SkyTower w Bukareszcie
SkyTower, który z wysokością 137 metrów jest najwyższym budynkiem w Rumunii, w nocy zachwyca wyszukaną choreografią świetlną. Do wytwarzania ciepła zastosowano kaskadowy system grzewczy z trzema jednostkami Vitomax 100-LW.
Złoty certyfikat LEED dla najwyższego budynku i punktu orientacyjnego w Rumunii
W 2005 roku firma Raiffeisen evolution project development GmbH (RE) nabyła teren o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych na północ od centrum Bukaresztu w dzielnicy Floreasca w celu realizacji trzech projektów pod roboczą nazwą Floreasca City Center: wieżowiec biurowy SkyTower, skrzydło biurowe FCC oraz centrum handlowe Promenada były budowane równolegle i ukończone do 2013 roku. Podczas gdy budynki były jeszcze w budowie, RE sprzedał SkyTower i FCC Office Wing obecnemu deweloperowi i właścicielowi, wiedeńskiej firmie Raiffeisen Property International GmbH.
SkyTower, zaprojektowany przez wiedeńskie biuro architektoniczne Hoffmann-Janz Architekten ZT GmbH, ma 137 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w Rumunii. Architekci zdecydowali się na podstawowy eliptyczny kształt, uznając elipsę za idealne połączenie prostokąta i koła. 42-piętrowy wieżowiec przeznaczony jest do użytku biurowego. Każde piętro ma powierzchnię 1200 metrów kwadratowych.
Jako nowy punkt orientacyjny w panoramie stolicy, projekt fasady miał ogromne znaczenie. Na przykład dla konstrukcji szklanej fasady ściany osłonowej o łącznej powierzchni 17 250 metrów kwadratowych opracowano pięć różnych projektów modułowych. W obrębie fasady zainstalowano 150 reflektorów punktowych, zwanych wall washers, które oświetlają SkyTower w nocy. Każda z tych lamp ma kilka kolorów światła i jest indywidualnie sterowana, co umożliwia zastosowanie szerokiej gamy choreografii świetlnych do oświetlenia wieżowca w nocy.
Przy projektowaniu nowoczesnego budynku wysokościowego już na samym początku procesu planowania należy koniecznie uwzględnić aspekty ekologiczne. Celem wszystkich osób zaangażowanych w budowę było więc stworzenie "zielonego" budynku, który byłby bardzo oszczędny pod względem kosztów utrzymania. Plany były stale weryfikowane i w razie potrzeby korygowane w oczekiwaniu na uzyskanie certyfikatu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Po zakończeniu budowy SkyTower otrzymał certyfikat LEED Gold.
Energooszczędne i niskoemisyjne wytwarzanie ciepła z Viessmannem
Do energooszczędnego i niskoemisyjnego wytwarzania ciepła użytkownicy SkyTower wykorzystują kaskadowy system grzewczy z trzema niskociśnieniowymi kotłami Vitomax 100-LW firmy Viessmann. Zintegrowane z inteligentnym systemem zarządzania budynkiem, wysokoefektywne kotły przemysłowe/komercyjne pracują w zależności od odpowiedniego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu udało się zoptymalizować zużycie gazu.
Zastosowane tu kotły Vitomax 100-LW mają rewersyjną komorę spalania i niskie obciążenie komory spalania, co zapewnia czyste spalanie przy niskiej emisji tlenków azotu. Jako kocioł gorącej wody dla dopuszczalnych temperatur zasilania do 110 stopni Celsjusza i przy pracy ze stałą temperaturą wody w kotle, Vitomax 100-LW oferuje imponującą wydajność z wysoką sprawnością kotła do 91,5 procent. Dopuszczalne ciśnienie robocze wynosi od 6 do 10 barów, moc grzewcza od 0,65 do 6 MW. Pokrywa nośna na górze kotła ułatwia montaż i konserwację, a duże i lekkie drzwiczki rewizyjne odchylane z lewej lub prawej strony ułatwiają czyszczenie kotła.
Za pomocą panelu sterowania Vitocontrol można regulować wszystkie urządzenia regulacyjne i dopasować je do odpowiedniego zapotrzebowania na ciepło. Ciepło rozprowadzane jest na podłogach poprzez niskotemperaturowe grzejniki, które zapewniają stały klimat w pomieszczeniach od 22 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Chłodne powietrze nawiewane jest do pomieszczeń poprzez elementy chłodzące zintegrowane z podwieszonymi belkami chłodzącymi kondygnacji biurowych.
Inteligentna wentylacja i bezpieczeństwo pożarowe
System wentylacji z odzyskiem ciepła zapewnia zdrowe, komfortowe środowisko wewnętrzne. W celu zapewnienia efektywnego działania, w salach konferencyjnych i posiedzeń zainstalowano czujniki ruchu. Dzięki temu system wentylacji działa tylko wtedy, gdy pomieszczenia są rzeczywiście używane. Ponieważ jest to budynek wysokościowy, obowiązują specjalne przepisy umożliwiające bezpieczną ewakuację w przypadku zagrożenia. Zgodnie z jednym z wymogów system wentylacyjny w korytarzach ewakuacyjnych i klatkach schodowych, a także w szybie windy dla straży pożarnej, musi zapewniać stałe nadciśnienie, aby w razie pożaru obszary te były wolne od dymu.