Zapytaj o ofertę
Porady i wskazówki

Oszczędzanie energii jesienią – jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Jesień to ostatni moment na podjęcie działań pozwalających obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zadbanie o termoizolację, wdrożenie odpowiednich nawyków i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwolą nam cieszyć się komfortem cieplnym przy minimalnym zużyciu energii.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie jesienią?

Jesień to czas, w którym rozpoczyna się sezon grzewczy, jednak temperatury zewnętrzne nie są jeszcze na tyle niskie, aby domowe systemy ogrzewania pracowały na pełnych obrotach. To dobry moment, aby zacząć oszczędzać energię oraz zminimalizować przyszłe koszty ogrzewania domu. Poznaj praktyczne porady oraz nowoczesne technologie, które pozwolą obniżyć rachunki za energię oraz cieszyć się komfortem cieplnym zarówno w okresie przejściowym, jak i w szczycie sezonu na ogrzewanie.
 

Zmniejszenie strat ciepła w domu

Przygotowanie domu na sezon grzewczy warto rozpocząć od oceny jego termoizolacji. Sprawdzenie szczelności okien, drzwi i minimalizacja mostków termicznych pozwolą zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które generują dodatkowe koszty. Jesień to ostatni moment, aby przeprowadzić ewentualne naprawy i uszczelnić miejsca, gdzie dochodzi do niekontrolowanej ucieczki ciepła. Nawet małe nieszczelności mogą prowadzić do dużych strat energetycznych. Montaż uszczelek czy rolet termoizolacyjnych może skutkować sporą różnicą na kosztach ogrzewania w okresach przejściowych, jak i w sezonie grzewczym.
 

Skorzystaj z zalet ogrzewania podłogowego

Jeśli planujesz modernizację systemu grzewczego, warto rozważyć instalację ogrzewania podłogowego. System ten działa efektywnie przy niższej temperaturze zasilania, co przekłada się na oszczędności energii i równomierny rozkład ciepła. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z pompą ciepła lub niskotemperaturowym kotłem kondensacyjnym Viessmann to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących energooszczędnych rozwiązań.
 

Serwis i konserwacja urządzeń grzewczych

Jeśli w tym roku Twój kocioł lub pompa ciepła nie zostały jeszcze poddane przeglądowi, jesień to ostatni dzwonek, by zadbać o ich bezproblemową i efektywną pracę w sezonie grzewczym bez ryzyka długiego oczekiwania na wizytę serwisanta. Regularne przeglądy oraz konserwacje pozwalają na utrzymanie urządzeń grzewczych w dobrym stanie technicznym, uniknięcie niepotrzebnych awarii oraz wyższych kosztów ogrzewania. Firma Viessmann oferuje profesjonalne usługi serwisowe, wykonywane przez wykwalifikowanych Partnerów serwisowych, co zapewnia optymalną pracę systemów grzewczych i przekłada się na ich efektywność oraz mniejsze zużycie energii.
 

Wykorzystaj okres przejściowy do regulacji temperatury

Jesień to dobry czas, aby nauczyć się efektywnego zarządzania temperaturą wewnątrz budynku. Zaleca się, by temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych wynosiła około 21°C, a w sypialniach nawet 2-3 stopnie mniej. Warto utrzymywać temperaturę na niższym poziomie w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają rzadziej w ciągu dnia (np. w sypialniach). Bardzo ważne jest również odpowiednie ustawienie temperatury w zależności od czasu, kiedy przebywamy w domu. Jej obniżenie zaledwie o 1 stopień w całym domu może zmniejszyć zużycie energii o około 6%. Dopasowanie ogrzewania do codziennego rytmu życia domowników zapewnia m.in. aplikacja mobilna ViCare, umożliwiająca zarządzanie domowym systemem grzewczym oraz inteligentne zarządzanie termostatami. 
 

Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań Viessmann

Technologie Viessmann pozwalają na oszczędność energii dzięki automatyzacji i optymalizacji procesu grzewczego. Jednym z rozwiązań, które można w łatwy sposób wprowadzić w domu jest system ViCare Smart Climate. Pozwala on wydzielić w budynku strefy (pomieszczenia) i na każdą z nich nakładać osobne programy czasowe oraz ustawiać optymalne temperatury, dostosowane do aktualnych potrzeb domowników. System ten jest uniwersalny i pozwala realizować oszczędne ogrzewanie nie tylko w domach wyposażonych w urządzenia grzewcze marki Viessmann. Może on działać niezależnie od źródła ciepła, dając tym samym możliwość stworzenia inteligentnego sterowania ogrzewaniem w każdym budynku. ViCare Smart Climate przeznaczony jest zarówno dla instalacji z grzejnikami, z ogrzewaniem podłogowym, jak i systemem mieszanym. Jego głównymi elementami są termostaty grzejnikowe oraz termostaty ogrzewania podłogowego ViCare, które mogą być obsługiwane w sposób bezprzewodowy, za pomocą aplikacji mobilnej ViCare. Poszczególne komponenty systemu mogą być grupowane i sterowane niezależnie od pozostałych stref, co pozwala dostosowywać zdalnie temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od indywidualnych, aktualnych potrzeb – ustawiać inną temperaturę w salonie, gdzie spędzamy najwięcej czasu, inną w sypialniach i pomieszczeniach technicznych oraz zmniejszać ją np. podczas dłuższej nieobecności domowników.  
 

Wietrzenie z głową

Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń może pomóc w ograniczeniu wilgotności oraz poprawie komfortu cieplnego bez znacznych strat energii. Krótkie, intensywne wietrzenie (5-10 minut) z szeroko otwartymi oknami pozwala szybko wymienić powietrze, nie powodując wychłodzenia ścian. Dzięki temu nie dochodzi do znacznych star energii cieplnej, a jakość powietrza się poprawia.