Instalacja grzewcza w trybie letnim
Poproś o bezpłatną konsultacjęSystem grzewczy w trybie letnim oszczędza energię i koszty
Wyłączyć system grzewczy w lecie czy pozostawić go włączonym? Słuszne pytanie, ponieważ przy letnich temperaturach ogrzewanie pomieszczeń nie jest zazwyczaj konieczne. Jeśli jednak ciepła woda użytkowa jest podgrzewana przez instalację centralnego ogrzewania, spowodowałoby to utratę komfortu. Jeśli latem wyłączymy ogrzewanie, z głowicy prysznicowej i kranu będzie płynęła tylko zimna woda. W takim przypadku zaleca się ustawienie instalacji grzewczej na tryb letni. Generator ciepła pracuje wtedy tylko do produkcji ciepłej wody użytkowej. W ten sposób oszczędza się energię i jednocześnie zmniejsza koszty ogrzewania. W poniższym poradniku dowiedzą się Państwo, o czym należy pamiętać przy zmianie systemu grzewczego w lecie i jakie są alternatywy dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Dlatego tryb letni instalacji grzewczej ma sens
Ogrzewanie pomieszczeń i zapewnienie dostaw ciepłej wody użytkowej wymaga energii. Cena za nią jest odzwierciedlona w kosztach paliwa. Im więcej energii jest zużywane, tym wyższe są te koszty. Szczególnie w przypadku paliw kopalnych wysokie zapotrzebowanie na energię wiąże się również z emisją zanieczyszczeń. Dzieje się tak dlatego, że podczas spalania gazu i oleju uwalniany jestCO2. Jeśli ustawisz swój konwencjonalny system grzewczy na tryb letni, możesz nie tylko zaoszczędzić koszty, ale także zmniejszyć emisjęCO2. Ponieważ miesiące letnie są i tak ciepłe, nie wiąże się to nawet z mniejszym komfortem.
Czas zależy od pogody
Nie ma ogólnej zasady, kiedy należy przełączyć system grzewczy na tryb letni. Najważniejszym czynnikiem są warunki pogodowe. Dobrym punktem wyjścia jest jednak zwyczajowy sezon grzewczy w kamienicach. Rozpoczyna się on pierwszego października, a kończy 30 kwietnia. W związku z tym początek maja jest dobrym momentem na sprawdzenie, czy ograniczone działanie systemu grzewczego jest wystarczające.
Więcej na temat efektywności energetycznej w ogrzewnictwie
Nowoczesne systemy grzewcze zapewniają duży komfort
Ci, którzy mają już nowoczesny system grzewczy, zwykle nie muszą się martwić, kiedy przełączyć go na tryb letni. Po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej automatycznie zatrzymują one ogrzewanie. Ta temperatura progowa zależy od tego, czy sterowanie systemem grzewczym jest zależne od pogody, czy od temperatury w pomieszczeniu. Odpowiednio czujniki są instalowane na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Jeśli temperatura spadnie poniżej określonego progu, system grzewczy uruchamia się automatycznie. Zapewnia to wysoki komfort życia przez cały czas, nawet podczas chłodnych okresów w lecie. Temperaturę, przy której następuje zatrzymanie lub wznowienie pracy ogrzewania, można ustawić ręcznie. W instrukcji obsługi można znaleźć informacje, jak ustawić tzw. temperaturę graniczną ogrzewania w systemie grzewczym firmy Viessmann i przestawić go na tryb letni. W instrukcji obsługi opisano również sposób ustawiania różnych trybów pracy:
- Ogrzewanie i c.w.u.
- Tylko ogrzewanie
- Tylko c.w.u.
Instrukcje obsługi są dostępne do pobrania również w serwisie Viessmann ViBooks.
Regulacja trybu letniego instalacji grzewczej przez aplikację
Jeśli system grzewczy posiada odpowiedni interfejs, możliwe jest sterowanie poprzez aplikację. W nowych systemach Viessmann jest to zintegrowane fabrycznie. Jeśli posiadają Państwo starszą instalację grzewczą Viessmann z regulatorem Vitotronic, istnieje możliwość doposażenia jej w moduł Vitoconnect. Po jego aktywacji wszystkie ustawienia dokonywane są poprzez ViCare App - w każdej chwili i niezależnie od aktualnego miejsca pobytu. Aplikacja oferuje następujące korzyści:
- Zarządzanie energią: Śledzenie przepływów energii w domu
- Tworzenie planów grzewczych: Dostosuj działanie ogrzewania do własnych potrzeb.
- Sterowanie za pomocą asystenta głosowego: ViCare obsługuje Alexę
- Zdalna konserwacja: Szybka pomoc ze strony autoryzowanego instalatora
Wakacje dają duży potencjał oszczędnościowy
System grzewczy powinien być zakręcany nie tylko latem. Gdy nie ma Państwa w domu przez dłuższy czas, programy czasowe również pomagają oszczędzać energię. Aktywując program wakacyjny w instalacji grzewczej firmy Viessmann, można wpływać zarówno na ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Decydują o tym zapisane dni przyjazdu i wyjazdu.
