Aktywacja obniżania temperatury w nocy na instalacji grzewczej
Poproś o bezpłatną konsultacjęObniżanie temperatury w nocy to metoda zmniejszania mocy grzewczej w danym czasie. Polega na obniżeniu wyższej temperatury zadanej w ciągu dnia do niższego poziomu temperatury w nocy. W nowoczesnych systemach grzewczych redukcja jest jednym ze standardowych programów i można ją tam znaleźć jako "tryb ekonomiczny" lub "program czasowy". Często jest też określana jako praca zredukowana. Nocne obniżenie temperatury ustawia się bezpośrednio na regulatorze ogrzewania. Kto nie ma do tego dostępu, może sterować mocą cieplną generatora ciepła ręcznie lub za pomocą termostatów programowalnych - ale tylko pośrednio. Zmiana termostatu reguluje bowiem tylko natężenie przepływu wody grzewczej, a nie rzeczywistą moc grzewczą generatora ciepła. Kiedy obniżenie temperatury w nocy ma sens i jakie są alternatywy, dowiesz się w poniższym artykule.
Optymalne ustawienie obniżania temperatury w nocy
Zasadniczo istnieje pewna temperatura zadana, która jest wstępnie ustawiona na systemie grzewczym. Z reguły jest to około 20 stopni Celsjusza. W ciągu dnia jednak zawsze dochodzi do strat ciepła przez przegrody zewnętrzne budynku, np. przy otwieraniu drzwi lub okien. Straty te są normalne i występują również w nowych budynkach lub dobrze zaizolowanych budynkach istniejących. Takie straty ciepła zostały z góry uwzględnione w obliczeniach obciążenia ciepl nego, aby dostosować system grzewczy indywidualnie do budynku. Aby zapewnić utrzymanie stałej temperatury zadanej w poszczególnych pomieszczeniach, instalacja grzewcza jest zawsze dogrzewana. O ile nie zostanie to ustalone inaczej poprzez ustawienie termostatu grzejnikowego w poszczególnych pomieszczeniach i w określonych przedziałach czasowych. Przy wyłączaniu nocnym ta temperatura zadana jest celowo ustawiona niżej. Celem jest tutaj zmniejszenie strat ciepła, a tym samym kosztów ogrzewania.
Obniżanie temperatury w nocy - jak to działa?
Jako funkcja regulacji ogrzewania, aktywacja obniżenia nocnego wpływa bezpośrednio na krzywą grzewczą, zwaną również charakterystyką grzewczą. Kontrolowane czasowo obniżenie temperatury zasilania ogrzewania może nastąpić zarówno w nocy, jak i w innych porach dnia. W tym przypadku użytkownik jako właściciel instalacji przesuwa temperatury zadane pomieszczeń w dół, aby generator ciepła mniej się nagrzewał. Jest to realizowane poprzez równoległe przesunięcie temperatury zadanej w określonym przedziale czasowym. Przesunięcie równoległe oznacza tutaj przesunięcie całej krzywej grzewczej. Jak to działa i jak ogólnie ustawia się krzywą grzewczą, można przeczytać dokładnie w tekście porady "Ustawianie krzywej grzewczej". Należy rozróżnić pomiędzy obniżeniem nocnym a wyłączeniem nocnym, w którym ogrzewanie jest całkowicie wyłączone.
Ustawienie obniżania temperatury w nocy jako fazy czasowej
Aby nocne obniżanie temperatury działało, praca ogrzewania musi być podzielona na kilka odcinków, tzw. faz czasowych. W zależności od instalacji grzewczej można wybrać do ośmiu faz czasowych. Oprócz ogrzewania pomieszczeń można ustawić programy czasowe dla przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz dla pompy obiegowej ciepłej wody użytkowej (jeżeli występuje).
Przykład z czterema fazami czasowymi:
- Faza czasowa 1: 06:45 do 12:15 przy normalnej temperaturze w pomieszczeniu (ok. 20 stopni Celsjusza).
- Faza czasowa 2: 13:00 do 18:00 przy obniżonej temperaturze pomieszczenia (ok. 16 stopni Celsjusza)
- Faza czasowa 3: od 18:15 do 22:15 przy normalnej temperaturze pomieszczenia.
- Faza czasowa 4: od 22:15 do 06:30 przy obniżonej temperaturze pomieszczenia.
Ważne: Pomiędzy fazami czasowymi ogrzewanie pomieszczenia ma z reguły obniżoną temperaturę. Informacje na temat zachowania się instalacji grzewczej pomiędzy fazami czasowymi znajdują się w dołączonej instrukcji obsługi.
Aby aktywować nocne obniżanie temperatury
Funkcja ta jest fabrycznie zainstalowana w prawie wszystkich systemach grzewczych firmy Viessmann. Jako przykład wybraliśmy tutaj starszy model. Na rysunku przedstawiono "Menu czasu ogrzewania" na przykładzie regulatora Vitotronic.
Specjalista ds. ogrzewania pomaga w ustawieniu
Jeśli nie są Państwo pewni co do ustawienia nocnego obniżenia temperatury, mogą Państwo zasięgnąć porady specjalisty ds. ogrzewania. Za pomocą naszej wyszukiwarki Partner-on-site można kilkoma kliknięciami znaleźć odpowiedniego instalatora w swojej okolicy.
