Zapytaj o ofertę
Produkty

Jak zainstalować stację uzdatniania wody Aquastilla?

Stacja uzdatniania wody Aquastilla pozwala znacząco podnieść komfort korzystania z wody w domu, m.in. chroniąc instalacje, armaturę i domowe urządzenia przed osadami z kamienia. Co warto wiedzieć, planując montaż zmiękczacza wody, jak się do niego przygotować i jak powinien przebiegać ten proces?

Jak zainstalować stację uzdatniania wody Aquastilla?
Aquastilla SMART, Vitocal 250-A, Vitocell-100-V + Vitocell-100-E

Jakość wody w domu ma ogromne znaczenie dla zdrowia, komfortu oraz żywotności domowych instalacji i sprzętów mających z nią kontakt. Użytkowanie wody bogatej w minerały, takie jak wapń i magnez, prowadzi do odkładania się osadów z kamienia, co może skutkować m.in. wzrostem kosztów ogrzewania, koniecznością przeprowadzania kosztownych napraw czy przedwczesnej wymiany sprzętów. Aby uniknąć problemów z twardą wodą w domu, warto rozważyć instalację stacji uzdatniania Aquastilla, która skutecznie zmiękcza wodę, poprawiając jej jakość.

Choć podłączenie i uruchomienie takiego urządzenia zaleca się powierzyć wykwalifikowanej osobie, warto zapoznać się z informacjami, które przybliżą nam, jak przebiega proces montażu stacji i o czym należy pamiętać przystępując do prac instalacyjnych. 
 

Wymagania instalacyjne

Przygotowując się do instalacji stacji uzdatniania wody Aquastilla, warto pamiętać o kilku kluczowych wymogach:

  • Temperatura otoczenia: stacje Aquastilla należy montować w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza nie spada poniżej 5°C i nie wzrasta powyżej 38°C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci.
  • Ciśnienie i temperatura wody: dla prawidłowego działania stacji ciśnienie na wejściu do urządzenia nie może przekraczać 6 barów. Jeśli jest wyższe, zaleca się zastosowanie zaworu redukcyjnego. Temperatura wody wejściowej do zmiękczacza nie powinna natomiast przekraczać 38°C.
  • Przyłącze do kanalizacji: w pobliżu stacji uzdatniania wody Aquastilla powinno znajdować się podłączenie do kanalizacji, aby umożliwić odprowadzanie popłuczyn po procesie regeneracji złoża.
  • Zasilanie: stacja uzdatniania wymaga stałego podłączenia do gniazda elektrycznego (100-240 V) w odległości do 1,5 metra.
  • Filtr: instalację wodną zasilającą stację uzdatniania wody należy wyposażyć w filtr mechaniczny o dokładności 100 µm lub większej w celu zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami.

Do montażu stacji uzdatniania wody Aquastilla potrzebne będą:

  1. Klucz nastawny lub hydrauliczny.
  2. Elastyczne węże do podłączenia do instalacji wodnej (nie są częścią zestawu). 
  3. Obejmy do węży (1/2 cala do węża odprowadzającego popłuczyny).
  4. Filtr mechaniczny o dokładności 100 μm lub większej (wymagany w instalacji).
     

Etapy montażu stacji uzdatniania wody Aquastilla

Przystępując do instalacji stacji uzdatniania należy pamiętać, aby nie ingerować w budowę urządzenia, ponieważ wszelkie zmiany konstrukcyjne skutkują utratą gwarancji na stację.

1. Zamknięcie głównego zaworu wody
Przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest odcięcie dopływu wody w domu. W tym celu należy zamknąć główny zawór.

2. Montaż zaworu by-pass
Zawór by-pass jest kluczowym elementem, umożliwiającym zamknięcie dopływu wody do zmiękczacza, przy zachowania dostępu do wody w instalacji domowej, co jest przydatne m.in. podczas serwisowania urządzenia lub w czasie awarii prądu. 

  • Krok 1: Sprawdź, czy turbina przepływomierza jest zamontowana w gnieździe wylotowym szybkozłącza zaworu by-pass.
  • Krok 2: Zabezpiecz powstałe złącze za pomocą zawleczek – wciśnij je, aż usłyszysz „klik”, co oznacza prawidłowe zabezpieczenie.
  • Krok 3: Włóż czujnik przepływu do odpowiedniego gniazda w zaworze by-pass na wylocie ze stacji uzdatniania, upewniając się, że jest dobrze osadzony (zatrzaśnięty w gnieździe).

3. Sprawdzenie turbiny 
Na głowicy sterującej należy zlokalizować wlot wody do urządzenia (oznaczony IN) i jej wylot ze stacji (oznaczony OUT). Na wylocie z urządzenia (w by-passie) powinna znajdować się turbina. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić czy turbina swobodnie się obraca (np. silnie w nią dmuchając).

4. Podłączenie urządzenia do kanalizacji
Podłącz wąż elastyczny do króćca odprowadzającego popłuczyny i zabezpiecz go obejmą 1/2 cala. Drugi koniec węża umieść w odpływie kanalizacyjnym. Upewnij się, że wąż nie jest zagięty i został poprowadzony poniżej głowicy urządzenia. Zabezpiecz wąż w sposób uniemożliwiający zalanie pomieszczenia.

5. Podłączenie kolanka przelewowego
Aby uniknąć zalania pomieszczenia w razie nieprawidłowości w działaniu urządzenia, połącz kolanko przelewowe z odpływem kanalizacyjnym przy pomocy węża elastycznego.

6. Test ciśnieniowy
Po zakończeniu montażu należy wykonać test ciśnieniowy, aby upewnić się, że wszystkie połączenia są szczelne i urządzenie działa prawidłowo.
 

Konfiguracja i programowanie zmiękczacza Aquastilla

Po podłączeniu urządzenia do prądu można przystąpić do procesu konfiguracji stacji uzdatniania wody, który obejmuje:

  1. Ustawienie języka: po uruchomieniu urządzenia na ekranie pojawi się opcja wyboru języka.
  2. Łączenie z siecią Wi-Fi: wybierz opcję łączenia z Wi-Fi, aby zintegrować zmiękczacz z aplikacją mobilną.
  3. Ustawienie daty i godziny: skonfiguruj bieżącą datę i czas.
  4. Wybór stopnia twardości wody wejściowej: ustaw twardość wody surowej, aby urządzenie mogło precyzyjnie dopasować cykle regeneracji.