Zapytaj o ofertę
Porady i wskazówki

Noworoczne postanowienia: jak zadbać o efektywność energetyczną domu w 2025 r.?

Początek roku to dobra okazja do wprowadzenia zmian, które mogą przynieść wymierne korzyści. W 2025 r. warto skupić się na poprawie efektywności energetycznej domu. Nie tylko zmniejszy to rachunki za ogrzewanie, ale także przyczyni się do ochrony środowiska.

Zadbanie o efektywność energetyczną domu to krok, który niesie ze sobą korzyści finansowe i ekologiczne. Poprawa izolacyjności termicznej budynku, modernizacja systemu grzewczego i optymalizacja zużycia energii pozwolą cieszyć się komfortem cieplnym przy niższych rachunkach za ogrzewanie i zredukowanej emisji zanieczyszczeń. Jakie kroki warto podjąć, aby rok 2025 był pełen oszczędności i komfortu?
 

Poprawa izolacyjności termicznej budynku

Ogrzewanie domu będzie bardziej efektywne, jeśli zminimalizujemy straty ciepła. Ocieplenie przegród zewnętrznych budynku (m.in. ścian, dachu) oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną to kluczowe kroki, które pozwolą zredukować straty ciepła z budynku. Takie inwestycje mogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30-50%. Warto jednak uprzednio przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli zidentyfikować słabe punkty domu i wybrać optymalną wersję jego termomodernizacji. 
 

Przegląd i modernizacja systemu grzewczego

Sprawne urządzenia pracują efektywniej, zużywając mniej paliwa, dlatego
regularny serwis kotłów, pomp ciepła i instalacji to podstawa, jeśli chcemy zachować wysoką efektywność energetyczną domowego systemu grzewczego. Jeśli dom ogrzewany jest przestarzałym urządzeniem na paliwa stałe, warto rozważyć wymianę starego kotła na nowoczesny model kondensacyjny lub pompę ciepła, która jest bardziej energooszczędna i ekologiczna. Decyzja o wymianie urządzenia grzewczego powinna opierać się na dokładnej analizie potrzeb budynku i jego mieszkańców. Audyt energetyczny to narzędzie, które pozwala ocenić, jak efektywnie budynek zużywa energię, wskazując na największe źródła strat ciepła oraz potencjalne korzyści z modernizacji. Wyniki audytu pomogą ustalić, czy obecne urządzenie grzewcze działa sprawnie, czy generuje nadmierne koszty, a także czy jego wymiana na nowoczesny system grzewczy przyniesie oszczędności i poprawę komfortu.
 

Odpowiednia kolejność prac

Zanim zdecydujemy się na wymianę systemu grzewczego, kluczowym krokiem jest odpowiednia izolacja domu. Niewystarczająco zaizolowane ściany, dach czy okna powodują, że znaczna część wytworzonego ciepła ucieka na zewnątrz, co obniża efektywność każdego, nawet najbardziej nowoczesnego urządzenia grzewczego. Z tego powodu modernizację należy rozpocząć od poprawy termoizolacji budynku. Dopiero po zredukowaniu strat ciepła możliwe jest właściwe dobranie nowego systemu ogrzewania, który będzie adekwatny do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku. Taka kolejność działań pozwala uniknąć przewymiarowania urządzenia grzewczego, co prowadzi do nadmiernych kosztów zarówno zakupu, jak i eksploatacji. W efekcie inwestycja staje się bardziej opłacalna i skuteczniejsza w dłuższej perspektywie.
 

Systemy zarządzania ogrzewaniem i optymalizacja ustawień temperatury

Inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem pozwalają monitorować i optymalizować zużycie energii. Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej, takiej jak ViCare, umożliwia dostosowanie temperatury w czasie rzeczywistym, np. obniżenie jej podczas nieobecności domowników i podniesienie przed powrotem do domu. Aplikacja pozwala także zaprogramować harmonogramy działania urządzeń grzewczych, dostosowane do rytmu dnia mieszkańców. Dzięki temu ogrzewanie działa intensywniej wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne, a w pozostałych godzinach pracuje w trybie oszczędnym. Nowoczesne aplikacje do zdalnego zarządzania pracą domowej instalacji grzewczej dostarczają również danych na temat zużycia energii w różnych okresach. Analizując te informacje, użytkownicy mogą identyfikować nieefektywne nawyki lub obszary, które wymagają optymalizacji.

Warto pamiętać również, że utrzymywanie temperatury w domu na poziomie 19-21 stopni Celsjusza w pomieszczeniach, z których najczęściej korzystamy oraz 18 stopni w sypialniach pozwala na znaczne oszczędności. Każdy stopień mniej na termostacie to około 5% niższe rachunki za ogrzewanie. Nie zapominajmy o redukcji ogrzewania w pomieszczeniach nieużywanych.