Zapytaj o ofertę

System grzewczy traci wodę

Poproś o bezpłatną konsultację
Na zdjęciu widać nieszczelność na chłodnicy
(Foto: © mariakray / Shutterstock.com)

Jeśli wystąpi usterka i system grzewczy traci wodę, może to spowodować problemy z dystrybucją ciepła. Komfort w pomieszczeniu spada i możliwe są nawet trwałe uszkodzenia.

Co się dzieje, gdy system grzewczy traci wodę?

Systemy grzewcze są złożone, składają się z licznych armatur, zaworów i rurociągów oprócz kotła lub zbiornika ciepłej wody. Kiedy taki system zaczyna działać, pompa obiegowa dostarcza wodę grzewczą z generatora ciepła do wszystkich powierzchni grzewczych w budynku. Czynnik ten rozprowadza ciepło i sprawia, że wszystkie pomieszczenia osiągają wymagane temperatury. Jeśli dojdzie do usterki i system grzewczy będzie tracił wodę, to będzie działał tylko w ograniczonym zakresie. Niektóre grzejniki będą wydawały bulgoczące dźwięki. Część z nich nie będzie już emitować energii, a dystrybucja ciepła w domu zostanie zakłócona. Jeśli generator ciepła znajduje się na górze domu lub jeśli system grzewczy traci dużo wody, może w ogóle nie oddawać ciepła. System przegrzewa się, istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia, a w najgorszym przypadku konieczna jest wymiana całego systemu. Na szczęście mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak wskaźnik niskiego stanu wody lub zintegrowany czujnik ciśnienia, niezawodnie chronią przed tym Państwa system grzewczy Viessmann.

Ważna informacja: Jeśli do konstrukcji budynku dostanie się dużo wilgoci, może to spowodować również uszkodzenia podłóg, sufitów lub ścian. Problemy z pleśnią pojawiają się często również wtedy, gdy właściciele domów i mieszkań nie wykrywają w porę przecieków.

Typowe objawy

Czy grzejniki w Państwa domu wydają odgłosy bulgotania? Czy niektóre powierzchnie grzewcze pozostają zimne lub czy generator ciepła jest w stanie awarii? We wszystkich tych przypadkach z reguły mamy do czynienia z usterką i instalacja grzewcza traci wodę. Sprawdzenie tego wymaga z reguły tylko spojrzenia na manometr. Znajduje się on w pobliżu generatora ciepła. Pokazuje on ciśnienie w instalacji i sygnalizuje utratę wody, jeśli ciśnienie jest znacznie poniżej jednego bara.

Zawsze może się zdarzyć, że system grzewczy straci trochę wody z powodu nieszczelnych połączeń lub podobnych. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy ciśnienie gwałtownie spada w krótkim czasie. Ponowny spadek ciśnienia wkrótce po uzupełnieniu wody grzewczej również wskazuje na utratę wody. Kolejną oznaką są wilgotne plamy na ścianach, sufitach, grzejnikach lub pod generatorem ciepła. Również one wskazują na nieszczelność i utratę wody przez instalację grzewczą.