Zapytaj o ofertę
Przemysł
Biomasa
Olej
Słońce

Centrum logistyczne Marc Cain GmbH w Bodelshausen

W swoim centrum logistycznym w Bodelshausen marka odzieżowa Marc Cain postawiła na własną, lokalną sieć grzewczą z Viessmann Vitoflex 300-UF i Vitobloc 200 EM-20/39 do wytwarzania prądu.

Budynek firmy Marc Cain Logistics
Budynek firmy Marc Cain Logistics. Zdjęcie: © Carolin Julia Baker

Marka mody damskiej klasy premium decyduje się na system energetyczny firmy Viessmann

Śnieżnobiałe budynki produkcyjne, magazynowe i administracyjne firmy Marc Cain GmbH położone są w otoczeniu przypominającym park z angielskimi trawnikami i stawami. W siedzibie firmy w Bodelshausen, niedaleko Tybingi, można jeszcze znaleźć jedną z niewielu firm odzieżowych, które rozsławiły region włókienniczy w Szwabii.

Założona w 1973 roku firma jest działającą na całym świecie marką mody damskiej klasy premium, która część swojej działalności produkcyjnej prowadzi w Niemczech, zatrudniając około 1000 osób. Strategia selektywnej dystrybucji obejmuje 210 sklepów Marc Cain, 292 sklepy typu shop-in-stores, 397 klientów indywidualnych i dalsze 1087 ekskluzywnych sklepów specjalistycznych w 61 krajach.

W celu zapewnienia konkurencyjności zainwestowano ostatnio około 82 mln euro w administrację, produkcję oraz badania i rozwój. Tylko 35 mln euro przeznaczono na budowę nowoczesnego centrum logistycznego. Duża część tej inwestycji została przeznaczona na budowę nowego centrum energetycznego w siedzibie firmy w Bodelshausen. Dzięki wysokowydajnemu systemowi energetycznemu firmy Viessmann producent mody ogrzewa swoje budynki energią odnawialną, a także wytwarza własny prąd.

Lokalne ogrzewanie na miejscu zastępuje ogrzewanie komunalne

W 2015 r. firma zrezygnowała z dotychczasowego ogrzewania miejskiego dostarczanego przez lokalny zakład energetyczny, aby skorzystać z nowo zainstalowanej lokalnej centrali grzewczej, podłączonej do lokalnej sieci grzewczej. "Zaopatrzenie w ciepło z sieci miejskiej nie sprawdziło się tak, jak przewidywaliśmy" - wyjaśnia Harald Scherm, odpowiedzialny za usługi budowlane w Marc Cain - "Dlatego też podjęto decyzję o zainwestowaniu we własną lokalną sieć grzewczą w tym samym czasie, w którym wybudowaliśmy nasze nowe centrum logistyczne" - kontynuuje pan Scherm. Sieć ta zaopatruje cały kampus Marc Cain o łącznej powierzchni ponad 55.000 metrów kwadratowych.

Kocioł na pelet Viessmann Vitoflex 300-UF
Kocioł na pelet Viessmann Vitoflex 300-UF. Zdjęcie: © Carolin Julia Baker

W pełni automatyczny kocioł na pelety pokrywa podstawowe zapotrzebowanie na ciepło

Aby spełnić wymagania niemieckiego rozporządzenia o oszczędzaniu energii (EnEV), przedsiębiorstwo od samego początku zdecydowało się na biomasę jako podstawowe źródło energii. Zgodnie z rozporządzeniem, w nowych budynkach 25 procent energii potrzebnej do wytwarzania ciepła musi pochodzić z zasobów odnawialnych.

