Odpowietrzanie instalacji grzewczej - wyjaśniamy, jakie to proste
Poproś o bezpłatną konsultacjęTematy w skrócie
Gdy na dworze robi się chłodniej, to również czas, by zacząć zakładać kaloryfery. Nierzadko pojawiają się wtedy irytujące, a czasem głośne odgłosy przepływu lub bulgotanie. Jest to spowodowane obecnością powietrza w grzejnikach. Oprócz odgłosów, inną wyraźną wskazówką jest sytuacja, gdy instalacja grzewcza nie nagrzewa się w pełni, tzn. grzejniki pozostają całkowicie lub częściowo zimne. Prawidłowym działaniem w tym przypadku jest odpowietrzenie instalacji grzewczej. Jeśli tego nie zrobisz, niektóre pomieszczenia pozostaną zimne, a wytworzona energia cieplna pójdzie na marne, ponieważ pęcherzyki powietrza w systemie grzewczym uniemożliwiają prawidłowe rozprowadzenie ciepła. Wyjaśnimy za pomocą kilku jasnych instrukcji, jak można łatwo samodzielnie odpowietrzyć system grzewczy.
Dlaczego w ogóle należy odpowietrzać instalację grzewczą?
Instalacja grzewcza to z zasady zamknięty obieg grzewczy przewodzący ciepłą wodę. Punktem wyjścia jest kocioł lub generator ciepła. Tam woda jest podgrzewana, a następnie doprowadzana przez system rur i przewodów do odpowiednich pomieszczeń, gdzie przepływa przez grzejniki. Te z kolei emitują ciepło do otaczającego powietrza.
Aby zapewnić bezproblemową pracę, woda grzewcza musi być optymalnie rozprowadzona. Nie jest to jednak możliwe, jeśli w instalacji znajduje się powietrze. Dzieje się tak dlatego, że powietrze przewodzi ciepło znacznie mniej efektywnie niż woda. To z kolei oznacza, że niektóre grzejniki nagrzewają się bardziej niż inne. Irytującym efektem ubocznym jest bulgoczący hałas, który pozbawia wielu właścicieli domów spokojnego snu. Ponadto małe pęcherzyki powietrza obniżają wydajność całego systemu.
Jeśli odpowietrzysz system grzewczy, ostatecznie zaoszczędzisz pieniądze. Ponieważ grzejnik, który nie jest wystarczająco zasilany wodą grzewczą, zużywa więcej energii. Aby osiągnąć wymaganą temperaturę, zawór termostatyczny jest zwykle dalej podkręcany ponosząc wyższe koszty.
Co jest potrzebne do odpowietrzenia systemu grzewczego?
Zanim zabierzesz się do samodzielnego odpowietrzania systemu grzewczego, powinieneś mieć przygotowanych kilka rzeczy. Zwykle można je znaleźć w każdym gospodarstwie domowym.
Do odpowietrzenia systemu grzewczego potrzebne są następujące narzędzia:
- szklanka, filiżanka lub kubek
- szmatka lub ściereczka
- klucz do odpowietrzania grzejników
Klucz do odpowietrzania można nabyć po korzystnej cenie u wykonawcy instalacji grzewczej lub w sklepie z artykułami budowlanymi. Jest to zazwyczaj standardowy klucz kwadrantowy. Niektóre zawory spustowe można również otworzyć za pomocą standardowego śrubokręta szczelinowego. Potrzebna będzie szmata i pojemnik do przechwycenia wody grzewczej, która się wydostaje.
Przewodnik krok po kroku
Aby prawidłowo odpowietrzyć system grzewczy, wystarczą tylko wspomniane wcześniej narzędzia i poniższe 7 krótkich kroków. Gdy masz już przygotowane wszystkie narzędzia, możesz zacząć:
- Jeśli jesteś właścicielem domu, powinieneś w miarę możliwości wyłączyć pompę obiegową.
- Teraz należy odczekać ok. 30-60 minut, aby wszystkie pęcherzyki powietrza mogły zebrać się w grzejnikach.
