Zapytaj o ofertę
Produkty

Jak wybrać najlepszy kocioł gazowy dla swojego domu?

Ogrzewanie kotłem gazowym to jedna z najpopularniejszych i efektywnych metod zapewnienia komfortu cieplnego w domach jednorodzinnych. Co warto wiedzieć i czym się kierować wybierając kocioł gazowy, aby podjąć świadomą decyzję zakupową?

Jak wybrać najlepszy kocioł gazowy dla swojego domu?

Wybór odpowiedniego kotła gazowego nie jest prostym zadaniem, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim mocą, wydajnością i klasą energetyczną. Sprawdź, najważniejsze kryteria, którymi warto się kierować dokonując odpowiedniego wyboru i poznaj różnice między modelami kotłów gazowych Vitodens.
 

Moc kotła – jak dobrać odpowiednią?

Jednym z najważniejszych parametrów kotła gazowego jest jego moc. Odpowiedni dobór mocy zapewni nie tylko komfort cieplny, ale również optymalizację kosztów eksploatacji. Kocioł o zbyt dużej mocy będzie generował niepotrzebne straty energii, a zbyt słaby może nie być w stanie ogrzać całego domu i zapewnić dostępu do ciepłej wody użytkowej w sposób efektywny.

  • Moc kotła zależy przede wszystkim od zapotrzebowania budynku na ciepło. Jest ono z kolei uzależnione od jego kubatury oraz standardu energetycznego (stopnia termoizolacji). Im mniejsze są straty ciepła z budynku, tym niższe będzie jego zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania, a więc i mniejsza wymagana moc urządzenia.
  • Dobierając moc kotła gazowego należy także uwzględnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Im będzie ono większe, tym większa powinna być moc urządzenia. Kocioł o większej mocy podgrzeje tę samą ilość wody użytkowej szybciej niż, urządzenie o mocy mniejszej, co wpływa na komfort korzystania z c.w.u.
  • Wybierając kocioł, szczególnie dla domu o niedużym zapotrzebowaniu na ciepło, warto zwrócić uwagę na zakres modulacji mocy. Kocioł wyposażony w palnik z modulacją może płynnie zmieniać moc, z jaką pracuje w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło, a tym uzyskiwać wyższą sprawność, a więc lepiej wykorzystywać dostępną energię. Im zakres modulacji mocy kotła będzie większy, tym lepiej będzie on dopasowywał swoją pracę do zapotrzebowania na ciepło, rzadziej się załączał, a tym samym zużywał mniej gazu. 
     

Sprawność kotła gazowego

Sprawność kotła to procent energii, która jest przekształcana w ciepło użytkowe. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło spalin, które w tradycyjnych kotłach ucieka przez komin. Dzięki temu odzyskują więcej energii i są znacznie bardziej efektywne niż ich konwencjonalne odpowiedniki, oferując sprawność blisko 100%. Kotły Viessmann, takie jak Vitodens 100-W czy Vitodens 200-W, charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością wynoszącą 98%. Oznacza to, że przetwarzają one energię ze spalania gazu na ciepło prawie bez strat, co pozwala na znaczne oszczędności w porównaniu do starszych, niekondensacyjnych modeli.
 

Klasa energetyczna kotła 

Wybierając kocioł gazowy, warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną, która określa efektywność energetyczną urządzenia. Gazowe kotły kondensacyjne jako samodzielne urządzenia mogą uzyskać najwyższą klasę energetyczną oznaczoną jako A. Tylko urządzenia produkujące dodatkowo energię elektryczną lub korzystające z OZE, np. kocioł grzewczy z wbudowanym solarnym zasobnikiem buforowym może osiągnąć klasę A+ i wyższą. Oczywiście urządzenia klasy A+ będą bardziej energooszczędne niż te klasy A, jednak różnica w oszczędnościach zależy również od sposobu użytkowania i izolacji budynku. Nowoczesne kotły gazowe Viessmann charakteryzują się klasą efektywności energetycznej A, co jest potwierdzeniem ich energooszczędnej pracy.
 

System regulacji i dodatkowe funkcje

Ważnym elementem kotłów gazowych są systemy sterowania i regulacji, które pozwalają na optymalizację pracy urządzenia. Wybierając kocioł gazowy warto zwrócić uwagę na możliwość monitorowania i zarządzania jego pracą. Kotły Viessmann oferują zaawansowane systemy, umożliwiające precyzyjne zarządzanie temperaturą, programowanie czasowe, a także zdalne sterowanie przez aplikacje mobilne. Dzięki temu można dostosować pracę kotła do swojego rytmu dnia i zmieniać ustawienia nawet będąc poza domem za pomocą aplikacji ViCare.
 