Jakie czynniki wpływają na obniżanie temperatury w nocy?
Zasadniczo należy z wyprzedzeniem zdecydować, kiedy ma się rozpocząć nocny spadek temperatury i o ile stopni ma być obniżona temperatura zadana. Ponadto, następujące czynniki mają wpływ na nocny spadek temperatury w systemie grzewczym. Mają one również wpływ na czas trwania i wielkość tego obniżenia temperatury:
- Zapotrzebowanie na ciepło.
- użytkowanie budynku (jeśli różni się od domu jednorodzinnego)
- stan budynku (stan energetyczny i bezwładność cieplna budynku)
- Krzywa grzewcza (aktualne ustawienia)
- Warunki pogodowe (temperatury zewnętrzne)
Określenie początku i końca okresu obniżania temperatury
Początek i koniec zależą od wymagań grzewczych mieszkańców. Decydujące znaczenie ma tutaj to, czy istnieje stały rytm dobowy. Czy mają Państwo określoną godzinę, o której zawsze wstają, czy pracują Państwo również w nocy, czy też po prostu dłużej nie śpią? Przedział czasowy jest równie decydujący. Czy zatem obniżenie temperatury ogrzewania na nocy w każdy dzień tygodnia ma dla Ciebie znaczenie?
O ile stopni powinno się obniżyć?
Dodatkowo rolę odgrywa poziom obniżenia. Zaleca się, aby nie schodzić poniżej 17 stopni Celsjusza. Wynika to z różnych powodów. Z jednej strony, im niższa temperatura, tym dłuższa faza ogrzewania rano. W pewnych okolicznościach może to również zniwelować oszczędności z nocy, jeśli rano trzeba będzie zużyć zbyt dużo energii grzewczej na ogrzanie domu. Z drugiej strony, permanentny spadek temperatury poniżej temperatury punktu rosy jest problematyczny. Istnieje tutaj ryzyko wystąpienia pleśni. Dzieje się tak dlatego, że naturalna wilgoć może skraplać się na ścianach wewnętrznych i oknach. Może to powodować powstawanie pleśni na ościeżach okiennych, za meblami czy w narożnikach pomieszczeń.
Czy nocne obniżanie temperatury ma sens?
To, czy nocny wyłącznik oszczędza koszty energii, czy nie, wywołuje nieustanne dyskusje. Nie ma jednak prostej odpowiedzi na to pytanie. Sukces nocnego obniżania temperatury w systemie grzewczym jest bowiem indywidualny i zależy od wielu czynników. O najważniejszych z nich już wspomnieliśmy. Jednak szczególne znaczenie, jeśli chodzi o pytanie, czy ma to sens, ma sam budynek i istniejąca instalacja, w tym grzejniki.
Budynki reagują inaczej - izolacja i masa akumulacyjna.
Stan izolacji i tzw. masa akumulacyjna domu wpływają na ekonomię nocnego odstawienia. Solidna konstrukcja dłużej magazynuje ciepło niż budynki raczej lekkie. Te pierwsze reagują więc bardzo ospale i oddają ciepło tylko powoli. Gdyby w takim budynku zatrzymać nocny powrót, faza powrotu byłaby znacznie dłuższa niż w przypadku lekkiej konstrukcji. Efekt oszczędności wygasłby. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli solidna konstrukcja jest uzupełniona bardzo dobrą izolacją. Nocne obniżenie temperatury nie jest zalecane dla nowych budynków, ani dla nowo wyremontowanych budynków istniejących. Stare budynki bez środków energetycznych i w lekkiej konstrukcji mogą skorzystać z nocnego wyłączenia i zmniejszyć straty ciepła w nocy.
Ponadto zastosowanie systemów ogrzewania powierzchniowego, takich jak ogrzewanie ścienne lub podłogowe, również ma wpływ na powodzenie nocnego spadku temperatury. One również reagują bardzo ospale i czasami mają stosunkowo długie fazy chłodzenia i ogrzewania. Z reguły także tutaj istnieją lepsze alternatywy dla oszczędzania energii grzewczej.
Próby i błędy oraz dobre planowanie
Jeśli masz nowy budynek, przedyskutuj przydatność nocnego spadku z firmą specjalistyczną, która będzie wykonywać instalację. Z pewnością można tu zastosować inne środki dla efektywnego działania, takie jak odpowiednia izolacja, ogrzewanie panelowe i ogólnie nowoczesne systemy grzewcze. Należy zlecić objaśnienie sposobu ustawienia systemu regulacji ogrzewania lub skorzystać z instrukcji obsługi i inteligentnych, wygodnych rozwiązań, takich jak Viessmann One Base.
W ramach regulacji przejściowej, zanim w domu pojawią się energetyczne środki przestawienia i modernizacja ogrzewania, można rozsądnie korzystać z tej funkcji obniżenia. Wypróbujcie Państwo sami kilka ustawień, zanotujcie kroki, jak również oszczędności i porównajcie je. Jeśli potrzebujesz pomocy, najlepiej zwróć się do specjalistycznej firmy.