Co wybrać: pompę ciepła monoblokową czy split?
I jedna, i druga pompa ciepła – z tego samego typoszeregu - ma podobną wysoką sprawność. Co więc decyduje o wyborze? Jest kilka niuansów – praktyczne podpowiedzi.
- Monoblokowa czy split? - zaskakujące pytanie od instalatora, które prowokuje drugie pytanie, tym razem klienta: - A która lepsza?
Która? Odwołajmy się do eksperta firmy Viessmann. Jakub Pawłowicz: - Jeśli porównamy pompę ciepła split i monoblokową z tego samego typoszeregu, na przykład monoblokowa Vitocal 200-A i typu split Vitocal 200-S, to wydajność tych dwóch pomp jest praktycznie taka sama.
Szukamy różnic
Różnice są w budowie. W monobloku wszystkie najważniejsze elementy urządzenia (sprężarka, wymiennik ciepła, wentylator) są w jednostce zewnętrznej, a do budynku prowadzona jest rura z gorącą wodą do ogrzewania i druga rura powrotna. W split między jednostką zewnętrzną a domem krąży niezamarzający czynnik chłodniczy i dopiero w kotłowni następuje proces grzania wody w instalacji CO.
Cenowo? Pompy ciepła typu split są tańsze.
Propanowa czyli monoblokowa
Jeśli wybieramy pompę ciepła propanową, a więc pompę wysokotemperaturową, to będzie ona monoblokowa. Innych nie ma, ponieważ przepisy zabraniają wprowadzać urządzenia z propanem (czynnik R290) do budynków.
Propan jest gazem mającym znikomy wpływ na efekt cieplarniany, jest bardzo dobrym medium grzewczym i ma znakomitą cechę: pozwala na uzyskanie temperatury aż +70ºC. Te zalety sprawiają, że pompy ciepła propanowe idealnie nadają się do modernizowanych budynków.
Obawy o zamarznięcie
W pompie monoblokowej krąży woda podawana następnie do budynku. Najczęstsza obawa? Czy pompa nie zamarznie, jeśli będą przerwy w zasilaniu zimą? Awarie i wyłączenia zdarzają się w wielu rejonach Polski.
Ta obawa – jak pokazuje praktyka – jest na wyrost, ponieważ jest szereg zabezpieczeń, które w praktyce chronią pompę monoblokową:
- Rury między jednostką zewnętrzną a budynkiem są zawsze dobrze zaizolowane, mogą też mieć zawory spustowe otwierające się, gdy temperatura wody spadnie do +3oC.
- Większość pomp ciepła można zarządzać zdalnie przez aplikację w telefonie - i również w ten sposób pompa ostrzega, że doszło do przerw w zasilaniu.
- Najpewniejszym rozwiązaniem, choć będzie to dodatkowy koszt, jest zasilanie awaryjne. W przypadku braku zasilania, UPS podtrzyma pracę pompy.
Viessmann przeprowadził testy, jak zareaguje pompa ciepła monoblokowa na długotrwały brak zasilania przy ujemnych temperaturach na dworze. Zamarznięcie może spowodować co najwyżej pęknięcie plastikowych przewodów, które łatwo wymienić, natomiast nie dochodzi do zniszczenia elementów elektrycznych urządzenia.
Uprawnienia instalatora
I ostatnia ważna informacja: instalator montujący pompę ciepła typu split musi mieć uprawnienia na tak zwane F-gazy. Pompę ciepła monoblokową może zamontować każdy autoryzowany hydraulik, ponieważ montaż odbywa się bez ingerencji w układ chłodniczy.
Porównanie:
- Pompa ciepła monoblokowa
-
- Wysoka efektywność dochodząca do COP=5.
- Uzyskiwanie wysokiej temperatury odbywa się w jednostce zewnętrznej. Do budynku prowadzona jest rura z gorącą wodą. Trzeba zadbać o to, by woda nie zamarzła w przypadku dłuższej przerwy w zasilaniu. Jest wiele rodzajów zabezpieczeń, najbardziej pewnym – zapewnienie zasilania awaryjnego.
- Pompa propanowa, uzyskująca temperaturę do +70oC, to zawsze pompa monoblokowa.
- Ma funkcję chłodzenia.
- Pompa ciepła typu split
-
- Wysoka efektywność dochodząca do COP=5.
- W instalacji krąży gaz. Wymagana jest coroczna kontrola szczelności.
- Pracuje optymalnie do temperatury czynnika grzewczego około +45oC. Uzyskiwanie wyższej temperatury wiążę się z wyższym zużyciem energii.
- Instalator musi mieć uprawnienia do pracy z gazami technicznymi.
- Ma funkcję chłodzenia.
- Jest zwykle tańsza niż pompa ciepła monoblokowa.