Nastawianie starszych kotłów na tryb letni
Starsze kotły są nadal używane w wielu gospodarstwach domowych. Ponieważ zazwyczaj nie są one wyposażone w odpowiednią technologię sterowania, energooszczędne ogrzewanie latem wymaga nieco więcej wysiłku. Kotły muszą być wyłączone lub zakręcone ręcznie. Włącza się je ponownie podczas dłuższych okresów chłodów. Dodatkowe oszczędności można uzyskać, wyłączając latem pompę obiegu grzewczego. Jest ona odpowiedzialna za obieg wody w grzejnikach. Aby jednak zapobiec zatarciu się elementu zwanego również pompą obiegową podczas przerwy letniej, należy ją włączać w określonych odstępach czasu. W przypadku nowoczesnych systemów grzewczych odbywa się to automatycznie. Aby uniknąć uszkodzenia instalacji i znaleźć optymalne ustawienie, warto skonsultować się z wykonawcą instalacji grzewczej. Państwa instalator jest niezawodnym kontaktem, jeśli chodzi o letnią eksploatację starego systemu grzewczego.
Wskazówki dotyczące ogrzewania latem
Jeśli Państwa system grzewczy firmy Viessmann pracuje w trybie letnim, to już teraz oszczędzają Państwo energię i koszty. Aby dobrze przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego i wykorzystać dodatkowy potencjał oszczędności, podsumowaliśmy kolejne wskazówki na temat ogrzewania latem.
Nie zapomnij o zaworach termostatycznych
Nawet jeśli podczas letniej eksploatacji grzejniki nie nagrzewają się, głowica termostatyczna nie powinna być ustawiona na ochronę przed zamarzaniem. W przeciwnym razie podczas przerwy w ogrzewaniu mogą wystąpić zatory. Ryzyko to można zmniejszyć, otwierając latem zawory termostatyczne na grzejnikach. Zwalnia to mechanizm, który reguluje przepływ wody w zaworze. Jeśli zawory zacinają się mimo prawidłowej regulacji termostatów, można spróbować uwolnić je samodzielnie. Aby to zrobić, należy najpierw zdjąć nakładkę regulatora. Gdy dolna część zaworu zostanie odsłonięta, należy delikatnie stuknąć lub lekko pociągnąć za trzpień zaworu.
Wyłącznik czasowy dla pompy obiegowej CWU
Pompa obiegowa CWU zapewnia szybkie zaopatrzenie wszystkich punktów poboru w domu w ciepłą wodę. Dzięki temu możliwy jest wysoki poziom komfortu. Dodatkowo, stały ruch zmniejsza ryzyko powstawania bakterii legionelli. Te rozmnażają się szczególnie dobrze w ciepłej, stojącej wodzie. Jeśli jednak pompa ta pracuje w sposób ciągły, to stale zużywa energię elektryczną, gdy w rzeczywistości nie jest potrzebna ciepła woda - na przykład w nocy lub gdy w ciągu dnia nikogo nie ma w domu. W przeciwieństwie do pompy obiegowej systemu grzewczego, nie należy jej jednak całkowicie wyłączać w lecie. Aby zaoszczędzić energię elektryczną, zaleca się sterowanie pompą obiegową CWU za pomocą zegara sterującego. W ten sposób można dostosować czas pracy do aktualnego zapotrzebowania.
Wykorzystanie lata na modernizację systemu grzewczego
Miesiące letnie to idealny czas na nową instalację grzewczą. Dzieje się tak dlatego, że lokatorzy nie muszą marznąć nawet wtedy, gdy ogrzewanie chwilowo nie jest możliwe lub jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Jeśli stary kocioł nie posiada nowoczesnego sterownika, warto wymienić instalację grzewczą. Eliminuje to konieczność ręcznego ustawiania systemu grzewczego na tryb letni. Ponadto, innowacyjne systemy grzewcze szczególnie efektywnie wykorzystują zużytą energię. Ci, którzy podczas modernizacji decydują się na generatory ciepła wykorzystujące energię odnawialną, oszczędzają również cenne zasoby i uniezależniają się od paliw kopalnych i ewentualnego wzrostu cen. Modernizacja systemów grzewczych na bazie energii odnawialnych jest interesująca również ze względu na dotacje rządowe. Mogą one znacznie obniżyć koszty inwestycyjne dla właścicieli domów. W poniższych poradnikach można odkryć, które systemy grzewcze nadają się do odnowienia systemu grzewczego:
- Alternatywy dla ogrzewania gazowego
- Alternatywy dla ogrzewania olejowego
Systemy solarne zapewniają ciepłą wodę w lecie
Jeśli instalacja grzewcza pracuje w trybie letnim, to podgrzewa tylko ciepłą wodę użytkową. Dzięki instalacji solarnej można również latem produkować ciepłą wodę bez użycia systemu grzewczego i w ten sposób zaoszczędzić jeszcze więcej. Szczególnie ważne jest tu odpowiednie planowanie. Aby optymalnie wykorzystać energię słoneczną, muszą być spełnione określone warunki. Ważnym czynnikiem jest między innymi orientacja dachu i jego wielkość, jak również gra cieni. Również wymagany zasobnik powinien być dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania i funkcji instalacji solarnej. Wynika to z faktu, że oprócz podgrzewania ciepłej wody użytkowej technologia ta może być wykorzystywana również do wspomagania centralnego ogrzewania. Niezawodnym kontaktem przy planowaniu instalacji solar nych jest doświadczony technik solarny. Dostosuje on nową instalację optymalnie do warunków panujących na miejscu.