- Przed rozpoczęciem właściwego procesu odpowietrzania należy najpierw włączyć grzejniki na najwyższy poziom.
- Umieść szmatę pod grzejnikiem tak, aby wyłapała wodę, która wycieknie z zaworu odpowietrzającego. Alternatywnie, można owinąć szmatę bezpośrednio wokół zaworu.
- Teraz włóż klucz i przytrzymaj pojemnik pod zaworem odpowietrzającym. Powoli otwórz zawór grzejnika za pomocą klucza, ale nie otwieraj go do końca. Zwykle wystarczy pół obrotu lub mniej, zanim usłyszysz syczenie. Uwaga: uciekające powietrze może być gorące, więc należy zachować bezpieczną odległość.
- Gdy syczenie stanie się cichsze i w końcu ustanie, zacznie wyciekać woda. Grzejnik jest teraz odpowietrzony i można zamknąć zawór odpowietrzający. Należy to zrobić szybko, w przeciwnym razie wycieknie zbyt dużo wody.
- Jeśli wyłączyłeś pompę obiegową, nie zapomnij jej ponownie włączyć. Należy również sprawdzić, czy ciśnienie wody w obiegu grzewczym jest nadal odpowiednie.
Uwaga: może być konieczne przeprowadzenie odpowietrzania więcej niż raz.
Odpowietrzanie instalacji grzewczej w wynajmowanym mieszkaniu
Jako lokator masz zazwyczaj problem z brakiem dostępu do kotłowni. Nie trzeba jednak wyłączać pompy obiegowej, aby skutecznie odpowietrzyć instalację grzewczą. Wystarczy przystąpić do odpowietrzania grzejników w sposób opisany powyżej, kończąc na grzejniku najbardziej oddalonym od generatora ciepła.
Ważne: Jako najemca mają Państwo prawo do odpowietrzania instalacji grzewczej. Jednak wszelkie dalsze działania związane z konserwacją systemu grzewczego należą do obowiązków właściciela lub firmy zarządzającej nieruchomością. Jeżeli nawet po odpowietrzeniu ogrzewanie nie jest prawidłowo rozprowadzane, należy najpierw skontaktować się z wynajmującym, który następnie zwróci się o pomoc do inżyniera ogrzewania.
Dalsze prace po odpowietrzeniu instalacji
Nawet jeśli udało się skutecznie odpowietrzyć instalację grzewczą, to po jej zakończeniu należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Szczególnie ważnym zadaniem jest sprawdzenie ciśnienia wody lub systemu. Podczas odpowietrzania instalacji grzewczej zawsze traci się trochę wody. Jeśli jest to znaczna ilość, ciśnienie wody w instalacji grzewczej może spaść. Można to zaobserwować na manometrze. Może być wtedy konieczne uzupełnienie wody grzewczej. Warto również przeprowadzić kontrolę uzupełniającą. Po odpowietrzeniu instalacja grzewcza powinna pracować przez co najmniej godzinę. Następnie należy ponownie sprawdzić grzejnik znajdujący się najdalej od kotła. Jeżeli w tym miejscu nie wydostaje się już powietrze, to znaczy, że odpowietrzanie zostało zakończone sukcesem.
Ważne: Jeżeli mimo skutecznego odpowietrzenia nadal występują problemy, należy zwrócić się do partnera firmy Viessmann, który na miejscu może dokonać dokładniejszej kontroli instalacji.
Czy po odpowietrzeniu instalacja grzewcza jest nadal zimna?
Zdarza się, że mimo skutecznego odpowietrzenia instalacja grzewcza pozostaje zimna lub nagrzewa się tylko do połowy. Może się to zdarzyć z różnych powodów i najlepiej jest to ustalić dla każdego przypadku indywidualnie przez eksperta na miejscu. Na przykład konieczne może być zrównoważenie hydrauliczne lub zablokowanie zaworu termostatycznego. Możliwe jest również, że należy przeprowadzić inne ustawienia na urządzeniu sterującym ogrzewaniem.