Zapytaj o ofertę
Finansowanie i dotacje

Dotacje na modernizację ogrzewania 2025 – co zmienia się w nowym roku?

Z początkiem 2025 r. nadchodzą istotne zmiany w programach wsparcia dla osób planujących modernizację systemów ogrzewania w swoich domach. W artykule przybliżymy najważniejsze informacje dla beneficjentów, którzy liczą na wsparcie finansowe w nowym roku.

Dotacje na modernizację ogrzewania w 2025 r.

Programy takie jak "Czyste Powietrze" oraz ulga termomodernizacyjna zyskały na popularności w ostatnich latach, pomagając tysiącom Polaków obniżyć koszty inwestycji w ekologiczne i energooszczędne technologie. Nowy rok przynosi jednak zmiany, z którymi warto zapoznać się, planując modernizację domu w nadchodzących miesiącach.

 

Program „Czyste Powietrze” w 2025 r. 

Końcówka roku 2024 okazała się bardzo burzliwa dla programu „Czyste Powietrze”. 28.11.2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił tymczasowe zawieszenie przyjmowania nowych wniosków w ramach tego najpopularniejszego programu dofinansowania termomodernizacji budynków w naszym kraju. Powodem podjęcia takiego kroku jest pilna potrzeba reformy programu. Jego nową odsłonę, szczegółowe założenia i nowe źródło finansowania mamy poznać na wiosnę 2025 r. Oznacza to, że osoby, które zrealizowały nowe inwestycje i nie złożyły jeszcze wniosku będą mogły to zrobić na nowych zasadach po ogłoszeniu naboru planowanego w 2025 r. Dotychczas wiadomo, że zmiany dotyczyć będą m.in. wprowadzenia limitów dotacji na poszczególne kategorie kosztów, zasad kwalifikacji wniosków oraz uproszczenia procedur przyznawania i wypłacania dotacji.

W ramach programu „Czyste Powietrze” NFOŚiGW skupi się obecnie na obsłudze wszystkich złożonych do 28.11.2024 r. wniosków oraz na pomocy powodzianom - w połowie grudnia 2024 r. rusza nabór wniosków na termomodernizację domów jedynie na terenach województw dotkniętych powodzią.

 

Ulga termomodernizacyjna 2025 

Od 1 stycznia 2025 r. ma wejść w życie kilka istotnych zmian w przepisach dotyczących ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia pozostaje bez zmian (53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem). Zmiany zajdą jednak w wykazie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, których zakup i montaż uprawniają do skorzystania z ulgi. 

  • Wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. nowe regulacje zakładają m.in. objęcie ulgą termomodernizacyjną zakupu i montażu mikroinstacji wiatrowej, a także zakupu i montażu magazynów energii oraz magazynów ciepła. Zmiany te mają przyczynić się do zwiększenia dostępności tych rozwiązań i rozwoju energetyki prosumenckiej.
  • Wykaz materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług, dających prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej ma zostać uzupełniony również o „dachy” oraz „drzwi zewnętrzne”, rozwiewając w ten sposób wątpliwości czy modernizacja tych elementów budynku kwalifikuje się do odliczenia w ramach ulgi.
  • Kolejną ważną zmianą w uldze termomodernizacyjnej, która ma obowiązywać od 2025 r. jest brak możliwości skorzystania z ulgi na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej, przyłącza do sieci gazowej oraz montażu kotłów, co jest konsekwencją dyrektywy EPBD, która od 01.01.2025 r. wprowadza brak możliwości dofinansowywania samodzielnie zainstalowanych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.
  • W ramach ulgi termomodernizacyjnej od 2025 r. właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych będą mogli odliczyć wydatki poniesione na zakup i montaż pomp ciepła, lecz tylko tych będących częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń. Zmiana ta ma na celu wyeliminowanie nadinterpretacji przepisów, którą wykorzystywano do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na zakup i montaż pomp ciepła typu powietrze-powietrze, czyli klimatyzatorów.

 

Program „Mój Prąd”

Od 02.09.2024 r. prowadzony jest 6-ty nabór wniosków dla programu priorytetowego „Mój Prąd”. Będzie on trwał do 20 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania środków. Jeśli więc chcemy uzyskać dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynu ciepła lub energii warto się pośpieszyć. Na początku listopada 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że obecnie nie są prowadzone prace nad siódmą edycją programu Mój Prąd, która może wystartować w 2025 r.