzewania w pętli zamkniętej" są często skracane do "regulacja ogrzewania", tak jakby te dwa terminy były zamienne. Istnieje jednak mała, ale subtelna różnica między nimi.
Sterowanie ogrzewaniem w pętli otwartej odnosi się do przetwarzania zmiennej wejściowej w celu osiągnięcia zmiennej docelowej. Innymi słowy, regulacja ogrzewania w pętli otwartej zapewnia, że generator ciepła włącza się (automatycznie), gdy tylko zmienna wejściowa, na przykład temperatura zewnętrzna, spadnie poniżej określonej wartości. W tym przypadku generator ciepła dostarcza energię grzewczą do momentu osiągnięcia zmiennej docelowej, na przykład 21 stopni Celsjusza w pokoju dziennym.
W porównaniu z regulacją ogrzewania w pętli otwartej, regulacja ogrzewania w pętli zamkniętej idzie o krok dalej. Nie tylko przetwarza zmienną wejściową, aby osiągnąć zmienną docelową. Monitoruje również osiągnięcie tej zmiennej docelowej. Robi to poprzez pomiar aktualnej temperatury w pomieszczeniu referencyjnym i porównanie jej ze zmienną docelową. Jeśli obie wartości różnią się, wydawana jest instrukcja i wykonywana, co zapewnia, że wartość rzeczywista odpowiada wartości docelowej. Regulacja ogrzewania w pętli zamkniętej uwzględnia również czynniki zakłócające, takie jak otwarte okna, dodatkowe ciepło z promieniowania słonecznego i obecność ludzi.
Kombinacja regulacji ogrzewania w pętli otwartej i zamkniętej
W praktyce cały proces ogrzewania jest nieco bardziej złożony. Na przykład w kotle firmy Viessmann lub podłączonym do niego zainstalowana jest nie jedna, lecz kilka jednostek regulacyjnych, które przetwarzają informacje. W przypadku zaawansowanych systemów grzewczych eksperci mówią więc o połączeniu regulacji ogrzewania w obiegu otwartym i zamkniętym. Tylko w ten sposób można zapewnić, że zmienna docelowa zostanie osiągnięta nie tylko bezpiecznie, ale także ekonomicznie i technicznie.
W przypadku uszkodzenia czujnika temperatury zewnętrznej lub usterki w sterowaniu systemem grzewczym należy niezwłocznie skontaktować się z wykonawcą instalacji grzewczej ze względu na złożoność systemu regulacji w obiegu zamkniętym.
Regulacja ogrzewania w obiegu zamkniętym firmy Viessmann
"Siła jest niczym bez kontroli", zgodnie ze znanym sloganem reklamowym. Możemy to odpowiednio zinterpretować również w ten sposób, że tylko otwarty i zamknięty system regulacji czyni produkt tym, czym jest: inteligentnie pomyślanym efektem końcowym. Zamknięty system regulacji Vitotronic firmy Viessmann z możliwością komunikacji jest bijącym sercem każdego generatora ciepła. Niezależnie od tego, czy mówimy o małych kotłach grzewczych, kotłach wiszących, kotłach średniej wielkości i kotłach przemysłowych/komercyjnych, czy też o pompach ciepła, dla każdego systemu istnieje odpowiednia wersja Vitotronic. Otwarty i zamknięty układ regulacji zapewnia ekonomiczną i bezpieczną pracę, a przy tym jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Obsługa menu jest intuicyjna, a komfort obsługi wyjątkowo wysoki.
Dla jeszcze większej wygody system grzewczy Viessmann może być sterowany za pomocą aplikacji. Wymaga to interfejsu takiego jak Vitoconnect, urządzenia mobilnego z dostępem do internetu, jak smartfon lub tablet, oraz aplikacji Viessmann ViCare. Jeśli wszystkie wymagania są spełnione, właściciele instalacji grzewczych mogą nawet w podróży sterować swoimi systemami, na przykład w celu regulacji temperatury lub zmiany czasów przełączania. Ponadto mają możliwość skontaktowania się z wykonawcą instalacji grzewczej za pomocą jednego dotknięcia ekranu. Możliwe jest również korzystanie z kombinacji pilota i aplikacji. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie aplikacji Viessmann.
Wiele systemów grzewczych jest skompensowanych pogodowo. Oznacza to, że generator ciepła dostosowuje temperaturę zasilania w zależności od temperatury zewnętrznej. Po wyregulowaniu i dostosowaniu systemu przez wykonawcę ogrzewania, właściciele systemu mogą usiąść wygodnie i cieszyć się wygodą ogrzewania.