Zapytaj o ofertę

Ogrzewanie hałasuje - przykłady, przyczyny i środki zaradcze

Poproś o bezpłatną konsultację
heating-makes-noises-16-9.jpg
Zdjęcie: © Irena Maslova / Shutterstock.com

Usterki, takie jak powietrze w hydraulice, mogą powodować odgłosy pracy instalacji grzewczej. Czy bulgotanie, szumy tryskające, gwizdanie lub brzęczenie, najczęstsze hałasy ogrzewania można odróżnić od siebie dość łatwo. Wykonawca instalacji grzewczej może zidentyfikować problem na podstawie odgłosów lub przynajmniej zawęzić możliwe przyczyny. Nasz przewodnik wyjaśnia, jakie są przyczyny i co można zrobić samodzielnie.

Co można zrobić samemu z hałasami systemu grzewczego

Zauważalne odgłosy ogrzewania mogą świadczyć o tym, że poszczególne elementy systemu grzewczego są źle ustawione lub nie działają prawidłowo. W najgorszym przypadku mamy do czynienia z usterką, którą należy szybko naprawić. Odgłosy przepływu i szumy wody z systemu grzewczego są jednak normalne przy określonych parametrach. W końcu przez rury płynie gorąca woda. Dlatego ważne jest, aby ocenić, czy w ogóle istnieje problem. Jeśli tak, to niezbędna jest ekspertyza inżyniera ogrzewania. Idealnie byłoby, gdyby właściciele systemu zapytali najpierw wykonawcę instalacji grzewczej, który ją zainstalował.

Jakie odgłosy dochodzą z instalacji grzewczej?

Aby można było odróżnić nieszkodliwe odgłosy pracy od odgłosów krytycznych, w poniższym rozdziale wymieniliśmy najczęściej występujące odgłosy pracy instalacji grzewczej. Powiązane przyczyny opierają się na doświadczeniu. Nie gwarantujemy, że informacje te będą w każdym przypadku prawidłowe. W razie wątpliwości należy zwrócić się do wykonawcy instalacji grzewczej, który sam wysłucha odgłosów.

Usterki techniczne powodują hałas - i koszty!

Jeśli same odgłosy ogrzewania są tylko irytujące, to leżące u ich podstaw usterki techniczne mogą powodować realne koszty. Niesprawna lub źle wyregulowana instalacja grzewcza zużywa więcej energii niż jest to konieczne. Powoduje to nie tylko wzrost kosztów ogrzewania, lecz także marnowanie zasobów. Dlatego należy w każdym przypadku sprawdzić i wyeliminować możliwe przyczyny.

Gdy ogrzewanie nie wydaje żadnych dźwięków

Delikatne odgłosy pracy są częścią każdej instalacji grzewczej. W końcu woda porusza się po obiegu grzewczym. Nawet włączenie palnika nie jest całkowicie bezgłośne. Jeżeli np. kocioł gazowy pozostaje całkowicie bezgłośny, może to oznaczać, że instalacja nie pracuje lub nie można jej uruchomić. Staje się to widoczne najpóźniej, gdy ogrzewanie nie nagrzewa się. Z reguły system zgłasza również odpowiednią usterkę na wyświetlaczu. W każdym przypadku należy z pewnością skontaktować się z wykonawcą instalacji grzewczej, aby można było sprawdzić i naprawić system grzewczy.

Porady dla najemców w przypadku wystąpienia szumów grzewczych

Dla Ciebie jako najemcy, większość środków mających na celu powstrzymanie hałasów grzewczych jest prawdopodobnie niewykonalna. W większości wynajmowanych mieszkań dostęp do kotła nie jest zagwarantowany. Dlatego też, jako najemca, najlepiej jest skontaktować się z wynajmującym w przypadku wystąpienia wspomnianych odgłosów ogrzewania. Ten z kolei w celu usunięcia przyczyn opiera się na obserwacjach, dziennikach i dokumentacji dostarczonej przez najemców. Dostęp do mieszkania dla instalatorów również powinien być możliwy w porozumieniu z najemcą.