Kocioł na pelety Vitoflex 300-UF o mocy 950 kilowatów był więc w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię grzewczą i ciepłą wodę użytkową w ramach obciążenia podstawowego. Automatyczne funkcje takie jak podawanie paliwa, odpopielanie i pneumatyczne czyszczenie powierzchni grzewczej wraz z przemyślanym wyposażeniem zabezpieczającym zapewniają komfortową i bezpieczną obsługę, a połączenie innowacyjnej techniki spalania i modulowanej regulacji mocy pozwala na osiągnięcie sprawności do 95 procent. Filtr cyklonowy i filtr elektrostatyczny zatrzymują wszystkie cząstki zawieszone w spalinach, zapewniając tym samym niską emisję. W pełni automatyczny kocioł na biomasę oferuje również maksymalną elastyczność w zakresie stosowania różnych paliw.

"W porównaniu z zrębkami drzewnymi, zastosowanie pelet okazało się bardziej przyjazne w utrzymaniu", mówi Harald Scherm, wyjaśniając decyzję o zastosowaniu pelet drzewnych jako paliwa. I kontynuuje: "Kolejną zaletą było to, że wszystkie komponenty firmy Viessmann dostarczane były z jednego źródła."

Obciążenia szczytowe pokrywa gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 300. Specjalna konstrukcja jego powierzchni wymiany ciepła umożliwia osiągnięcie wysokich mocy przy zachowaniu kompaktowych wymiarów i niewielkiego ciężaru. Do magazynowania wytworzonego ciepła zainstalowano cztery zasobniki buforowe wody grzewczej o łącznej pojemności 20.000 litrów. Ciepła woda użytkowa dostarczana jest przez podgrzewacz Vitocell 100-V o pojemności 300 litrów.

Kogeneracja i fotowoltaika dla samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej

Aby umożliwić jak największy stopień niezależności od sieci publicznej, zainstalowano blok kogeneracyjny Vitobloc 200 EM-20/39 i instalację fotowoltaiczną o mocy 450 kWp. Agregat kogeneracyjny o mocy elektrycznej do 20 kW został dostarczony jako prefabrykowany moduł kompaktowy, dzięki czemu można go bardzo szybko uruchomić. Służy on do dostarczania ciepła i prądu w zależności od zapotrzebowania. Dzięki zintegrowanej technice kondensacyjnej wykorzystuje ona ciepło zawarte w spalinach i przetwarza do 95 procent zużytego paliwa na ciepło.

Pełne połączenie z systemem zarządzania budynkiem

Wszystkie generatory energii są połączone w sieć z systemem zarządzania budynkiem i mogą być w każdej chwili zdalnie obsługiwane i monitorowane.

Powiązane referencje

Leica Camera AG Wetzlar: Vitobloc 200
Przemysł
Użyteczność publiczna
Gaz
Powietrze

Leica Camera AG Wetzlar

Idiom projektowy siedziby firmy Leica w Wetzlar jest urzekająco wyjątkowy. Przywodzi na myśl obiektywy, soczewki i dalmierze. Viessmann uzupełnia ten kompleks o przemyślany, innowacyjny system energetyczny.

Więcej
Widok z lotu ptaka: Marco Polo Tower HafenCity Hamburg
Budynek mieszkalny
Słońce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Więcej
Wyspa Palmowa Dubaj
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Środowiska w Dessau: Vitosol 200-T.
Ogrzewanie sieciowe
Słońce

Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Środowiska w Dessau

W przypadku budynku komunalnego w Dessau postawiono na wysoką efektywność energetyczną. Architekci i projektanci zdecydowali się na jedną z największych w Niemczech instalacji solarnych ze 115 kolektorami rurowymi Vitosol 200-T.

Więcej
Deutsche Börse: Instalacja solarna z kolektorami płaskimi Vitosol 200-F
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej
Mammut Sports Group AG: pompy ciepła w centrum logistycznym w Memmingen
Przemysł
Użyteczność publiczna

Centrum logistyczne Mammut Sports Group AG, Memmingen

Europejskie centrum logistyczne w Memmingen wykorzystuje energię odnawialną do ogrzewania i chłodzenia. Centrum energetyczne składa się z trzech pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann, które wykorzystują naturalne ciepło wód gruntowych.

Więcej