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

  • Kotły gazowe dwufunkcyjne ogrzewają wodę użytkową w sposób przepływowy, czyli w momencie, gdy po odkręceniu kranu przepływa ona przez kocioł. Takie urządzenia nie mają zbiornika ciepłej wody użytkowej, a jej dostępna ilość zależy od mocy grzewczej kotła. Kotły jednofunkcyjne są dobrym rozwiązaniem w przypadku domów o niedużym zapotrzebowaniu na c.w.u., z jedną łazienką, w których punkty poboru wody nie znajdują się w dużej odległości od kotła.
  • Gazowe kotły jednofunkcyjne ogrzewają dom, a wodę użytkową w osobnym zbiorniku. W tym przypadku wydajność c.w.u. zależy przede wszystkim od pojemności zbiornika. Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem to dobre rozwiązanie w przypadku domów o większym zapotrzebowaniu na c.w.u. Takie urządzenia mogą współpracować z kolektorami słonecznymi i pozwalają na rozbudowę instalacji w przyszłości, np. włączenie do instalacji pompy ciepła. Są wszechstronnym rozwiązaniem do kompleksowego zarządzania ciepłem w domu.
     

Rodzaje kotłów gazowych Viessmann

Firma Viessmann jest liderem w produkcji kotłów gazowych, oferująca szeroką gamę modeli o różnych parametrach. Oto kilka przykładów:

Vitodens 100-W

  • to wiszący kocioł kondensacyjny o kompaktowej budowie. Nie wymaga on stosowania bocznych odstępów serwisowych, ponieważ wszystkie przyłącza są łatwo dostępne od przodu. Dzięki czemu może być montowany nawet w niewielkich wnękach;
  • oferowany jest jako kocioł jednofunkcyjny i dwufunkcyjny (ze zintegrowanym 46-litrowym zasobnikiem ładowanym warstwowo – Vitodens 111-W);
  • moc: 3,2 do 32 kW;
  • sprawność: 98%;
  • klasa efektywności energetycznej: A;
  • zakres modulacji mocy do 1:10.

Vitodens 111-F

  • stojący gazowy kocioł kondensacyjny, oferujący wysoki komfort ciepłej wody użytkowej, dzięki wbudowanemu pojemnościowemu podgrzewaczowi wody 130 l;
  • został zaprojektowany specjalnie do modernizacji instalacji grzewczej i jako zamiennik dla starszych konwencjonalnych kotłów gazowych z zasobnikiem;
  • moc: 3,2 do 32 kW;
  • sprawność: 98%;
  • klasa efektywności energetycznej: A;
  • zakres modulacji mocy do 1:10.

Vitodens 200-W

  • wiszący kocioł kondensacyjny nowej generacji, charakteryzujący się większą wydajnością, niższą emisją i prostą obsługą;
  • moc: 1,9 do 32 kW;
  • sprawność: 98%;
  • klasa efektywności energetycznej: A;
  • zakres modulacji mocy do 1:17.

Vitodens 222-W

  • wiszący kocioł gazowy z wbudowanym zasobnikiem ze stali nierdzewnej 46 l dla wysokiego komfortu c.w.u;
  • moc: 1,9 do 32 kW;
  • sprawność: 98%;
  • klasa efektywności energetycznej: A;
  • zakres modulacji mocy do 1:17.

Vitodens 222-F

  • stojący, kompaktowy kocioł ze zintegrowanym 100-litrowym zasobnikiem ładunkowym lub 130-litrowym zasobnikiem c.w.u. dla maksymalnego komfortu ciepłej wody użytkowej;
  • moc: 1,9 do 32 kW;
  • sprawność: 98%;
  • klasa efektywności energetycznej: A;
  • zakres modulacji mocy do 1:17.

 

Każdy z tych modeli różni się nie tylko mocą i zakresem modulacji, ale także wyposażeniem, co pozwala dobrać urządzenie idealnie odpowiadające swoim potrzebom.

Jeśli zastanawiasz się nad konkretnym modelem, warto skonsultować się z instalatorem, który pomoże dobrać urządzenie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom i warunkom technicznym budynku. Bezpłatną pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia oferują również specjaliści Viessmann.
Aby zadać pytanie dotyczące rozwiązań i produktów firmy Viessmann, wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie: https://www.viessmann.pl/pl/kontakt/formularz-kontaktowy.html

Inwestując w nowoczesny kocioł gazowy, zapewnisz sobie ciepło na długie lata, jednocześnie obniżając koszty eksploatacji i dbając o środowisko.